پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

روابط چین و کویت به سطح راهبردی ارتقا می‌یابدپول‌نیوز - مقامات چین و کویت توافق کردند میان دو کشور روابط راهبردی برقرار کرده و در زمینه‌های متعددی از جمله مسایل امنیتی و اقتصادی همکاری مشترک داشته باشند.

«شی جینپینگ» رئیس جمهور چین در دیدار با «صباح الأحمد الجابر الصباح» امیر کویت در پکن، بر برقراری همکاری راهبردی میان دو کشور تأکید کرد.

به نوشته روزنامه «گلوبال تایمز»، مقامات دو کشور روز دوشنبه (دیروز) در پایتخت چین دیدار و توافق کردند با روابط راهبردی، شتاب تازه‌ای در روابط دوجانبه ایجاد کرده و چشم‌انداز تازه‌ای در عصر جدید آغاز کنند.

چین پیش از این با چند کشور دیگر غرب آسیا از جمله ایران هم توافقنامه ارتقاء روابط دوجانبه تا سطح راهبردی امضا کرده است.

شی که هفتمین سفر امیر کویت به چین را خوشامد گفت، دو کشور را دوستانی واقعی خواند و گفت دو کشور همواره از ۴۷ سال پیش که روابط دیپلماتیک را آغاز کردند، رفتاری برابر و صادقانه با یکدیگر داشتند.

رئیس جمهور چین افزود، عمق و میزان همکاری عملگرایانه میان دو کشور گسترش پیدا کرده و منافعی را برای مردم هر دو کشور به همراه داشته است.

رئیس جمهور چین در ادامه با بیان اینکه جهان در دوره‌ای حیاتی به سر می‌برد که اصلاحات و تغییرات اساسی‌ای رخ داده، گفت کویت را شریکی کلیدی در طرح «یک کمربند و یک جاده» (راه ابریشم جدید) و حفظ صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس می‌داند و تعمیق روابط سیاسی و اعتماد دوجانبه و حمایت قاطع از منافع یکدیگر را خواستار است.

الصباح هم چین را کشور «دوستار صلح» نامید و گفت کویت دوستی قدیمی میان این دو کشور و همکاری با چین را می‌ستاید. وی افزود کویت، پکن را یک متحد قابل اعتماد می‌داند و قاطعانه به «سیاست چین واحد» پایبند است.

امیر کویت که با هیاتی بزرگ به چین سفر کرده، اظهار امیدواری کرد دو کشور در مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی همکاری‌هایی بر پایه اعتماد دوجانبه برقرار کنند.

وی افزود، کویت دوستار مشارکت در طرح «یک کمربند و یک جاده» است که برای صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس و در جهان است.

سران دو کشور توافق‌نامه‌های متعددی برای همکاری‌های دوجانبه امضا کردند و بیانیه مشترکی را برای اتحاد استراتژیک ارائه کردند.

روز سه‌شنبه (امروز) نشست انجمن همکاری چین و کشورهای عربی با حضور امیر کویت و دیگر کشورهای شرکت‌کننده در پکن برگزار شد. هدف این انجمن که چهارده سال پیش بنیان گذاشته شده است، تسهیل روابط چین و کشورهای عربی است.

شی در سخنرانی امروز خود گفت، چین همکاری با کشورهای عربی را در زمینه نفت و گاز سرعت می‌بخشد و بستر مالی برای همکاری صنعتی با این کشورها را فراهم می‌کند.
منبع: فارس
برچسب ها: چین و کویت ، پول نیوز
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: