کد خبر: ۲۷۲۶۵۶
۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۳
0
تمایل آلمان‌ به صادرات ماشین‌آلات صنعتی به ایرانپول‌نیوز - رئیس اتحادیه سازندگان ماشین‌آلات آلمان از تمایل شرکت‌های صادرکننده این کشور برای همکاری با ایران خبر داد و گفت: در سال ۲۰۱۶ بعد از امضای برجام، ۳۰ میلیون دلار ماشین‌آلات به ایران صادر شد.

شفر در نشست خبری مشترک با مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به خروج آمریکا از برجام و تلاش بی‌سابقه اروپا برای حفظ این قرارداد بین‌المللی و تداوم همکاری با ایران گفت: شرکت‌های آلمانی تمایل بسیاری برای حضور در بازار ایران و فروش ماشین‌آلات مورد نیاز برای نوسازی صنایع ایران دارند، اما متاسفانه خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، کار را اندکی سخت کرده است؛ به خصوص در مورد ماشین آلات که برخی از آنها، کاربردهای دوگانه داشته و در صنایع هسته‌ای نیز به کار می‌رود، سخت‌گیری به شدت افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه سازندگان ماشین آلات آلمان افزود: بر این اساس شرکتهای آلمانی تولیدکننده ماشین‌آلات، منتظر هستند تا ظرف دو هفته آینده، اتفاقات و تصمیماتی که اتحادیه اروپا در رابطه با خروج یا ماندن از برجام خواهد گرفت، مشخص شود؛ اما پیش بینی ما این است که اروپا حمایت خود از برجام و ایران را ادامه دهد و این اراده در مقامات بلندمرتبه این کشورها دیده می شود.

وی تصریح کرد: اینکه مقامات اروپایی چه تصمیمی در رابطه با برجام خواهند گرفت، مشخص نبوده و در مورد جزئیات آن صحبت نشده است؛ البته هنوز هم قضاوت زود است چراکه رفتار آمریکایی ها خیلی مشخص نیست و موضع سیاسی اروپا در این رابطه به زودی مشخص خواهد شد.

صادرات ۳۰ میلیون یورویی ماشین آلات صنعتی آلمانی به ایران

شفر در مورد قانون انسداد نیز که بخشی از شرکتهای اروپایی را ازتحریم های آمریکا معاف می کند، توضیح داد: در این رابطه باید دو بخش را در حوزه ماشین آلات از هم مجزا کرد؛ به این معنا که ماشین آلات دارای کاربرد دوگانه که در انرژی هسته ای کاربرد دارند؛ وضعیت متفاوتی از ماشین آلات مورد نیاز نوسازی صنایع ایران خواهند داشت. این در حالی است که ۳۶ بخش از صنعت آلمان زیر کنترل نیستند و نیازی به نظارت ندارند که در این رابطه، شاهد رشد صادرات ماشین آلات آلمانی به ایران هستیم. اما در مورد ماشین افزار با کاربرد دوگانه، دو رژیم بین المللی وجود دارد که صادرات را کنترل می کند.

وی در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه از بعد از برجام چه میزان ماشین آلات صنعتی به ایران فروخته شده است، گفت: بعد از برداشته شدن تحریم ها، به دلیل استقبالی که در حوزه صنعتی ایران از ماشین آلات آلمانی داشتیم، توانستیم بیش از ۳۰ میلیون یورو ماشین آلات در سال ۲۰۱۶ به ایران صادر کنیم که در حوزه های مختلفی صنعتی به فروش رسید.

این مقام مسئول در آلمان خاطرنشان کرد: برخی از شرکتهای آلمانی در فروش ماشین آلات به ایران بسیار موفق بودند و برخی دیگر درگیر دریافت مجوزهایی شده اند که پروسه آن بسیار طاقت فرسا است؛ چراکه نیاز به چک با رژیم های بین المللی تدوین شده در این رابطه دارد. به خصوص در حوزه ماشین آلات کشتی سازی که تحت کنترل این رژیم ها به شمار نمی‌روند، صادرات بسیار رونق داشته است.

وی ادامه داد: صادرات ماشین آلات آلمانی به ایران بعد از وضع تحریم ها به شدت کاهش یافته بود، اما بعد از برجام این صادرات ۵ برابر شده است. در این سالها حتی حجم مبادلات به ۱۰۰ میلیون یورو هم رسیده بود، اما در سال گذشته اندکی با کاهش مواجه شد.

شفر، خروج آمریکا از برجام را یک تهدید برای شرکتهای آلمانی دانست و خاطرنشان کرد: این موضوع شرایط را برای کار با ایران پیچیده تر کرده است؛ اگرچه تلاش سیاسی اروپا برای ادامه برجام اقدامات خوبی را رقم زده است؛ البته تولیدکنندگان آلمانی که نیاز به اخذ مجوز برای صادرات ماشین آلات به ایران ندارند، کار را راحت تر پیش می برند. اما به نظر می رسد که هر کاری که لازم است باید از سوی اتحادیه اروپا برای حفظ برجام رقم خورد.

ماشین آلات «های تک» آلمان در راه ایران

همچنین مولر، رئیس مس اشتوتگارت آلمان نیز در این نشست گفت: ارتباطات تجاری ایران و آلمان بسیار به شرایط بین المللی پیش رو ارتباط دارد و این در حالی است که در سال ۲۰۱۷، شرکتهای آلمانی توانسته اند تبادلات تجاری مناسبی را با ایران رقم بزنند و به خصوص در حوزه ماشین آلات، این همکاری مناسب بوده است.

وی اظهار داشت: آلمان یکی از کشورهای بزرگ تولیدکننده و صادرکننده ماشین آلات و ابزارآلات صنعتی به دنیا است و بنابراین برخورداری شرکتهای ایرانی از ماشین آلات با کیفیت دنیا، راه را برای همکاری ایران و آلمان هموار کرده است. بر این اساس ماشین آلات با فناوری بسیار بالا در آلمان تولید می شود؛ بنابراین باید مدل های جدیدی از همکاری ها پیش بینی شود.

به گفته مولر، در سال ۲۰۱۷ صادرات ماشین آلات آلمان به ایران ۷ درصد رشد داشته است. این در حالی است که ۵۰ درصد صنایع تولید ماشین آلات و ابزارآلات آلمان در اشتوتگارت متمرکز هستند و در نتیجه آن، یکی از نمایشگاههای بزرگ ماشین آلات و ماشین ابزار دنیا در اشتوتگارت برپا شده است؛ بر این اساس قصد داریم که ماشین آلات «های تک» تولیدکنندگان خود را در نمایشگاهی در ایران که ۵ تا ۸ تیرماه برگزار می شود، به نمایش بگذاریم.

وی اظهار داشت: تاکنون بیش از ۱۴۰ غرفه از دوازده کشور دنیا جهت حضور در نمایشگاه ای. ام. بی ایران ثبت نام کرده اند که قرار است ماشین آلات و دستگاههای بسیار مدرن و پیشرفته تکنولوژیکی که تاکنون در ایران معرفی نشده اند را به نمایش بگذارند. این در حالی که برجسته ترین دستگاهی که در ایران رونمایی می شود ماشین ۵ محوره خواهد بود که پیش از این، هیچ دستگاهی در ایران از این دسته معرفی نشده است. این ماشین قابلیت تولید انبوه قطعات به صورت ۵محور و تعویض قطعه با پالت درام تایپ را دارد که ماشینی بسیار پیشرفته و ایده آل برای تولید قطعات انبوه و یا نیمه انبوه، پیچیده و دقیق است.

مولر از حضور هیاتی از کمیسیون اروپایی در ایران خبر داد و گفت: این هیات که به ایران می آیند، از دپارتمان رشد اروپا هستند و نشستی در ایران خواهند داشت که مسائل مربوط به تجارت را دنبال خواهند کرد.

ایران هاب صادرات ماشین آلات آلمانی شود

همچنین حسین شیروی، مدیرکل صنایع ماشین سازی و تجهیزات صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: شرایط ایران در حال حاضر بسیار ویژه است و با توجه به خروج آمریکا از برجام، تلاطمی در برخی مسائل داخلی رخ داده است. بنابراین باید با همکاری مشترک ایران و اروپا، این موانع را از سر راه برطرف کرد. البته ایران مصمم است که ارتباطات خود با اروپا را حفظ کند.

وی افزود: آلمان در حوزه ماشین آلات صنعتی کشوری بسیار پیشرفته است و در مقابل، ایران نیز به عنوان یکی از مشتریان اصلی آلمان در این حوزه، توانسته از ماشین آلات صنعتی آلمان در صنایع خود، به خوبی بهره برداری نماید. این در حالی است که کشورهای اطراف ایران نیز همگی نیاز به ماشین آلات دارند و بنابراین ایران می تواند هاب صادرات ماشین آلات آلمانی به دنیا باشد.

به گفته شیروی، ایران می تواند سرویس دهنده و تامین کننده ماشین آلات مورد نیاز کشورهای همسایه خود باشد و آلمان نیز می تواند روی ایران از این حیث، حساب باز کند. البته ما علاقمندیم که آلمان با شرکتهای ایرانی همکاری فناورانه داشته باشد. اما نکته حائز اهمیت قیمت ماشین آلات آلمانی است که برای ایرانی ها بالا است و اگر به صورت مستقیم از آلمان ماشین آلات وارد کنند، قیمت آن بسیار بالا است. پس اگر بتوان راهکاری را برای تعدیل قیمت پیدا کرد، استقبال کارخانجات صنعتی ایران بیشتر می شود.

وی از تصمیم وزارت صنعت برای تقسیم بندی ماشین آلات وارداتی خبر داد و گفت: بر این اساس، واردات ماشین آلات به سه دسته تقسیم شده است که دسته اول که مورد نیاز کشور نبوده یا تولید داخلی آنها صورت می گیرد، وارداتشان ممنوع است؛ اما در دسته دوم، ماشین آلاتی قرار می گیرند که باید از دفتر تخصصی مربوطه در وزارت صنعت، استعلام دریافت نمایند و در نهایت، دسته سوم ماشین آلاتی هستند که امکان ورود آزادانه داشته و در ایران تولید نمی شوند، اما مورد نیاز صنعت هستند. در این رابطه ماشین آلات آلمانی در دو دسته دوم و سوم قرار می گیرند و هیچ محدودیتی برای واردات آنها نیست.

روحانی به اتریش سفر می کند

در این نشست همچنین، صادق نجفی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: موانع زیادی پیش روی اقتصاد ایران بعد از خروج آمریکا از برجام وجود دارد که امیدواریم با همکاری و مساعدت اتحادیه اروپا، به حداقل برسد. در این میان یکی از نقاطی که می تواند این آسیب ها را به حداقل برساند، به طور قطع همکاری مشترک شرکتهای ایرانی و آلمانی با یکدیگر است. در این میان نقش صنایع کوچک و متوسط بسیار پررنگ خواهد بود.

وی اظهار داشت: موضع گیری اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام یک موضع گیری کاملا منطقی بوده است و ما هم در کنار این کشورها هستیم و علاقمندیم که با آنها کار کنیم. این در حالی است که صنایع کوچک و متوسط در آلمان و اتریش بسیار قوی هستند و بنابراین همکاری ایران با این کشورها می تواند بسیار مساعد باشد. به خصوص اینکه در ایران هم ۹۲ درصد صنایع کوچک و متوسط هستند که در قالب ۸۵ هزار واحد تولیدی متمرکز شده اند.

نجفی از شناسایی ۳۵۰ خوشه صنعتی در ایران خبر داد و گفت: بالای یک میلیون نفر در این حوزه مشغول به کار در شهرک های صنعتی و دو میلیون نفر در کل صنایع کوچک و متوسط هستند؛ بنابراین آلمان می تواند در حوزه انتقال تکنولوژی به این صنایع کوچک و متوسط موثر باشد.

وی از سفر قریب الوقوع رئیس جمهور به اتریش خبر داد و گفت: در انرژی های نو همکاری هایی با کشورهای اروپایی در حوزه صنایع کوچک و متوسط آغاز کرده ایم و تفاهم نامه مشترکی نیز در سفر رئیس جمهور ایران به اتریش در این حوزه به امضا خواهد رسید.

همچنین در این نشست محمدرئوف قادری نیز گفت: اگر در دهکده جهانی زنجیره پیشرفت کشورها را به عنوان یکی از قطعات پازل توسعه جهان در نظر بگیریم، به این نتیجه می رسیم که امکان توسعه در دنیایی که مرزبندی سیاسی وجود دارد نیست و این امر مانع از تعامل سازنده بین کشورها می شود.

وی افزود: لازمه توسعه صنعتی سرمایه گذاری است و بدون سرمایه امکان توسعه وجود ندارد؛ بنابراین آلمان می تواند با توجه به مزیتهای ایران، بر روی سرمایه گذاری در این کشور و به خصوص صنایع آن، اقدام کند.
منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: