کد خبر: ۲۶۳۹۳
۲۳ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۰:۵۵
0
فيلم سينمايي چهل سالگي هر چند از معدود فيلم هايي است كه به مقوله بورس و بازار سهام پرداخته اما به دليل عدم آشنايي نويسنده و كارگردان فيلم با چند و چون بورس، دچار اشتباهاتي شده كه از نگاه فعالان بازار سرمايه از جنس اشتباهات فاحش بشمار مي رود.
فارس - در اين فيلم كه روزهاي آخر اكران خود را در سينماهاي تهران سپري مي كند فرهاد (محمدرضا فروتن) در حوزه بورس فعال است و در جريان تضادها و چالشهاي همسرش بنام نگار (ليلا حاتمي) در آستانه تولد سي و پنچ سالگي قرار مي گيرد كه در اين جريان مثلث سوم عشق و 20 سال پيش هم وارد قصه مي شود و گره هاو گاه تعليق هايي را ايجاد مي كند.

در اين فيلم كه بر اساس كتابي به همين نام (نوشته ناهيد طباطبائي ) اقتباس و با چاشني قصه پادشاه و كنيزك مثنوي مولوي همراه شده نكات مختلفي مي توان بيان كرد اما با توجه به بازي محمد رضا فروتن در نقش يك فعال بورس ، در خصوص اشتباهات بورسي فيلم چهل سالگي انتقاداتي وجود دارد.

اين اشتباهات به حدي است كه معلوم نيست چرا فيلمي كه از ستارگاني چون فروتن و ليلا حاتمي استفاده كرده از بديهي ترين مسائل مربوط به شغل نقش اول فيلم بي تفاوت عبور كرده و حاضر به استفاده از يك كارشناس بورس نشده است.

1- در اين فيلم فروتن كه شغل كارگزاري بورس را دارد به دختر 10 ساله اش (نگار) از سرمايه گذاري در سهام شكر سخن مي گويد و خبر از رشد 18 واحدي قيمت سهام آن مي دهد. اين در حالي است كه هر چند متوليان فيلم چهل سالگي قصد تبليغ سهام شركتي را نداشته و با در نظر گرفتن ضرب المثل " خبرت هست كه در شهر شكر ارزان شد " از نام شركت شكر استفاده كرده اند اما بهتر بود از نام يك شركت فرضي استفاده مي شد چرا كه براي فعالان بازار سهام، شركت شكر از نظر بازدهي حرفي براي گفتن نداشته و ندارد.

از سوي ديگر شايد فيلم نامه نويس به جنبه هاي واقعي موضوع چندان اعتنايي نداشته اما بكار بردن "واحد " به جاي "درصد " در رشد قيمت سهام شكر، حداقل براي بيش از 3 ميليون و 226 هزار سهامدار ايراني بي معني است. چرا كه اين گروه به خوبي مي دانند واژه واحد براي شاخص بورس كاربرد دارد و رشد يا كاهش قيمت براساس درصد است.

2- در جايي از اين فيلم فروتن كه به دخترش قول داده او را به تالار بورس ببرد، در بعداز ظهر يك روز كنار دخترش در تالار بورس نشسته و روبروي تابلوي قرمز رنگ گفت وگوي كوتاهي را با وي انجام مي دهد. اين در حالي است كه ساعت كار فعاليت معاملات سهام شركت ها در بورس از ساعت 9 تا 12 ظهر است و بعد از اين ساعات تابلوي معاملات خاموش و تالار خالي از مراجعين مي شود، بنابراين معلوم نيست با در نظر گرفتن اين موارد فروتن براساس چه منطقي تك و تنها در تالار بورس نشسته است.

3- اين اشتباه در برابر نكته بعدي شايد كمرنگ باشد. فروتن در يك سوم پاياني فيلم بعد از تماس تلفني يك مشتري (سهامدار ) و به بهانه خروج از منزل دست دخترش نگار را مي گيرد و به ساختمان بورس مي آيد تا در ساعات خارج از معاملات نسبت به رفع مشكل سهامدار اقدام كند و در اقدامي عجيب براي جامعه فعالان بازار سهام ، تا پاسي از شب در ساختمان بورس مي ماند.

همه فعالان و كارگزاران و سهامداران مي دانند بعد از انجام معاملات 9 تا 12 ظهر و ساعت 16 روزهاي شنبه تا چهارشنبه، امكان تخصيص سهام وجود ندارد. از طرف ديگر هر يك از شركت هاي كارگزاري داراي دفتر مختص به خود هستند و به جز برگزاري جلسه ايي با مسئولان شركت بورس حق ندارند بعد از پايان ساعت معاملات در ساختمان بورس باشند.

4- فروتن كه در گذشته حقوق دان و قاضي بوده و معلوم نشد به چه ترتيبي و چه سوادي كارگزار بورس شده اعلام مي كند براي راه اندازي بورس شيراز عازم ماموريت است و چند روزي در تهران نخواهد بود.اشتباه اين قسمت فيلم نيز در اينجاست كه هيچ كارگزاري به تنهايي نمي تواند بورسي را راه اندازي كند. اين مسئوليت به عهده سازمان و شركت بورس بوده و كارگزاران به عنوان يكي از بازيگران بازار سهام هستند كه خدمات مختلفي چون خريد و فروش سهام را ارايه مي كنند.

5- از سوي ديگر فروتن با هدف شنود تلفني مكالمه هاي همسرش حاضر مي شود به پيشنهاد همكارش در استفاده از دستگاهي براي شنود كارگزاران و سهامداران رضايت بدهد تا از طريق استراق سمع در جريان كارها و برنامه هاي همسرش باشد.

استفاده از چنين دستگاه هايي شايد امكان پذير باشد،اما فيلم نامه نويس و كارگردان در برابر آدرس هاي غلطي كه در اين فيلم داده اند اين تصور در اذهان مخاطبان عام ايجاد مي كنند كه در بورس مي توان با استفاده از شنود تلفني از تصميم گيرها مطلع شد، بنابراين بورس جايي است كه مي توان با تقلب موفق بود. در حالي كه چنين رويه وجود ندارد و طرح چنين مسائلي نتيجه ايي جز بي اعتمادي مخاطبان عام به بازار سهام ندارد.

6- اين اشتباهات شايد در نظر متوليان فيلم چهل سالگي چندان با اهميت نبوده و اثري در سير داستان نداشته باشند، اما با در نظر گرفتن احترام به شعور مخاطبان، جا داشت در برابر توجه به بورس و بازار سرمايه كه در جاي خود قابل تقدير است، از اشتباهات فحاش ياد شده از طريق استفاده از مشاور جلوگيري مي شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: