کد خبر: ۲۸۲۱۷۰
۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۳
0
در ذهن دانش‌آموزان فقط «پزشکی» و «داروسازی» را پرورش ندهیمپول‌نیوز - معاون آموزشی پژوهشگاه رویان با بیان اینکه علومی همچون فیزیک، مکانیک، بیوفیزیک و بیوشیمی به رشته‌های زیست‌شناسی و علوم تجربی گره خورده‌اند، گفت: نباید اینطور باشد که ما در ذهن دانش‌آموزانمان فقط پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی را پرورش دهیم. ما می‌خواهیم به دانش ‌آموزان آموزش دهیم که در آینده چطور می‌توانند با رشته‌های دیگر کارهای بزرگ انجام دهند.

روح‌الله فتحی درباره فعالیت‌های "مرکز سلول‌های بنیادی برای همه" در پژوهشگاه رویان، گفت: این مرکز با نگاه علمی ترویجی در دل پژوهشگاه رویان شکل گرفته تا بتواند علم سلول‌های بنیادی را با نگاه ترویجی در سطح دانش‌آموزان جامعه ارائه کند.

وی در خصوص نحوه فعالیت این مرکز توضیح داد: در آزمایشگاه مرکز سلول‌های بنیادی برای همه، فضایی را ایجاد کردیم تا دانش‌آموزان با هماهنگی مدارس و پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی که در مناطق آموزش و پرورش شهر تهران و حتی شهرهای دیگر قرار دارند، بتوانند یک روز را در آزمایشگاه سلول‌های بنیادی از صبح تا بعد از ظهر سپری کنند و به زبان ساده با مباحث پژوهشی در حوزه سلولی ملکولی آشنا شوند.

معاون آموزشی پژوهشگاه رویان درباره تعداد دانش‌آموزانی که در این مرکز آموزش دیده‌اند، گفت: آزمایشگاه سلول‌های بنیادی برای همه سال گذشته چیزی در حدود ۱۸۰۰ دانش‌ آموز را آموزش داده است.
وی افزود: ما برای هر مقطع سرفصل‌های مخصوص به خود را در نظر گرفتیم و قصدمان این است که وقتی دانش‌آموزان وارد این آزمایشگاه می‌شوند با فضای پژوهشی آشنا شوند.

فتحی با بیان اینکه دانش‌آموزان در این مرکز می‌توانند یک روز کامل را در آزمایشگاه کار کنند، یادآور شد: دانش‌آموزان در این مرکز می‌توانند اطلاعاتی کسب کنند و متوجه شوند وقتی در آینده می‌خواهند وارد محیط های علمی و تخصصی مانند دانشگاه‌ها شوند، با چه فضای علمی ممکن است روبه‌رو شوند و چطور ممکن است به جامعه علمی خودشان کمک کنند.

وی تصریح کرد: نباید فقط اینطور باشد که ما در ذهن دانش‌آموزانمان پزشکی دندان‌پزشکی، داروسازی و همین سه حوزه را پرورش دهیم. ما مباحث گوناگون دیگری داریم. علومی همچون فیزیک، مکانیک، بیوفیزیک و بیوشیمی به رشته‌های زیست‌شناسی و علوم تجربی گره خورده‌اند و کارهای مهمی انجام می‌دهند. ما می‌خواهیم به دانش ‌آموزان آموزش دهیم که در آینده چطور می‌توانند با رشته‌های دیگر کارهای بزرگ انجام دهند.

فتحی افزود: زمانی که پژوهشگاه رویان شروع به انجام این کار کرد، مراکز علمی دیگری از پژوهشگاه رویان الگوبرداری کردند و خوشبختانه الان مراکز دیگری هم هستند که در حوزه آموزش دانش آموزش وارد شده‌اند و این آموزش‌ها را ارائه می‌دهند.

معاون آموزشی پژوهشگاه رویان افزود: علاوه بر این ما در پژوهشگاه رویان، در جهت برنامه‌های علمی ترویجی در فضای دانشجویی و دانش‌آموزی یک سری برنامه‌هایی را در شهرهای دیگر کشور مثل سیستان، بوشهر، خراسان شمالی کرمان، اجرا کرده‌ایم.

فتحی درباره نحوه اجرای این برنامه توضیح داد: اعضای هیئت علمی ما بدون هیچ نگاه درآمدزایی و با دید ترویجی علمی به شهرهای دیگر می‌روند و چند روز را با دانش‌آموزان و دانشجویان منطقه می‌گذرانند و در یک کارگاه چند روزه مسائل سلولی ملکولی را آموزش می‌دهند.

وی با بیان اینکه اجرای این برنامه‌ها در مناطق محروم بازخورد مطلوبی را از سوی دانش‌آموزان دارد، گفت: هدف ما این است که ایده‌پردازی در دانش‌آموزان را تقویت کنیم و دانش‌آموزان را ایده‌پرداز بار بیاوریم و این برنامه‌ها می‌توانند نقش بسیار نقش موثری در ایده پردازی داشته باشد.

میزبانی اتوبوس سلول‌های بنیادی از دانش‌آموزان علاقه‌مند
معاون آموزشی پژوهشگاه رویان با بیان اینکه آزمایشگاه سلول‌های بنیادی برای همه یک اتوبوس تحقیقاتی نیز دارد، درباره این اتوبوس توضیح داد: این اتوبوس را با همکاری ستاد سلول‌های بنیادی، آموزش و پروش و شهرداری تجهیز کردیم و این اتوبوس در مناطق مختلف تهران و یا حتی شهرهای دیگر به مدارس می‌رود.

فتحی ادامه داد: در این اتوبوس یک آزمایشگاه سیار برپا کرده‌ایم یعنی صندلی‌ها را خالی کردیم و داخل اتوبوس را کاملا به یک آزمایشگاه تبدیل کرده‌ایم. این اتوبوس کنار مدارسی که درخواست کرده اند مستقر می‌شود و کارگاه را در آنجا برگزار می‌کنیم. اگر بچه‌ها نمی‌توانند به مرکز بیایند ما با این اتوبوس به مدارس می‌رویم و دانش‌آموزان نوبت به نوبت به اتوبوس می‌آیند و از آزمایشگاه بازدید می‌کنند. این اتوبوس دو سال است که فعالیت می‌کند و در خاور میانه بی‌نظیر است.

وی تصریح کرد:اعتقاد ما این است که سلول‌های بنیادی می‌تواند به عنوان یک فرهنگ در سطح جامعه مطرح شود، زیرا علم رو به گسترشی است و در آینده خبرهای خیلی خوبی از این علم در حوزه درمان بیماری ها خواهیم شنید، کما اینکه الان نیز اخبار خوبی از آن می‌شنویم و امیدواریم که دانش آموزان با این علم آشنا شوند و در آینده با ایده‌های خوبی پا به عرصه علوم تخصصی بگذارند.

معاون آموزشی پژوهشگاه رویان یادآور شد: مرکز سلول‌های بنیادی برای همه و این اتوبوس سال گذشته توانستند نزدیک ۱۸۰۰ دانش آموز را آموزش دهند و فضای خوبی در جامعه ایجاد کردند.

فتحی در خصوص فعالیت‌های معاونت‌آموزشی رویان اظهار کرد: در معاونت آموزشی رویان، دو مدیریت عمده در حوزه آموزش پزشکی و امور پرسنل و اعضای هیئت علمی وجود دارد که ما در ذیل این مدیریت‌ها برنامه‌های آموزشی پژوهشگاه رویان را برنامه‌ریزی کرده و پیش می‌بریم.
وی افزود: یکی از فعالیت‌های مهم معاونت آموزشی، دوره‌های تخصصی است که در پژوهشگاه رویان برگزار می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن دوره‌ها، دوره‌های فلوشیپ زنان است.

معاون آموزشی پژوهشگاه رویان با بیان اینکه که تا کنون از طریق آزمون سراسری سه دوره دانشجوی فلوشیپ در این پژوهشگاه جذب شده است، یادآور شد: دوره‌هایی که در رویان برگزار می‌شود، بسیار پر طرفدار است و خوشبختانه سال‌های خیلی خوبی را در این خصوص تجربه کردیم. داشتن دوره فلوشیپ برای یک مرکز بسیار پر اهمیت است، از این نظر که در زمینه‌های تخصصی توانسته به آن مرحله برسد که بتواند فردی را بالاتر از دوره تخصص پرورش دهد که در دوره ناباروری توانستیم آن را ارائه دهیم و تا به حال سه دوره فارغ‌التحصیل داشته‌ایم.

فتحی در خصوص تعداد افراد پذیرفته شده در دوره‌های فلوشیپ گفت: هرسال یک نفر در فلوشیپ زنان پذیرفته می‌شود چون این دوره یک دوره کاملا فوق تخصصی است.

وی ادامه داد: یکی از دوره‌های آموزشی کوتاه مدتی که معاونت آموزشی رویان در اختیار دارد برگزاری کنگره‌های بین‌المللی است، امسال نیز این کنگره در دو بخش پزشکی تولید مثل و سلول‌های بنیادی به زبان انگلیسی برگزار شد.

شرکت ۲۸۰۰ نفر در دوره‌های آموزشی رویان
معاون آموزشی پژوهشگاه رویان درباره دوره‌های آموزشی این پژوهشگاه اظهار کرد: دوره‌های آزاد را در زمینه‌های مختلفی برگزار و دانشجو پذیرش می‌کنیم. سال قبل در دوره‌های آموزشی پژوهشگاه رویان ۲۸۰۰ آموزش گیرنده داشتیم که در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت رویان، بلند مدت و کارگاه‌هایمان شرکت کردند. دوره‌های آموزشی ما شامل دوره‌های آموزشی سلول‌های بنیادی، دوره‌های کشت سلولی، آموزش‌های مولکولی، دوره آموزشی سیتوژنتیک، IVF و IVM حیوانی است.

فتحی ادامه داد: در بخش بالین و درمان دوره‌هایی آموزشی داریم که کاملا به صورت تخصصی برگزار می‌شود. در قسمت انسانی دوره‌آموزشی جنین شناسی، IUI و پردازش اسپرم را داریم که دوره آموزشی تخصصی است. همچنین در حوزه ناباروری دوره‌ آموزشی سونوگرافی را داریم که کاملا تخصصی انجام می‌شود و پرطرفدار است.

به دنبال گسترش ارتباطات بین‌المللی هستیم
معاون آموزشی پژوهشگاه رویان درباره فعالیت‌های بین‌المللی معاونت آموزشی رویان اظهار کرد: معاونت آموزشی پژوهشگاه رویان در جهت گسترش فعالیت‌های خودش قصد دارد که حتی در این فضای تحریمی بین المللی و با وجود محدودیت‌هایی که در عرصه بین‌المللی وجود دارد فعالیت بین المللی خود را افزایش دهد و ما می‌خواهیم اثبات کنیم که در هر حالتی ارتباطات جهانی را حفظ کرده و افزایش می‌دهیم.

وی ادامه داد: اعتقادمان این است که پتانسیل‌هایی که در درون پژوهشگاه رویان وجود دارد می‌تواند به دانشجویان و دانش پذیران خارجی به صورت کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت ارائه شود.

معاون آموزشی پژوهشگاه با اشاره به اینکه دانشکده علوم پایه پزشکی رویان یک سال است که شروع به فعالیت کرده است گفت: فعالیت‌های تحصیلات تکمیلی ما به این دانشکده منتقل شده است و به دنبال این هستیم که ارتباطات بین‌المللی دانشگاهی ایجاد کنیم و در این دانشکده دانشجویان مشترک بین‌المللی بگیریم. بنابر این در عرصه بین‌الملل ان شاالله در آینده خبرهای خوبی را از پژوهشگاه رویان خواهید شنید.

فتحی افزود: پیگیر این هستیم که مجوز مرکز آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت پژوهشگاه رویان را از جهاد دانشگاهی بگیریم و به صورت تخصصی فرایندهای آموزشی را در پژوهشگاه رویان پیگیری کنیم و گسترش دهیم.

وی در پایان یادآور شد: معاونت آموزشی پژوهشگاه رویان از وظایف خود می‌داند که در ارتقای سطح کیفی علمی جامعه موثر باشد، البته تا کنون هم این اتفاق رخ داده، اما پژوهشگاه می‌خواهد به صورت موثرتر در حوزه آموزش فعالیت کند و تجربیات خود را به جامعه علمی منتقل کند.منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: