کد خبر: ۲۶۳۱۷
۲۱ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۲:۲۲
0
اداره کشورهای حاشیه خزر برای حل مشکلات زیست محیطی آن جدی تر شود کنکوانسیون تهران که به منظور حفظ محیط زیست خزر نوشته شده است لازم الجرا است.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیشترین موضوع نگرانی در دریای خزر را بالا آمدن سطح دریا دانست .

به گزارش واحد مرکزی خبر ، محمدی زاده در حاشیه چهارمین سالگرد لازم الاجرا شدن کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر (کنوانسیون تهران) در جمع خبرنگاران افزود: بیشترین میزان این نگرانی مربوط به روسیه و شمال دریاچه است که از طریق رودخانه ولگا آب زیادی وارد آن می شود و بالا آمدن دریاچه به منطقه آسیب وارد می کند.

وی گفت: در خصوص آلاینده های نفتی نیز جمهوری آذربایجان آلایندگی بیشتری دارد و در خصوص پساب های صنعتی هم جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان و روسیه باید اقداماتی داشته باشند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: اراده کشورهای ساحلی باید برای رفع این چالش ها باید جدی تر شود .

محمدی زاده همچنین در مراسم سالگرد کنوانسیون حفاظت از دریای خزر (کنوانسیون تهران) با اشاره به فعالیت دبیرخانه موقت این کنوانسیون در ژنو گفت: با توجه به ظرفیت علمی و کارشناسی ایران ، خواستار استقرار دبیرخانه دائم آن در تهران هستیم .

وی افزود : این درخواست ایران در اجلاس آینده کنوانسیون ، طرح می شود .

محمدی زاده اضافه کرد: با تصویب این موضوع ، امیدواریم ایران اسلامی با توجه به ظرفیت های کارشناسی و توانمندی اجرایی اش ، اثر گذاری محسوسی بر جهت گیری کنوانسیون و فعالیت های دیگر کشورها در این زمینه داشته باشد .

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پهنه عظیم خزر به عنوان بزرگترین دریاچه لب شور جهان در طول اعصار از غنای چشمگیر ، تنوع بی همتای زیستی و موقعیت خاص راهبردی برخوردار بوده و توانسته است ارزش های زیست محیطی را به رخ دنیا بکشد .

وی افزود: دریاچه خزر با 385 هزار کیلومتر وسعت ،40 درصد مساحت کل دریاچه های دنیا را به خود اختصاص داده و در مقایسه با دریاچه پس از خود ، پنج برابر بزرگتر است .

محمدی زاده با اشاره به کارکردهای مهم دریای خزر در طول تاریخ گفت: یکی از این کارکردها وسیله مهم ارتباطی در منطقه و دیگر کارکرد آن ذخیره عظیم منابع زیستی عمدتا تجدیدپذیر مانند ذخایر غذاهای دریایی ، ثروت های مهم معدنی و عظیم نفت و گاز است .

وی افزود: بیش از100 گونه ماهی شامل77 درصد ماهیان دریایی لب شور و ذخایر ارزشمند ماهیان خاویاری و استخوانی از ذخائر ارزشمند دریای خزر است .

محمدی زاده گفت: این دریا زمینه ارتزاق 15 میلیون نفر ساحل نشین را فراهم کرده است که حدود شش میلیون نفر از آنان در ایران هستند .

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ذخایر نفت و گاز دریای خزر گفت: این ذخائر موجب شکل گیری فعالیت های مهم در حوزه ترانزیت ، گردشگری و صنعت در هفت هزار کیلومتر ساحل این دریا شده است .

وی افزود: این ذخیره ارزشمند بشری با تنوع زیستی بالا امروز به علت تغییر کاربری های اراضی ، تخریب دریا ، فعالیت گردشگری و تجاری و صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، لایروبی ها و تخلیه پساب شهری ، خانگی و صنعتی آسیب دیده است .

محمدی زاده تخلیه حجم گسترده مواد زائد فعالیت های دریا نوردی ، آلودگی نفتی و حضور گونه های غیربومی و مهاجم را از دیگر تهدیدهایی برشمرد که موجب مختل شدن وضع طبیعی این دریا شده و آن را در فهرست اکو سیستم های در معرض خطر و آسیب قرار داده است .

وی گفت: با توجه به این مهم ، کشورهای ساحلی با به رسمیت شناختن قوانینی که همه دولت های منطقه را در برمی گیرد و با توجه به ضرورت حفظ دریا برای نسل های آینده ، در سال 1998اقداماتی آغاز کردند که در سال 2003 منجر به کنوانسیون منطقه ای حفاظت از محیط زیست دریای خزر موسوم به کنوانسیون تهران شد .

معاون رئیس جمهور با اشاره به لازم الاجرا شدن کنوانسیون از 21 مرداد 85 افزود: این اقدام افتخاری برای کشورهای منطقه و نقطه عطفی در همکاری زیست محیطی این کشورهاست .

محمدی زاده ابراز امیدواری کرد در اجلاس آینده این کنوانسیون ، پروتکل های ارزیابی آثار زیست محیطی فرامرزی و همکاری‌ منطقه‌ای برای مقابله با آلودگی‌های نفتی به امضای اعضا برسد .

وی افزود: دو پروتکل دیگر هم در مرحله آماده سازی است که در دیگر اجلاس های آینده بررسی و امضا خواهد شد .

محمدی زاده ابراز امیدواری کرد تلاش کشورهای ساحلی دریای خزر منجر به اقدام عملی در حفاظت این اکوسیستم منحصر به فرد شود .
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: