کد خبر: ۲۶۶۰۸
۲۶ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۰:۱۴
0
چين پس از سه دهه رشد چشمگير اقتصادي با پشت سرنهادن ژاپن، به دومين اقتصاد بزرگ دنيا پس از آمريکا تبديل شده است.
 
به گزارش ايرنا به نقل از روزنامه "نيويورک تايمز"، دولت ژاپن روز دوشنبه اعلام کرد اقتصاد اين کشور با ارزشي در حدود يک تريليون و 28 ميليارد دلار پس از اقتصاد چين با ارزشي در حدود يک تريليون و 33 ميليارد دلار قرار گرفته است.
بنابر اين گزارش، اقتصاد ژاپن در سه ماهه دوم سال جاري رشدي معادل 0.4 درصد داشته که کمتر از ميزان مورد انتظار بوده است.
رشد اندک اقتصاد ژاپن نشاندهنده اين امر است که چين همچنان تا پايان سال در رقابت با اين کشور پيشتاز خواهد بود.
اقتصاد چين در سال‌هاي اخير با پشت سرنهادن ژاپن ،آلمان، فرانسه و انگلستان در پي پشت سرنهادن اقتصاد آمريکا تا پيش از سال 2030 است.
اين در حالي است که توليد ناخالص داخلي آمريکا در سال 2009 افزون بر 14 تريليون دلار بوده است.
"نيکلاس لاردي" اقتصاددان موسسه "پيترسون" در اين زمينه اظهار داشت چين از نظر اقتصادي ژاپن را پشت سر نهاده و اکنون هرکسي درآمريکا و ژاپن به اين کشور به ديده يک شريک اقتصادي مي نگرد.
براي ژاپن که اقتصاد آن بيش از يک دهه دچار رکود بوده، آمار جديد نشان دهنده افول قدرت اقتصادي و سياسي اين کشور است.
مطابق اعلام بانک جهاني، ژاپن بيش از چهار دهه دومين اقتصاد بزرگ دنيا بوده و در طي دهه هشتاد حتي صحبت از پشت سرنهادن اقتصاد آمريکا توسط ژاپن بود اما در حالي که اقتصاد ژاپن به بلوغ مي رسد و سن جمعيتي آن بسرعت در حال افزايش است، چين تا رسيدن به مرز توسعه يافتگي همچنان فاصله دارد.
اين بدان معناست که با وجودي که اين کشور داراي استاندارهاي پايين تري از سطح زندگي است، اما در عين حال هنوز مجال براي رشد بيشتر دارد.
تنها پنج سال پيش توليد ناخالص داخلي چين در حدود 2 تريليون و 300 ميليارد دلار بود که نصف توليد داخلي ژاپن درآن زمان به حساب مي آمد.
با وجودي که مساحت چين تقريبا با آمريکا يکسان است، اين کشور بيش از يک پنجم جهان را در خود جاي داده است و از نظر منابع چندان غني به نظر نمي رسد.
درآمد سرانه چين اندکي بيش از کشورهاي توسعه نيافته‌اي مانند الجزاير، السالوادر و آلباني است و در حدود 3600 دلار است، اين در حالي است که درآمد سرانه آمريکا در حدود 46 هزار دلار است.
چين اکنون بازيگر مهمي در اقتصاد جهاني است و با استفاده از ابزارهايي مانند موافقتنامه‌هاي تجاري خاص و معاملات چندين ميليون دلاري در حال افزايش نفوذ خود در آسيا، آفريقا و آمريکاي لاتين است.
تحليلگران معتقدند که چين در حال شکل دادن به گفتگوهاي جهاني در موضوعات مختلف است از جمله اين کشور در سال گذشته اعلام داشت دلار نبايد به عنوان واحد پولي براي ذخيره ارزي در جهان شناخته شود.
در حالي که آمريکا و اتحاديه اروپا در تلاش براي رهايي ازبحران اقتصادي هستند، چين در حال سرمايه‌گذاري وسيع بر روي زير ساخت‌‌هاي خود است و برنامه 586 ميليارد دلاري محرک اقتصادي را دنبال مي‌کند.
نرخ رشد اقتصادي چين در سالجاري 10 درصد است که ادامه سه دهه رشد دو رقمي اقتصادي است.
با اين وجود اقتصاددانان معتقدند که اقتصاد چين بيش از حد به صادرات و سرمايه گذاري وابسته است و نياز دارد تا مصرف داخلي خود را افزايش دهد، امري که تاکنون دولت اين کشور آن را رد کرده است.
از طرف ديگر آمريکا و اتحاديه اروپا، چين را متهم مي کنند که اين کشور واحد پولي خود را بطور مصنوعي پايين نگه داشته تا با افزايش صادراتش داراي مازاد تجاري شود، امري که باعث مي شود تا آمريکا و اتحاديه اروپا در مبادلاتشان با چين داراي کسري تجاري شوند.
روند فزاينده رشد اقتصاد چين نشان مي دهد که اين کشور به رقابت جدي با آمريکا و اتحاديه اروپا در زمينه دستيابي به منابع طبيعي خواهد پرداخت.
اگرچه هم اکنون حجم اقتصاد چين يک سوم حجم اقتصاد آمريکاست، اين کشور در سال گذشته در بخش حمل و نقل مسافري آمريکا راپشت سر نهاد. چين همچنين سال گذشته با پشت سر نهادن آلمان به اولين صادرکننده بزرگ جهان تبديل شد.
با توجه به روند فزاينده نفوذ اقتصادي چين در دنيا، شرکت‌هاي بزرگ جهاني مانند کاترپيلار، جنرال الکتريک، جنرال موتورز و زيمنس اقدام به ايجاد واحدهاي تحقيق و توسعه در اين کشور نمودند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: