پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

گزارش پول نيوز از جزييات نشست كارآفريني زنان ايراني و ژاپني
کد خبر: ۲۷۰۰۷۷
۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴
0
اگرچه ژاپن کشور پیشرفته‌ای است اما زنان حتي در ژاپن هم مانند ايران، بر اساس اعلام معاون رییس جمهور این کشور آنطور که باید و شاید به جایگاه خود نرسیده‌اند.
گردهمایی کارآفرینان آسیاییپول نيوز- معاون رییس جمهور ژاپن در امور زنان و خانواده مي گويد حتی درکشور پیشرفته‌ای همچون ژاپن هم وظایف و مشاغل بر اساس جنسیت تقسیم می‌شوند. بالاخره زنان کارآفرین ژاپنی و ایرانی، در محل كتابخانه ملي کنار همدیگر قرار گرفتند تا دغدغه‌های مشترک‌شان را بیان و از تجربه‌های همدیگر استفاده کنند.

کارگاه بین المللی تحت عنوان چالش‌ها و فرصت‌های ارتقای کارآفرینی زنان ایرانی و ژاپنی در مرکز همایش‌های بین المللی کتاب‌خانه ملی ایران برگزار شد که طی آن فعالان این حوزه در هر دو کشور، عدم حمایت خانواده و باورهای رایج جامعه را از مهم‌ترین موانع پیشرفت کارآفرینان زن دانستند.

معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده درباره وضعیت زنان کارآفرین ایرانی توضیح داد: 27درصد زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند و البته این عدد با سرعت بالایی رو به رشد است تا جایی که امروز بیش از ۲ دهه است که تعداد ورودی های زنان در دانشگاه در بیشتر رشته‌ ها از مردان پیشی گرفته و در مواردی به ۶۴ درصد رسیده است.

ابتکار با اشاره به اینکه ۷۵ درصد از تولیدات صنایع دستی کشور توسط زنان انجام می شود، تاکید کرد: در صنایع دستی به لحاظ کیفیت و تنوع در رده های بالای جهانی قرار داریم و البته با ارتقا استانداردها و  سطح تولیدات زنان، می‌توانیم به زودی برای بازاریابی هم با همکاری های بین المللی و منطقه ای توفیقات خوبی داشته باشیم.

در ادامه این همایش جانکو چانو، مدیر اجرایی بنیاد صلح ساساکاوای ژاپن گفت: برای رصد و ارزیابی کارآفرینی زنان در ایران و ژاپن تحقیقاتی با حضور تیم مشترکی از این دو کشور انجام می شود و تاکید کرد ژاپن از این همکاری استقبال می‌کند.

 مبارزه زنان در شرق آسیا

ژاپن کشور پیشرفته‌ای است اما زنان حتي در ژاپن هم بر اساس اعلام معاون رییس جمهور این کشور آنطور که باید و شاید به جایگاه خود نرسیده‌اند. کاسومی در این‌باره گفت: تنها 20 درصد کارآفرینان ژاپنی از زنان‌اند که این بدترین آمار برای یک کشور پیشرفته در مقایسه با کشورهای غربی است.

ايران هم اوضاع بهتري از ژاپن ندارد. مشارکت اقتصادی زنان در ایران تنها 16 درصد است. این آمار را زهرا عمرانی مدیر بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان اعلام کرده و با اشاره به 9 برابر بودن آمار بیکاری زنان ایرانی به ژاپنی گفت: در ایران بالای 70 درصد زنان در حوزه‌های مهارتی مشغول به کارند و 24.9 درصد کارآفرینان، زنان هستند.

وضعیت کارآفرینی زنان در جهان

در حال‌ حاضر نیمی از جمعیت 3.4 میلیاردی نیروی کار در جهان را کارآفرینان تشکیل می‌دهند. بر پایه گزارش دیده‌بان جهانی کارآفرینی در سال 2006 از هر 100 تن در جهان 7 زن کارآفرین می‌شوند. زنان کارآفرین در آمریکا از سال 1997 تا 2003، 9.1 میلیون شغل تازه پدید آورده‌ و باعث اشتغال 27.7 میلیون تن شده‌اند.

زنان کمابیش 40 درصد از کل مشاغل در بخش خصوصی را به‌دست گرفته‌اند و 80 درصد از کارگران پرکار نیز زنان هستند که بیش از 3.6 تریلیون دلار درآمد حاصل از فروش ایجاد کرده‌اند. کارآفرینی زنان در بریتانیا از 3.3 درصد در 2003 به 3.9 درصد در سال 2004 افزایش پیدا کرده است و از هر چهار زن یک نفر به کار تازه می‌پردازد. زنان کارآفرین در کانادا نقشی برجسته در اقتصاد آن کشور دارند و در سال‌های 1991 تا 1999 شتاب افزایش مشاغلی که به‌دست زنان ایجاد شده، 2 برابر شتاب افزایش فعالیت‌ شرکت‌های کانادایی بوده است. البته بر اساس آخرين آمارها رتبه نخست كارآفريني زنان، از آن آمريكاست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
آیا افزایش نرخ حامل های انرژی باعث افزایش تورم می شود؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: