پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

در یکسال منتهی به اردیبشت 97
کد خبر: ۲۷۱۷۹۴
۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۲
۱
گزارش مرکز آمار از نرخ تورم سالانه منتهی به اردیبهشت امسال در کل خانوارهای کشور نشان می دهد که اقشار کم درآمد 1.5 درصد کمتر از ثروتمندان تورم را احساس کردند.
اقشار کم درآمد 1.5 درصد تورم را کمتر از ثروتمندان حس کردندپول‌نیوز - از شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور بر اساس دهک های هزینه ای در اردیبهشت ماه سال 97 نشان می دهد که نرخ تورم سالانه در دهک اول (فقیرترین اقشار جامعه) 9.5 درصد و در دهک دهم (ثروتمندان) 11 درصد بوده است.

نتایج شاخص قیمت مصرف کننده «کل خانوارهای کشور» بر اساس دهک های هزینه ای در اردیبهشت ماه 1397 بیانگر آن است که در دهک های مختلف هزینه ای در بازه 7.9 درصد برای دهک دهم تا 8.3 درصد برای دهک چهارم نوسان دارد.

محدوده تغییرات تورم 12 ماهه در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بین 9.5 درصد برای دهک اول تا 11 درصد برای دهک دهم است.

هم چنین نوسان مذکور در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین 7.1 درصد برای دهک دوم تا 7.2 درصد برای دهک نهم است.

کاهش فاصله تورمی دهک ها
بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک های مختلف هزینه ای، فاصله تورمی دهک ها در این ماه به 0.4 درصد رسید که نسبت به ماه قبل (0.8 درصد) 0.4 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل 0.2 درصد افزایش و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به فروردین ماه 0.2 درصد کاهش نشان می دهد.

مرکز آمار ایران بسته به میزان درآمد و هزینه ماهانه خانوارها، آنها را در 10 طبقه اقتصادی تقسیم می کند؛ هرچه فرد به دهک بالاتری تعلق داشته باشد، ثروتمندتر است.
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: ۱
نظرات بینندگان
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
14:29 - 1397/03/13
میخای بدتر اعصاب مردمو داغون تر کنی؟!!!
دیدنی‌ها
نظرسنجی
بله
خیر
من در مرحله اول هم نمی گرفتم.
پرطرفدار