کد خبر: ۲۶۵۶۷
۲۵ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۴۴
0
معاون وزیر بازرگانی با تاکید بر اینکه یارانه نان حذف نمی‌شود، اعلام کرد با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، قیمت نان در واحدهای نانوایی آزادپز 18 تا 20 درصد کاهش خواهد یافت.

حمید علیخانی در گفتگو با مهر با بیان اینکه بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، قیمت نان در واحدهای نانوایی آزادپز 18 تا 20 درصد کاهش می یابد، گفت: اگر در هدفمند کردن یارانه ها، مبنا برای قیمت آرد تحویلی به نانوایی های آزادپز، قیمتهای جهانی باشد، قیمت نان 18 تا 20 درصد کاهش می یابد، چرا که هم اکنون نان در این واحدها با یک نهاده گران به قیمت 400 تومان در هر کیلو به فروش می رسد، اما اگر آرد را با قیمت جهانی در اختیار این نانوایی ها قرار دهیم، قیمت نان کاهش می یابد.

معاون وزیر بازرگانی با اشاره به قیمتهای جهانی آرد، افزود: هم اکنون قیمت آرد در بازارهای جهانی بین 250 تا 300 تومان است، در حالی که در ایران به دلیل نوع و شرایط خرید گندم از کشاورزان، این قیمت 100 تومان بالاتر از قیمتهای جهانی است.

وی تصریح کرد: سالانه بین 3 هزار و 500 تا 4 هزار میلیارد تومان یارانه به نان اختصاص می یابد که هدفمند نیست چراکه اگر هدفمند بود شرایط گندم، آرد و نان به سامان تر و مطلوب تر از وضعیت فعلی بود و در نهایت رضایت مردم نیز در سطح بالاتری قرار می گرفت.

انحراف در مصرف نان

علیخانی ادامه داد: امروز علیرغم بالابودن مصرف سرانه نان در ایران؛ مصرف انحراف دارد؛ لذا یکی از موضوعاتی که در بحث هدفمند کردن یارانه ها اولویت دارد، موضوع ساماندهی مصارف نان است؛ چراکه این یارانه سر جای خود ننشسته است.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران با تشریح جزئیات بسته حمایتی آرد و نان در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، گفت: موضوع بسته حمایتی گندم، آرد و نان بارها در کمیته طرح تحول اقتصادی دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفته؛ اما با توجه به حساسیت موضوع هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده است و سناریوی خاصی از میان سناریوهای مختلفی که ارایه شده، انتخاب نشده است.

وی اظهار داشت: در این بسته، دولت به دنبال حذف یارانه نان نیست؛ بلکه به دنبال ترغیب و هدفمند کردن صحیح آن است. شاید تنها جایی که در موضوع هدفمند کردن یارانه ها، پرداخت یارانه به صورت غیر یکسان مطرح می شود، نان است.

یارانه شهرهای زیر 20 هزار نفر، دو برابر کلانشهرها

علیخانی گفت: در واقع دولت باید بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، به شهرهای زیر 20 هزار نفر و روستاها نسبت به کلانشهرها، دو برابر یارانه بدهد. به این معنا که در نقاطی که دهک های پایین درآمدی قرار می گیرن و ممکن است مصرف نان بیشتری داشته باشند، یارانه با حساسیت بیشتری پرداخت می شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در بسته حمایتی گندم، آرد و نان موضوع حمایت از تولید کشاورزان در دستور کار قرار دارد و همچون گذشته، بحث خرید تضمینی گندم با شکل بهتری انجام می شود تا وضعیت به سامان تر شود، اما با همان میزان خریدی که از کشاورز انجام می دهیم، هم اکنون نقیصه بزرگی در فرآیند گندم، آرد و نان به شمار می رود.

معاون وزیر بازرگانی در توضیح این مطلب خاطرنشان کرد: هم اکنون دولت با همان قیمتی که گندم را از کشاورز خریداری می کند، در فرآیند تولید هل می دهد و همین امر سبب می شود هزینه های تولید افزایش یابد. بنابراین در این بسته قرار شده به محض اینکه گندم را از کشاورز خرید کردیم، با قیمت های جهانی گندم را در فرآیند تولید آرد و نان قرار دهیم. این امر به طور قطع و یقین می تواند از نظر قیمت، مطلوبیت های مناسب تری را در حوزه نان به وجود آورد و موضوع رانت و قاچاق آرد را نیز تا حدود زیادی از بین ببرد.

یارانه نان حذف نمی شود

علیخانی گفت: حذف یارانه نان در کل بحث وجود ندارد و همه از یارانه نان استفاده می کنند؛ چراکه این کالا 70 میلیون مخاطب دارد. فرآیند فعلی به دلیل یارانه ها رانت ها و انحرافاتی وجود دارد که واجب می کند که به این موضوع حیاتی در کشور بپردازیم؛ چراکه اشکالاتی دارد و فاصله قیمت آرد یارانه ای 75 ریالی تا قیمت آزاد 4000 ریالی، تفاوت خیلی زیادی وجود دارد و باید این خلا عجیب را به شکلی پر کرد.

وی افزود: البته هدف دولت این نیست که الزاما گرانی ایجاد کند، بلکه می خواهد قیمت نان را واقعی کند، این درحالی است که در قیمت های واقعی، مردم بهتر می توانند به سهم خود برسند. به این معنا که مردم به همان میزانی که از نان استفاده می کنند، در شرایط مطلوب تری بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها قرار خواهند گرفت.

معاون وزیر بازرگانی با اشاره به اقبال مردم به نانوایی های آزادپز، خاطرنشان کرد: هم اکنون 15 درصد نانوایی های کشور آزادپز هستند. در همین راستا اقدامات مطلوبی در شرکت بازرگانی دولتی انجام گرفته تا بیش از گذشته شاهد توسعه نانواهای آزادپز باشیم. چراکه مردم به نان تولیدی با کیفیت آنها اقبال نشان می دهند، البته این اقبال به مفهوم این نیست که آنها بی مهابا قیمت را افزایش دهند.

علیخانی گفت: قیمت با توجه به کیفیت در این نانوایی ها، کاملا معقول است و به صراحت می توان گفت که فرمول جادویی رقابت، کار خود را در این زمینه صورت داده است. بنابراین اگر بتوان نانوایی های آزادپز را توسعه داد، ناخوآگاه آنها به سمت کاهش قیمت و افزایش کیفیت می روند.

معاون وزیر بازرگانی افزود: به هرحال، بسته هدفمند کردن یارانه ها در موضوع گندم، آرد و نان نیاز به حک و اصلاح دیگری دارد که بتوان این بسته را نهایی کرد.

کاهش 480 هزار تنی مصرف آرد

علیخانی همچنین ابلاغیه مقام معظم رهبری در مورد اصلاح الگوی مصرف گفت: شرکت بازرگانی دولتی ایران در راستای اصلاح الگوی مصرف توانسته در حدود 480 هزار تن از میزان 8.5 میلیون تن آرد مصرفی کشور را کاهش دهد، بدون اینکه به مصرف مردم فشاری وارد آید یا مردم احساس کنند که در نانوایی ها، نانی پخت نمی شود.

وی اظهار داشت:  امروز 60 هزار نانوایی در کشور وجود دارد که هر یک از آنها، سه تا 4 نفر شاغل دارند که نزدیک به 200 هزار نفر جمعیت را در خود جای می دهد. در این راستا توافقی با وزارت کار صورت گرفته تا به این افراد، گواهی نامه ای ارایه داده شود که بهتر بتوانند فعالیت عمل آوری، تخمیر و پخت نان را که با سلامت مردم سروکار دارد، انجام دهند.

به گفته علیخانی، به طور قطع هرچه پخت نان کیفی تر شود، میزان ضایعات نان کاهش می یابد و ما پس انداز بالاتری خواهیم داشت.

وی در خصوص بهسازی نانوایی ها نیز گفت: طرح بهسازی نانوایی ها از 2 سال قبل آغاز شده است و تاکنون در استانهای مختلف 15 تا 30 درصد از نانوایی ها، بهسازی شده اند.

سرانه 164 کیلویی مصرف نان

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران تصریح کرد: هم اکنون سرانه مصرف نان بین 160 تا 164 کیلو است که باید آن را به زیر 100 کیلوگرم برگردانیم. این درحالی است که در کشورهای دنیا، سرانه مصرف نان از 20 کیلوگرم تا 90 کیلوگرم، در نوسان است.

وی اظهار داشت: به نظر می رسد که هدفمند کردن یارانه ها می تواند سهم بسزایی در کاهش این سرانه داشته باشد؛ چراکه سرانه مصرف دچار انحرافاتی است. در واقع قیمت نان واقعی نیست. اگر قیمت نان واقعی شود، حتما بسیاری از مصارف غیراصلی سر جای خود برمی گردد.

نان صنعتی

علیخانی در تشریح آخرین وضعیت راه اندازی نانوایی های صنعتی گفت: 3 هزار و 153 موافقتنامه از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران برای ایجاد نان صنعتی در کشور صادر شده است که از این تعداد، تنها 663 موافقتنامه از سوی وزارت صنایع و معادن مورد موافقت قرار گرفته است که از آن رقم هم، فقط طرح 47 واحد مصوب و توسط بانک پذیرفته شده است.

معاون وزیر بازرگانی گفت: از 47 واحدی که مورد موافقت بانکها قرار گرفته، 4 واحد عملیاتی شده است و بقیه نیز در دست انجام است.

وی اظهار داشت: تولید یک روز نان کشور حدود 31 هزار تن است و فقط از این 31 هزار تن نان، 160 تن مربوط به نان صنعتی است؛ اما وزارت بازرگانی برنامه ریزی کرده است که از 160 تن به 1000 تن در روز برسیم و این اگر اتفاق بیفتد 20واحد نان صنعتی را امسال باید به بهره برداری رسانیم.

علیخانی روند تسهیلات دهی بانکها به واحدهای نان صنعتی را نیز مورد بحث قرار داد و گفت: به نظر من مجموعه عوامل دست به دست هم داد تا سرعت توسعه نان صنعتی را کاهش دهد. عدم شناخت کافی سرمایه گذاران از نان صنعتی و اینکه می تواند بازده سرمایه داشته باشد، علت کندی کار است. موضوع دیگر بحث تسهیلات بانکی بود که در دو سال اخیر مشکلاتی بوجود آمد.

وی ادامه داد: از دیگر محدودیتهای ایجاد شده، برداشت در حساب ذخیره ارزی بود و از همه مهمتر این که ما به نان سنتی خود یارانه می پردازیم و برای تولید نان صنعتی یارانه ای پرداخت نمی کنیم و همین امر شرایط را غیررقابتی می کند.

علیخانی گفت: البته به دنبال این نیستیم که به نان صنعتی، یارانه دهیم اما فاصله منابعی که در اختیار نان سنتی و نان صنعتی قرار می دهیم، بالا است؛ چراکه ما به نانوایی سنتی آرد را 75 ریال می دهیم، ولی به نان صنعتی آرد را 400 تومان تحویل می دهیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: