پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۲۸۲۳۳۵
۱۸ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۷
0
مازاد تجاری چین با آمریکا رکورد جدید زدپول‌نیوز - در ماه آگوست حتی با این که رشد صادرات چین اندکی کاهش یافت، مازاد تجاری این کشور با آمریکا به رکوردجدیدی رسید. این می‌تواند آتش مناقشه تجاری ترامپ با چین را شعله‌ورتر کند.

طبق آن‌چه داده‌های اداره کالای چین نشان می‌دهد، مازاد تجاری چین با آمریکا که حالا حساسیت سیاسی بالایی در مورد آن وجود دارد، در ماه آگوست به ۳۱.۰۵ میلیارد دلار افزایش یافته است. این میزان در ماه جولای ۲۸.۰۹ میلیارد دلار بود. این میزان از رکورد قبلی که متعلق به ماه جون بود هم بالاتر رفته است.

در ۸ ماه اول سال مازاد تجاری چین با بزرگترین بازار صادرات آن ۱۵ درصد رشد کرده است و به تنش‌ها بین دو اقتصاد بزرگ جهان افزوده است.

حتی با وجود اجرای تعرفه‌هایی بر ۵۰ میلیارد دلار از واردات چین به آمریکا، میزان رشد این واردات درحال شتاب گرفتن است. در ماه آگوست میزان واردات چین به آمریکا نسبت به سال قبل ۱۳.۲ درصد رشد داشته است، درحالی‌که در ماه جولای ۱۱.۲ درصد افزایش یافته بود.

واردات چین از ایالات‌متحده که در ماه جولای ۱۱.۱ درصد رشد کرده بود، این ماه کندتر شد و تنها ۲.۷ درصد افزایش یافت.

مازاد تجاری چین با ایالات‌متحده، این ماه از مازاد تجاری خالص چین بیشتر شد، این به این معنی است که درصورت حذف تجارت با ایالات‌متحده، چین با کل جهان دارای کسری تجاری خواهد شد.

واشنگتن از مدت‌ها پیش مازاد تجاری چین با آمریکا را مورد انتقاد قرار داده است و از چین خواسته است آن را کاهش دهد. اما همچنان عدم توافق بین دو قدرت اقتصادی جهان، عمیق‌تر از موازنه تجاری بین دو کشور است؛ آمریکا به محدودیت‌های دسترسی شرکت‌های آمریکایی به بازار چین، حفاظت از دارایی‌های معنوی، انتقال تکنولوژی و سرمایه‌گذاری، اعتراض دارد.
منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: