کد خبر: ۲۶۳۸۰
۲۳ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۰:۲۷
0
مدیرکل اداره نظامهای پرداخت بانک مرکزی از عملیاتی شدن امضای الکترونیکی در سیستم بانکی در نیمه اول سال آینده و حذف حسابهای اضافی و غیر فعال بانکها خبرداد و اعلام کرد: قرار است با خارج شدن چک پولها از چرخه پولی کشور، اسکناسهای 10 هزار تومانی جایگزین آنها در دستگاههای خودپرداز شود.

مهر: مهران شریفی با بیان اینکه امضای الکترونیکی در سیستم بانکی در نیمه اول سال آینده عملیاتی خواهد شد، افزود: کارهای اجرایی برای پیاده سازی این عملیات به شدت در حال پیگیری است. امضای الکترونیکی در سیستم بانکی یعنی شناسایی مشتریان در فضای الکترونیکی، راحت تر و با اطمینان بیشتری امکانپذیر می شود.

مدیرکل اداره نظامهای پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه با استفاده از امضای الکترونیکی امکان سوء استفاده در سیستم بانکی بسیار کاهش می یابد و اطلاعات به صورت رمز شده رد و بدل می شود، خاطرنشان کرد: این اطلاعات به غیر از بانکها، برای هیچکس قابل تشخیص و شناسایی نیست.

وی با تاکید بر اینکه در مجموع این سیستم امنیت در عملیات نظام بانکی را افزایش می دهد، خاطرنشان کرد: این سیستم جزو آخرین تکنولوژی هایی است که در دنیا برای ایجاد امنیت در سیستم بانکی مورد استفاده قرار گرفته است.

اسکناسهای 10هزار تومانی در خودپردازها

شریفی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بانک مرکزی به بانکها اجازه داده است که چک پولهای 50 و 100 هزار تومانی را در درون دستگاههای خودپرداز قرار دهند، اظهارداشت: اما با انتشار انبوه اسکناسهای 10 هزار تومانی، به تدریج چک پولهای 50 و 100 هزار تومانی نیز از چرخه پولی کشور خارج و اسکناسهای 10 هزار تومانی جایگزین آنها خواهد شد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی پیش بینی کرد که تا آن زمان نیز حجم پرداختهای الکترونیک از طریق پایانه های فروشگاهی افزایش یافته و تقاضا برای پول و اسکناس کمتر خواهد شد.

کارتها، خودپردازها و پایانه های فروش

وی تعداد کارتهای بانکی را در حال حاضر 100 میلیون کارت، خودپردازها را 19 هزار دستگاه و پایانه های فروشگاهی را نیز یک میلیون و 200 هزار دستگاه اعلام و بیان کرد: تعداد دستگاههای خودپرداز نسبت به تعداد کارتها بانکی کمتر است و باید نسبت دستگاهها افزایش یابد.

حسابهای اضافی و غیر فعال بسته می شود 

مدیر کل اداره نظامهای پرداخت بانک مرکزی با انتقاد نسبت به اینکه برخی از افراد کارتهای متعدد بانکی و حسابهای مختلفی نیز دارند، گفت: اینکه افراد دارای حسابهای بانکی متعددی هستند و برای هر حساب خود نیز یک کارت بانکی دارند، بیشتر ناشی از این است که حقوق خود را از یک بانک، درآمد دیگر خود را از بانک دیگر و مثلا سود سهام عدالت خود را نیز از بانکی دیگر دریافت می کنند.

وی خاطرنشان کرد: این افراد به دلیل اینکه دریافتی هایی از کانالهای مختلف دارد، بنابراین مجبور هستند که حسابهای متفاوت در بانکهای مختلف داشته باشد، دلیل این امر نیز این است که تاکنون ارتباط الکترونیکی بین بانکی ضعیف بوده است. اما با ایجاد سیستمهای "پایا" و "ساتنا" کافی است که فقط در یک بانک حساب داشته باشید، فرضا اگر در بانک ملی دارای حساب سیبا باشید، هر فرد دیگری از هر بانک دیگری می تواند به صورت الکترونیکی پول به حساب شما حواله کند.

شریفی با تاکید بر اینکه با سیستمهای ساتنا و پایا دیگر این محدودیتها وجود نخواهد داشت که لازم باشد فردی در بانکهای متعددی دارای حساب باشد تا بتواند حقوق، سود سهام و غیره را دریافت کند، خاطرنشان کرد: کافی است که فردی در یک بانک دارای حساب باشد تا از هر بانک دیگری پول به حساب وی واریز شود.

وی تاکید کرد: این سیستم یعنی اینکه به طور اتوماتیک یک حساب برای هر فرد کافی است و با داشتن چندین حساب تنها کار خود را سخت تر می کند. تاکنون نیز به دلیل اینکه ارتباطات بین بانکی مان ضعیف بوده مردم در چندین بانک دارای حساب بودند و یا اینکه سازمانها مردم را اجبار می کردند که در بانک خاصی حساب باز کنند که با فعال شدن این سیستمها دیگر اینگونه الزامات از بین می رود.

مدیرکل اداره نظامهای پرداخت بانک مرکزی با تاکید بر کاهش یافتن تعداد حسابها در بانکها اظهارداشت: حسابهای اضافی و غیر فعال بانکها باید حذف و بسته شود، این موضوع از آثار پیاده سازی سیستمهای الکترونیکی در نظام بانکی است.

وی یادآور شد: در کشورهای پیشرفته افراد تنها دارای یک یا دو حساب بانکی هستند، منتهی اجرای این برنامه در ایران تا زمان آشنا شدن مردم و سازمانها با سیستمها و مشخص شدن آثار آن زمانبر است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: