April 2021 12 / دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰
کد خبر: ۲۶۳۱۸۴
۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۹
0
بی‌تردید نمی‌توان زمان خاصی را برای همزیستی انسان و حیوان پیدا کرد چراکه در بقایای انسان‌های عصر پارینه‌سنگی هم می‌توان آثار متعددی از بقایای حیواناتی را پیدا کرد که نشان از همزیستی آنها دارد و در این بین حیواناتی هستند که می‌توان گفت در تمام زمان‌ها و مکان‌ها همواره به عنوان اصلی‌ترین دوست بشر در کنار انسان‌ها بوده‌اند.
 
به گزارش عصرخبر، شاید بهترین دلیل این همزیستی عمیق و تعریف شده، وجود نشانه‌ای خاص با نام و تصویر حیواناتی چون کبوتر و سگ است که هم اکنون نیز سالانه به حیواناتی که خدمات شایسته‌ای به بشریت ارایه کرده‌اند اعطا می‌شود. نشان‌های که تا کنون به کبوتران و اسب‌ها و سگ‌های زیادی داده شده است.
 
با این وصف می‌بینیم رابطه انسان و برخی از حیوانات اجتناب‌ناپذیر است و بسیاری از ما نیز خاطراتی از حیوانات خانگی پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایمان از قبیل سگ و گربه داریم و نمی‌توان داشتن حیوان خانگی را پدیده‌ای امروزی دانست اما آنچه در سال‌های اخیر موجب شده تا این موضوع در مواردی با حساسیت‌هایی روبرو شود مسئله بیماری و به طور کلی بهداشت فردی و محیطی نگهداری از حیوانات است.
 
از سوی دیگر به دلیل آنکه شکل نگهداری حیوانات در سال‌های اخیر با نگهداری حیوانات در سال‌های دور که مثلا مادربزرگ‌ها تعدادی گربه داشتند تفاوت کرده است و حتی عده‌ای آن را ناشی از علاقه تنها نمی‌دانند و معتقدند به یک مد اجتماعی البته در میان عده‌ای خاص تبدیل شده است.
 
هرچه هست باید بپذیریم همزیستی با حیوانات در عصر ما به شکل دیگری بروز کرده و به یک واقعیت اجتماعی تبدیل شده است پس باید به جای پاک کردن صورت مسئله به دنبال راه‌هایی باشیم که تبعات فردی و اجتماعی این موضوع را کاهش داده و به حداقل برسانیم.
 
با این مقدمه کوتاه می‌خواهیم از اقدامی صحبت کنیم که با همین هدف یعنی آگاهی‌بخشی مبتنی بر آموزش‌های صحیح برای نگهداری از حیوانات کوچک صورت گرفته است و بی‌تردید می‌توان گفت اولین مجموعه آموزشی کشور در این حوزه می‌باشد که با نام «پتچی» شناخته می‌شود. لذا در ادامه برای آشنایی بیشتر با نوید میرانی، موسس این اپلیکیشن از شرکت راهکاهاری گسترش تجارت امن، گفتگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
 
پدیده رو به رشد
میرانی در ابتدا چرایی پرداختن به این موضوع را فراگیری آن می‌داند و می‌گوید: در بررسی آماری برخی فاکتورها می‌بینیم روند نگهداری حیوانات کوچک در شهرها و بویژه کلانشهرها در سال‌های اخیر روبه رشد بوده و حتی باید گفت رشد زیادی داشته است بطور مثال تعداد مرکز درمانی دامی شهر تهران در اواسط دهه 80 کمتر از 10مرکز بوده ولی در حال حاضر به استناد آمار رسمی 260 کلینیک ثبت شده در تهران داریم. لذا بر اساس اصول علمی هم به این نتیجه می‌رسیم که تقاضای اجتماعی در این حوزه به اندازه‌ای بوده که افراد را ترغیب نموده تا در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند.
 
کاستن نگرانی‌ها با پتچی
وی اصلی‌ترین انگیزه طراحان را کاستن از نگرانی‌ها دانسته و می‌افزاید: از آنجا که ریشه ترس‌ها و نگرانی‌های بشر همواره ناشی از نداشتن اطلاعات در یک موضوع است و هرچه آگاهی او نسبت به موضوع بیشتر باشد با استرس کمتری با آن مواجه می‌شود با بررسی میدانی به این نتیجه رسیدیم بیشتر دارندگان حیوانات و هم متأثران بیرونی، دانش کافی در این خصوص ندارند و عدم آگاهی موجب شده تا نگهداری حیوان همواره موجب نوعی نگرانی در بین این دسته از شهروندان باشد لذا به منظور ارتقای آگاهی وکاستن از نگرانی‌های هموطنان تصمیم گرفتیم تا اپلیکیشنی را طراحی و در اختیار عموم قرار دهیم تا در صورت قرار گرفتن در چنین موقعیت‌هایی بهترین راه‌حل را انتخاب نمایند.
 
آموزش و آموزش 
میرانی در خصوص مشخصات این اپلیکیشن اظهار می‌دارد: با توجه به نبود یک مجموعه آموزشی جامع در این حوزه تصمیم به ارایه آموزش‌های مختلف گرفته شد و با توجه به ضریب نفوذ بالای اینترنت در کشور ارایه آن در بستر اینترنت آغاز شد و بر اساس تحقیقات و مطالعات تیم کارشناسی چند حوزه کاری مشخص شد که شامل مباحثی چون اصول اولیه نگهداری، بهداشت، تغذیه، درمان، بیماری‌ها و خطرات نگهداری حیوانات کوچک می‌باشد.
همچنین یکی از مسایل پیرامونی موضوع که در جامعه ما بازتاب‌های فراوانی داشته مسئله افرادی است که در همسایگی کسانی قرار دارند که حیوان خانگی نگهداری می‌کنند لذا در این بخش نیز با همکاری روانشناسان متخصص سعی شده تا الگوهای رفتاری علمی ارایه شود تا با کمترین چالشی میان شهروندان مشکلات احتمالی نگهداری حیوانات در محیط‌های شهری حل و فصل شود.
پتچي
وی تاکید می‌کند: محور اصلی تمام اقدامات بر مبنای آموزش قرار دارد و باور داریم اگر آموزش صحیح و جامع می‌تواند بسیاری از مخاطرات موجود و تهدیدات آینده در این بخش را از بین ببرد لذا در گام اول مرکز مشاوره‌ای راه‌اندازی شد که به صورت تلفنی، آنلاین و کاملا رایگان به سوالات شهروندان پاسخ داده شود.
در حال حاضر نیز حدود 22نفر از فارغ‌التحصیلان رشته دامپزشکی در این مرکز مستقر هستند و بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در آینده با راه‌اندازی مراکز دیگر برای تعداد بیشتری از فارغ التحصیلان این رشته اشتغال ایجاد خواهد شد.
 
ساده‌سازی همه مشکلات 
میرانی در تشریح بیشتر مشخصات این اپلیکیشن می‌گوید: در این اپلیکیشن مباحث به چند بخش تقسیم‌بندی شده‌اند که قبل از هر چیز مشکلات و حواشی نگهداری اصولی یک حیوان شرح داده شده تا شهروندان از سر احساس به سراغ این کار نروند و با آگاهی کامل نسبت به قبول سرپرستی حیوان مورد نظر خود اقدام نمایند.
 
در بخش دیگری سعی شده به ساده‌ترین شکل ممکن ملزومات و شرایط نگهداری حیوانات در گونه‌های مختلف بیان شود که از بحث تغذیه و واکسیناسیون و درمان گرفته تا مباحثی چون عقیم‌سازی و یا کنترل زادو ولد در محیط‌های شهری در این مجموعه وجود دارد.
 
همچنین بخش ویژه‌ای به موضوع رفتار آدم‌هایی اختصاص یافته که یا خودشان حیوان خانگی دارند یا در همسایگی آنها حیوان خانگی نگداری می‌شود و از آنجایی که در اغلب موارد بین این دو گروه مناقشاتی وجود دارد در این مجموعه سعی شده تا بر اساس اصول روانشناختی و رفتار اجتماعی آموزش‌های نحوه گفتار و رفتار از سوی هرکدام از افراد ارایه شود تا ضمن فرهنگ سازی بتوانیم رفتارهای اشتباه را نیز اصلاح نماییم تا محیطی آرام و امن برای زندگی شهروندان با باورهای متفاوت ایجاد کنیم.
 
گام به گام با طراحان  
به گفته نوید میرانی برنامه اولیه طراحان دارای چند سطح است که در سطح اول آن همین مجموعه آموزشی پتچی قرار دارد که در کنار آن کلینک و مرکز مشاوره رایگانی نیز راه‌اندازی شده و در حال حاضر در شهر تهران و کرج فعالیت می‌کند ولی در گام بعدی قرار است در سایر شهرها نیز ایجاد شود.
 
همچنین قرار است در سطح بعدی پروژه تعداد بیشتری از حیوانات کوچک خانگی پوشش داده شوند و حتی برنامه مدونی در راستای مسئولیت اجتماعی پتچی برای کنترل و مقابله با حیوانات موزی شهری نظیر موش و حشرات طراحی شده است و در گام پایانی به دنبال تحلیل و ارایه راه‌حل‌های مشابه چالش‌های نگهداری حیوانات وحشی در فضاهای شهری هستند چراکه متاسفانه نگهداری حیوانات وحشی به طرق مختلف در کشور ما در حال افزایش است و لازم است در این بخش نیز آموزش‌های لازم ارایه شود. 
 
کلام آخر 
به نظر می‌رسد پتچی می‌تواند بخش زیادی از سوالات و نیازهای روانی دارندگان حیوانات خانگی و افراد متاثر از این موضوع را به ساده‌ترین شکل ممکن پاسخ دهد و از انجایی که در کشور ما همیشه راه‌حل‌ها و برخوردهای منطقی با پدیده‌های نو بسیار دیر ارایه می‌شوند این بار قبل از آنکه مسئله فراگیری بیشتری پیدا کند، مجموعه‌ای از آموزش‌ها و فرهنگ‌سازی‌ها در قالبی نو به نام اپلیکیشن پتچی تهیه و در اختیار عموم قرار گرفته است که جای تقدیر از دست‌اندرکاران و طراحان را دارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: