کد خبر: ۲۸۰۸۸۶
۰۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷
0
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: امسال پیش‌بینی می‌کنیم حدود ۴۰۰ تن زعفران تولید کنیم.
پیش‌بینی تولید 400 تن زعفران در خراسان‌رضویپول‌نیوز - حسین شیرزاد در سازمان تعاون روستایی خراسان‌رضوی، اظهار کرد: بزرگترین شبکه‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی و شبکه عظیم تعاون روستایی در خراسان‌رضوی بوده و این استان شاید یکی از بزرگترین پایگاه‌های تشکل‌های صنفی و نظام صنفی است.

وی ادامه داد: ما در این استان حدود ۲۰۵ شرکت تعاونی روستایی فعال داریم و از این بابت یکی از استان‌های رکوردار هستیم.

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران افزود: حدود ۱۳ تعاون روستایی زنان نیز در این استان وجود دارد.
 
شیرزاد خاطرنشان کرد: هم‌چنین در این استان حدود ۱۲۲ شرکت تعاونی کشاورزی فعال داریم که در کنار آن ۵ اتحادیه تعاونی کشاورزی فعالیت می‌کنند. یکی از بالاترین رکوردها را در تعاونی‌های فعال تولید روستایی داریم.

وی خاطرنشان کرد: در بخش نظام صنفی کشاورزی که در راستای هویت‌بخشی به فعالیت‌های بخش کشاورزی فعالیت می‌کند و فعالیت‌های زیادی در بخش بیمه‌های اجتماعی دارد نیز استان خراسان رضوی رکوردار است.
 
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: ما شاهد ۵۴۰ تشکل فعال در بخش‌های کشاورزی و روستایی در استان خراسان هستیم که حدود ۶۴۰ هزار نفر را تحت پوشش خود قرار داده است.
 
شیرزاد تصریح کرد: طی ماه‌های اخیر شبکه تعاون روستایی خراسان‌رضوی توانست ۶۷ هزار تن گندم را خریداری کند. هم‌چنین در این مدت نیز ۷۰۰۰ تن کلزا و ۴۰۰۰ تن شیر  این استان نیز خریداری شده است.
 
وی گفت: خراسان‌رضوی این آمادگی را دارد که خرید شیر خود را در ماه‌های آینده به ۷۰۰۰ تن برساند و قطعاً در سال آینده ۷۰۰۰ تن خرید کلزا به ۱۰ هزار تن خواهد رسید.
 
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران افزود: ما در یک مداخله هدفمند بازاری در سال گذشته موفق شدیم که ۶۸ تن زعفران را در سه استان خراسان بزرگ با محوریت خراسان‌رضوی خریداری کنیم.
 
شیرزاد یادآور شد: از این تعداد هم‌اکنون توانستیم حدود ۴۱ تن آن را به عالی‌ترین شکل ممکن با مکانیزم کشف قیمت در بورس کالا و همکاری تجار به فروش برسانیم.
 
وی گفت: همچنین در هفته آینده نیز حدود ۷.۵ تن زعفران آماده فروش خواهد بود، به نظر می‌رسد ما در یک ماه و نیم آینده بتوانیم تمام این ۶۸ تن زعفران را به فروش برسانیم.
 
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار کرد: زعفران دارای یک بازار ساختاری و هدفمند است. ما در تولید زعفران حدود ۲۱۰ سال سابقه فروش داریم.
 
شیرزاد گفت: قیمت زعفران تابع مکانیزم عرضه و تقاضا خواهد بود، هم‌اکنون زعفران نگین حدود ۸ میلیون تومان و ۶۱۰ یورو در بازار قیمت دارد.
 
وی خاطرنشان کرد: آنچه که در بازار زعفران به قیمت آن باز می‌گردد، شیب تند قیمت آن نیست و ما با این امر مخالف هستیم. آن چیزی که مهم بوده این است که بتوانیم نوسان قیمت آن را کنترل کنیم. به نظر می‌رسد این قسمت در ماه‌های آینده با شیب ملایم‌تری مسیر خود را طی خواهد کرد.

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در پاسخ به ایسنا مبنی بر خرید زعفران امسال و موجودیت کود برای کشاورزان، ادامه داد: امسال پیش‌بینی تولید زعفران ما حدود ۴۰۰ تن است. به‌علت تغییرات ساختارهای اقلیمی محصول زعفران نمی‌تواند از این فضا مستثنی باشد، در ۹ استان به جز خراسان‌رضوی ما تولید زعفران داریم و بخشی از زراعی ما در کشور به سمت تولید آن حرکت می‌کند.
 
شیرزاد افزود: عمده زعفران‌کاران ما حدود ۷۲۰ هزار خانوار و ساکن نواحی محروم، روستایی و مرزی هستند که مداخله هدفمند دولت در زمینه بازار زعفران جدا از تعریف محاسبات تنظیم بازاری جنبه حمایتی را به خود می‌گیرد.
 
وی گفت: شبکه‌های ما در ۵ ماهه ابتدایی امسال حدود ۴۰ هزار و ۱۲۷ تن توزیع کود شیمیایی داشته‌اند، از این مقدار حدود ۲۰ تن کودهای ریز مغذی و ۱۵۰۰ تن کود آلی و زیستی هستند.
 
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: حدود ۱۰ هزار تن تولید و فناوری انواع بذر گندم و ۲۵۰۰‌ تن نیز انواع بذور اصلاح شده را در شبکه تعاون روستایی خراسان رضوی انجام داده‌ایم.
 
شیرزاد افزود: همچنین حدود ۱۱۵ هزار تن توزیع سموم شیمیایی را در مدت مذکور داشته‌ایم و این عوامل جنبه حمایتی داشته و شبکه خدمات عرضه‌ای سعی دارد حمایت را اولویت قرار دهد.
 
وی تصریح کرد: کسری کود و کمبود آن به موارد بین بنگاه‌های پتروشیمی‌ها و جهاد کشاورزی باز می‌گردد، وزارت جهاد کشاورزی همواره معتقد است که باید کود با قیمت یارانه‌ای به دست کشاورز برسد از طرف دیگر بنگاه‌های پتروشیمی بخش خصوصی بر مبنای محاسبات بازاری عمل می‌کنند، اما اطمینان می‌دهم که هم‌اکنون کسری کودها به شدت در حال برطرف شدن است و رشد ۱۱ درصدی تأمین کود را به طور متوسط در استان‌ها نسبت به سال‌های گذشته شاهد بودیم.
 
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: هم‌اکنون وضعیت گندم خوب بوده و نقش دولت در خرید آن همچنان ادامه دارد و دولت متعهد است که این خریدها را ادامه دهد و به زارعین کمک کند.
 
شیرزاد با بیان این‌که من هرگز نمی‌خواهم مشکلی که در تولید برنج مازندران وجود دارد را در تولید زعفران داشته باشیم، گفت: اگر اکنون قیمت تمام شده برنج مازندران تحت تاثیر پدیده مکانیزاسیون زراعی به قیمت رقابتی نرسد در برابر برنج باسماتی هندی هیچ حرفی برای گفتن ندارد.
 
وی ادامه داد: هیجان جای ایران کاشت برنج به اندازه مازندران و گیلان مزیت نسبی ندارد با این وجود در برابر پدیده‌ای به نام مزیت رقابتی قرار داریم اگه قیمت تمام شده به قیمت جهانی نرسد، تاب رقابت نخواهد داشت.
 
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: درست است که خراسان وضعیت نسبی در تولید زعفران دارد اما باید در سال‌های آینده بکوشیم تا قیمت تمام شده را پایین و توان رقابتی را در بازارهای بین‌المللی بالا ببریم.
 
شیرزاد در خصوص برنامه‌های خود در  سفر به مشهد گفت: در این سفر بازدیدی از انبارها و ظرفیت‌های انباری خود برای ۴۰۰ تن زعفران پیش بینی امسال خواهیم داشت.
 
وی یادآور شد: بخش عمده‌ای از این سفر به موضوع زعفران و مناسبات بورسی ما با آن باز می‌گردد تا این بازار مدرن را به بهترین شکل مدیریت کنیم.
منبع: ایسنا
برچسب ها: زعفران ، پول نیوز
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: