کد خبر: ۲۸۰۸۱۳
۰۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸
0
تنوع ضمانت های ارزی و ریالی اگزیم بانک ایران
پول‌نیوز - یکی از خدمات مهم بانک ها به مشتریان خود صدور و ارائه انواع ضمانت نامه هاست. بانک ها با این اقدام علاوه بر کسب سود، مبادلات اقتصادی را تسهیل و به رشد اقتصادی یک جامعه کمک می کنند.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، یکی از خدمات مهم بانک ها به مشتریان خود صدور و ارائه انواع ضمانت نامه هاست. بانک ها با این اقدام علاوه بر کسب سود، مبادلات اقتصادی را تسهیل و به رشد اقتصادی یک جامعه کمک می کنند. از این رو، می توان انتظار داشت اغلب بانک ها توجه ویژه ای به این بخش داشته باشند و با توان بیشتری، در این بخش ورود پیدا کنند تا بتوانند سهم مناسبی از بازار صدور ضمانت نامه را به خود اختصاص دهند. بانک توسعه صادرات نیز در راستای رسالت خود مبنی بر حمایت همه جانبه از صادرات و فعالین این عرصه انواع ضمانت نامه های بانکی را در دو بخش ارزی و ریالی به مشتریان ارائه می دهد.

به گزارش اگزیم نیوز بر اساس دستورالعمل های منتشر شده بانک توسعه صادرات ایران انواع ضمانت نامه های ریالی که براساس آیین نامه صدور ضمانت نامه وظهرنویسی از طرف بانک ها، توسط بانک توسعه صادرات ایران صادر می شوند عبارتند از ضمانت نامه شرکت در مناقصه/مزایده ضمانت نامه حسن اجرای تعهدات، ضمانت نامه پیش پرداخت، ضمانت نامه استرداد کسور وجه الضمان، ضمانت نامه حقوق و عوارض گمرکی، ضمانت نامه ورود موقت کالا و ضمانت نامه حسن انجام معامله که بسته به نیاز مشتریان صادر می شود.

وثائقی که بانک توسعه صادرات در قبال ضمانت نامه های ریالی مطالبه می کند، شامل اخذ 2% وجه ضمانت نامه بابت وثیقه صدور ضمانت نامه شرکت در مناقصه و یا مزایده و همچنین اخذ 20% وجه ضمانت نامه بابت وثیقه صدور ضمانت نامه گمرکی ، به صورت وجه نقد ، اوراق مشارکت منتشر و یا تضمین شده توسط بانک مرکزی و یا دولت ، سپرده های ریالی نزد این بانک شامل سپرده های قرض الحسنه پس انداز، سرمایه گذاری مدت دار ، گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری عام و خاص و یا ترکیبی از آنها می شود.

همچنین معادل بقیه مبلغ ضمانت نامه یک یا ترکیبی از انواع وثائق قابل قبول سیستم بانکی ( با اعمال ضرایب مربوطه) که دربخش وثائق اشاره شده از مشتری اخذ می گردد.

نکته قابل توجه در این میان این است که جهت تحصیل وام و یا اعتبار از شبکه بانکی کشور و سایر مؤسسات مالی و اعتباری ، ضمانت نامه صادر نمی گردد؛ همچنین بر اساس تصریح بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، جهت تحصیل وام و یا اعتبار از شبکه بانکی و سایر موسسات مالی و اعتباری داخلی و خارجی، ضمانت نامه صادر نمی شود.

ضمانت نامه های ارزی دسته دوم از خدمات ضمانت نامه ای بانک توسعه صادرات هستند که در چهار قالب کالای تولیدی، خدمات فنی و مهندسی، قراردادهای داخلی و صدور سایر ضمانتنامه های ارزی ارائه می شوند.

ضمانت نامه های ارزی مورد نیاز صادرکنندگان کالاهای تولیدی (صنعتی، کشاورزی ، معدنی و ...) شامل ضمانتنامه شرکت در مناقصه، ضمانت نامه حسن انجام کار، ضمانت نامه پیش پرداخت و ضمانت نامه استرداد کسور وجه الضمان است و درخصوص این نوع ضمانت نامه ها ، ارائه گواهی تأیید صلاحیت ضمانت خواه مبنی بر توانایی اجرای قرارداد یا موضوع مناقصه از وزارتخانه ذیربط الزامی است.

ضمانت نامه های ارزی موضوع آیین نامه اجرایی حمایت دولت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی شامل ضمانت نامه شرکت درمناقصه، ضمانت نامه حسن انجام کار، ضمانت نامه پیش پرداخت و ضمانت نامه استرداد کسور وجه الضمان است ومجوزهای مورد نیاز برای صدور این نوع از ضمانت نامه گواهی تأیید صلاحیت متقاضی از سازمان مدیریت و برنامه ریزی درمورد ضمانتنامه شرکت در مناقصه، ضمانت نامه های حسن انجام کار ، پیش پرداخت و استرداد کسور وجه الضمان است.

طبق مصوبه کمیته ماده 19 مستقر درسازمان توسعه تجارت ایران که حاوی سقف ضمانت نامه و مبلغ کل قرارداد باشد در مورد ضمانت نامه های حسن انجام کار ، پیش پرداخت و استرداد کسور وجه الضمان الزامی است.

در حوزه قراردادهای داخلی، بانک توسعه صادرات ایران ضمانت نامه های ارزی مورد نیاز پیمانکاران و کارفرمایان داخل کشور که در قالب آئین نامه صدور ضمانت نامه ظهر نویسی از طرف بانکها صادر می شود، شاملضمانتنامه شرکت درمناقصه، ضمانت نامه حسن انجام کار، ضمانت نامه پیش پرداخت و ضمانت نامه استرداد کسور وجه الضمان صادر می کند.لازم به ذکر است درخصوص این نوع ضمانت نامه ها هیچ گونه گواهی مورد نیاز نیست.

ضمانت نامه های ارزی که در نبود مجوز از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و کمیته ماده 19 و یا مجوز از وزارتخانه ذیربط صادر می شوند می توان از ضمانتنامه شرکت درمناقصه، ضمانت نامه حسن انجام کار، ضمانت نامه پیش پرداخت و ضمانت نامه استرداد کسور وجه الضمان یاد کرد.جهت صدور ضمانت نامه ارزی ( به استثنای ضمانت نامه شرکت در مناقصه) در کلیه قالبهای فوق، اخذ مجوز از بانک مرکزی ج.ا.ا. ضروری است و در حوزه قراردادهای داخلی، تا معادل ارزی ده میلیارد ریال نیازی به اخذ مجوز از بانک مرکزی ج.ا.ا. نیست.

وثایق مورد نیاز برای صدور ضمانتنامه های ارزی در حوزه خدمات فنی و مهندسی از سوی بانک توسعه صادرات شامل 2 درصد وجه نقد یا سایر وثائق مورد قبول سیستم بانکی و 98 درصد سفته نسبت به ارزش ضمانت نامه است و همچنین صدور ضمانت نامه های ارزی مشمول آیین نامه صدور ضمانتنامه و ظهرنویسی از طرف بانکها در قبال حداقل 10 درصد وجه نقد یا سایر وثائق مورد قبول سیستم بانکی و 90 درصد سایر وثایق مورد قبول سیستم بانکی نسبت به ارزش ضمانت نامه امکان پذیر خواهد بود.

نرخ کارمزد صدور ضمانت نامه های خدمات فنی و مهندسی و ضمانتنامه های مشمول آیین نامه صدور ضمانتنامه و ظهرنویسی از طرف بانکها براساس آخرین بخشنامه بانک مرکزی ج.ا.ا. تعیین و اخذ می شود.

به گزارش اگزیم نیوز ضمانت نامه ها با توجه به وضعیت اعتباری و سابقه عملکرد متقاضی در قبال مبلغی سپرده نقدی یا سایر وثایق مشابه (طلا، اوراق مشارکت و...) و نسبت به مابقی یک یا ترکیبی از وثایق مورد قبول سیستم بانکی اخذ می شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: