کد خبر: ۲۶۶۳۰
۲۶ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۲:۵۷
0
بعد از انقلاب نیز عده ای چنین ایده ای را رایج کردند که اگر مالیات گرفته شود، بخش خصوصی تضعیف می شود. حال کار به جایی رسیده که حقوق بگیران دو برابر مغازه داران مالیات می پردازند.

فارس به نقل از دکتر ابراهیم رزاقی نوشت:گسترش این تفکر که اگر مالیات گرفته شود، بخش خصوصی تضعیف می‌شود، کار را به جایی رسانده که حقوق‌بگیران دو برابر مغازه‌داران مالیات می‌پردازند. این در حالی است که مغازه‌داران در ازای استفاده از 30درصد تولید ناخالص ملی، 4.5 درصد مالیات پرداخت می‌کنند.

این استاد اقتصاد در گفت و گو با فارس اظهار داشت: توسعه فرهنگ مالیاتی در ایران با موانعی روبرو بوده که بخشی از آن به عواملی تاریخی مربوط است. ایران جزو کشورهایی است که همواره هزینه های دولت از مردم گرفته می شد. این روال تا آخر دوره قاجاریه ادامه داشت، هرچند در میزان این اخذ مالیات شدت و حدت وجود داشت.

وی افزود:

* در این جریان، به جز شرایط کنونی، عمدتاَ شیعه در اقلیت بوده اند و جز در موارد خاص (همچون دوره صفویه)، حکومت در دستشان نبوده است. بنابراین، روحانیون در این شرایط در تلاش بودند که مردم به حکومتها مالیات نپردازند چراکه این حرکت را کمک به قدرت حاکم می دانستند که زورگیر و ستم گر بوده است. در این شرایط، خمس، زکات، سهم امام و مجموع پرداختها به حکومت اسلامی یکی بودند که این وجوهات به روحانیون پرداخت می شد.

* از سوی دیگر، با ملی شدن صنعت نفت و دست یابی دولتها به نفت، نوعی بی نیازی نسبت به درآمدهای مالیاتی در دولت به وجود آمد. حکومتهایی مثل حکومت پهلوی که با اتکا به درآمد نفت خود را بی نیاز از پرداختهای مردم به هرشکل می دانستند به این روند و به این عادت مردم دامن زدند. بعد از انقلاب نیز عده ای به ادامه روال گذشته اصرار می ورزیدند که امام (ره) چندین بار در سخنرانیهای خود تأکید کردند که عدم پرداخت مالیات به حکومتها مربوط به گذشته بوده و اکنون که حکومت اسلامی است باید به آن کمک کرد، چراکه با وجوهات شرعی نمی توان حکومت را اداره کرد.

* این تفکر در تئوری سرمایه داری غرب رایج است که وقتی مالیات کمتر گرفته می شود، سرمایه گذاری افزایش می یابد. برای سرمایه گذاری نیاز به درآمد و پس انداز زیاد است تا بخش خصوصی تشکیل شود. با همین روش نیز در دوره رضا شاه بخش خصوصی شکل گرفت. بعد از انقلاب نیز عده ای چنین ایده ای را رایج کردند که اگر مالیات گرفته شود، بخش خصوصی تضعیف می شود. حال کار به جایی رسیده که حقوق بگیران دو برابر مغازه داران مالیات می پردازند.

این در حالی است که مغازه داران از 30درصد تولید ناخالص ملی بهره می گیرند و تنها 4.5 درصد مالیات می پردازند. اگر قرار باشد براساس ظرفیت، مالیات بپردازند باید 30درصد مالیات پرداخت کنند.

قشر مذکور هم دارای قدرت شرعی، هم اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هستند. سه میلیون مغازه دار در کشور وجود دارد که خود متشکل ترین نیروی اجتماعی را دارند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: