کد خبر: ۲۶۸۷۴
۳۱ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۳۱
0
در اجراي ماده 11 «قانون توسع? ابزارها و نهادهاي مالي جديد به منظور تسهيل اجراي سياست‌هاي کلي اصل 44 قانون اساسي» و به پيشنهاد سازمان بورس و اوراق بهادار، «دستورالعمل فعاليت نهادهاي واسط» به تصويب شوراي‌عالي بورس و اوراق بهادار رسيد.
به گزارش پول‌نيوز به نقل از پايگاه اطلاع رساني بازار سرمايه (سنا)، در اين دستورالعمل آمده است: به منظور نظارت بر نهادهاي واسط، شرکت «مديريت دارايي مرکزي» به صورت سهامي خاص با موضوع تأسيس و ادارة‌ نهاد واسط براساس مقررات تشکيل مي‌شود.
اين شرکت يکي از نهادهاي مالي موضوع قانون بازار اوراق بهادار است و سازمان بورس و اوراق بهادار در آن سهامدار نيست.
نهاد واسط در قالب حقوقي «شرکت با مسئوليت محدود» توسط شرکت مديريت دارايي مرکزي (سهامي خاص) براساس مقررات، تشکيل مي‌شود. فعاليت شرکت و ادار? آن براساس قانون تجارت و اساسنام? شرکت انجام خواهد شد.
براساس اين دستورالعمل، تمام امور پشتيباني نهاد واسط توسط شرکت مديريت دارايي مرکزي انجام مي‌شود. بديهي است حق امضاي اسناد و اوراق تعهدآور، بر عهدة مدير نهاد واسط است.
نهاد واسط جز در موارد تعيين‌شده در موضوع فعاليت در اساسنام? خود، مجاز به هيچگونه فعاليت ديگري نخواهد بود.
در عين حال، هر نهاد واسط در هر زمان نمي‌تواند براي تأمين مالي بيش از يک طرح، اوراق بهادار منتشر کند. نهاد واسطي که قبلاً نسبت به انتشار اوراق بهادار موضوع اين دستورالعمل اقدام کرده است، به شرطي مجاز به انتشار اوراق جديد است که تمامي تعهدات مربوط به اوراق بهادار قبلي را تصفيه کرده باشد.
در اين دستورالعمل آمده است: افتتاح هرگونه حساب توسط نهاد واسط، صرفاً نزد بانک‌ها مجاز است. افتتاح و بستن حسابي که وجوه حاصل از انتشار اوراق بهادار در آن متمرکز است و برداشت و انتقال وجوه از آن حساب طبق ضوابط مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار امکان‌پذير است.
همچنين مصرف وجوه حاصل از فروش اوراق بهادار توسط نهادهاي واسط در موردي غير از اجراي موضوع انتشار اوراق بهادار ممنوع است. پس از انتشار اوراق بهادار و مصرف وجوه حاصل در موضوع انتشار، سرمايه‌گذاري جريانات نقدي حاصل از منافع اوراق بهادار توسط نهاد واسط، صرفاً در اوراق بهادار داراي تضمين اصل مبلغ سرمايه‌گذاري و سود آن و سپرده‌‌هاي بانکي مجاز است.
در عين حال، نهاد واسط موظف است مديريت وجوه در اختيار را با رعايت صرفه و صلاح سرمايه‌گذاران انجام دهد.
در پايان اين دستورالعمل آمده است: انتشار اوراق بهادار مصوب شورا توسط نهاد واسط، براساس دستورالعمل‌هايي است که به تصويب سازمان خواهد رسيد. 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: