کد خبر: ۲۶۴۶۶
۲۴ مرداد ۱۳۸۹ - ۰۹:۴۸
0
در جلسه مشترک شنبه شب نمایندگان مجلس و وزیر بازرگانی بر سر افزایش قیمت خرید تضمینی برنج به میزان 50 تومان در هر کیلوگرم توافق و مقرر شد این توافق در جلسه امروز یکشنبه هیئت دولت به تصویب برسد.

معاون هماهنگی، توسعه منابع و امور مجلس وزیر بازرگانی در گفتگو با مهر با تشریح جزئیات جلسه شنبه شب نمایندگان سه استان شمالی کشور با وزیر بازرگانی در ارتباط با تعیین قیمت خرید تضمینی برنج در سال جاری گفت: در این جلسه که میان نمایندگان سه استان شمالی کشور، استانداران سه استان شمالی کشور و نمایندگان وزارتخانه های جهاد کشاورزی و بازرگانی انجام شد، قرار بر این شد که افزایش قیمت خرید تضمینی برنج امروز از سوی وزیر بازرگانی در جلسه هیئت دولت مطرح شود.

فریدون احمدی افزود: با توجه به اینکه قیمت خرید تضمینی برنج با مصوبه هیئت دولت تعین می‌شود، بنابراین هرگونه تغییری در آن نیز باید با مصوبه هیئت دولت انجام گیرد. بر همین اساس موضوع افزایش قیمت خرید تضمینی برنج نیز مطابق جمع‌بندی های انجام شده در جلسه شنبه شب، از سوی وزیر بازرگانی در هیئت دولت مطرح خواهد شد.

کمیته راهبردی برنج تشکیل می‌شود

وی تصریح کرد: همچنین در جلسه شنبه شب، مصوب شد تا کمیته راهبردی برای برنج تشکیل شود تا موضوعات مرتبط با این کالای اساسی، به صورت جامع مدیریت و رصد شود.

به گفته احمدی، همچنین در جلساتی که در روزهای اخیر میان وزارت بازرگانی و نمایندگان و استانداران سه استان شمالی کشور انجام شد، قرار بر این شد که مراکز خرید تضمینی برنج حداقل به میزان 20 درصد نسبت به سال 88 افزایش یابد.

اعمال خرید تضمینی سال 90  از 15 مرداد

معاون وزیر بازرگانی گفت: خرید تضمینی برنج از 25 مردادماه سال جاری آغاز می شود که البته یکی از مصوبات این بود که برنامه ریزیها به نحوی صورت گیرد که شروع خرید تضمینی برنج در سال 90 از 15 مردادماه آغاز شود.

احمدی ادامه داد: خرید تضمینی برنج در سامانه جام بانک ملت انجام خواهد شد و کشاورزان می توانند به صورت آنلاین پول خود را دریافت کنند، این درحالی است که برنامه ریزیها برای خرید تضمینی برنج در سالجاری به گونه ای انجام شده است که ساماندهی مراکز خرید، براساس سطح زیرکشت صورت گیرد تا کشاورزان کمترین مشکل را در حمل و نقل محصول تولیدی خود داشته باشند.

وی گفت: همچنین 50 درصد مراکز خرید تضمینی برنج در سالجاری را مراکز خرید تعاونی روستایی تشکیل می دهند تا کشاورزان راحت تر باشند.

احمدی تصریح کرد: امکانات مراکز خرید تضمینی برنج در سالجاری به نحوی طراحی شده است تا حداکثر توقف یک کشاورز برای تحویل محصول خود، یک روز معادل 12 ساعت باشد.

معاون وزیر بازرگانی خاطرنشان کرد: در جلسه اخیر وزیر بازرگانی در استان مازندران با نمایندگان استانهای شمالی مقرر شد تا وزارت بازرگانی حمایت لازم را از ایجاد تشکل بخش خصوصی و تعاونی تولید، ذخیره سازی و توزیع برنج را در سه استان شمالی کشور داشته باشد.

وی اظهار داشت: اگر این تشکل تشکیل شود، وزارت بازرگانی خود را متعهد می داند تا به مدت یکسال حمایتهای لازم را از این تشکل به عمل آورد و کار را به جایی هدایت کند که سیاستگذاری و مدیریت برنج را انجام دهند.

حداکثر جایزه صادراتی برای برنج

این مقام مسئول در وزارت بازرگانی خاطرنشان کرد: به منظور حمایت از صادرات برنج داخلی، سازمان توسعه تجارت ایران متناسب با انواع برنج صادراتی، جایزه ای تا سقف 3 درصد را تعیین خواهد کرد، ضمن اینکه مشوقهایی نیز به صادرکنندگان اعطا خواهد شد.

تبلیغ برنج خارجی در رسانه ملی ممنوع شد

احمدی گفت: به منظور حمایت از تولید داخلی برنج، تبلیغ برنج خارجی در رسانه ملی ممنوع شد، ضمن اینکه مقرر شده است تا در مهرماه، جلسه ای در استان گیلان به منظور بررسی روند اجرای مصوبات تشکیل شود.

تکالیف جدید برای وزارت بهداشت

معاون وزیر بازرگانی گفت: همچنین وزارت بازرگانی این پیگیری را صورت خواهد داد تا وزارتخانه های بهداشت و جهاد کشاورزی به همراه موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، آخرین ویرایش ضوابط و شرایط کیفی، بهداشتی و استانداردهای برنج های وارداتی را به منظور نظارت و کنترل دقیق به بازار اعلام کند.

احمدی ادامه داد: همچنین به منظور حمایت از تولید داخلی برنج، برنج ایرانی با کد ملی به فهرست کالاهای عرضه شده در سامانه میزان 1 اضافه خواهد شد.

وی گفت: سال گذشته صورتجلسه ای به تصویب رسید که بر مبنای آن، دستگاههای دولتی از برنج داخلی خرید کنند، امسال نیز وزارت بازرگانی پیگیری خواهد کرد تا وزارت امور اقتصادی و دارایی مقدمات این کار را فراهم سازد.

به گفته احمدی، این سومین جلسه مشترک با نمایندگان استانهای شمالی و استانداران این سه استان بود که البته جلسه چهارم نیز هفته آینده تشکیل خواهد شد.

وی اظهار داشت: وزارت بازرگانی برای تنظیم بازار پایدار نیازمند تولید پایدار است و اگر این تولید دچار نوسان شود، ابزارهای تنظیم بازار کارایی لازم را نخواهند داشت. بنابراین به طور جدی با نمایندگان مجلس و وزارت جهاد کشاورزی این موضوع را پیگیری خواهیم کرد تا برنج، بعنوان یک کالای کشاورزی با ارزش تولید بالا، ساماندهی شود.

احمدی گفت: افزایش قیمت خرید تضمینی برنج باید همراه با تامین منابع مالی لازم از سوی دولت باشد تا وزارت بازرگانی با کمترین مشکل، کار خرید تضمینی را انجام دهد. برای این کار، رایزنی ها به صورت توامان انجام خواهد گرفت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: