کد خبر: ۲۶۲۷۸
۲۰ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۲:۵۷
0
سخنگوي کارگروه طرح تحول اقتصادي گفت: کار گشايش حساب هدفمند کردن يارانه ها در 26 استان کشور تمام شده است و از بيست وپنجم مرداد ماه جاري افتتاح حساب در استانهاي تهران، قزوين و قم آغاز خواهد شد.
 
ايرنا: "محمدرضا فرزين" در جمع ائمه جماعات منطقه 12 تهران بااشاره به اينکه تنها 17 درصد از مردم 26 استان افتتاح حساب نکرده اند، تصريح کرد مردم مي توانند از تمام حسابهاي خود براي دريافت نقدي يارانه ها استفاده کنند.
به گفته وي 90 درصد مردم فرم اطلاعات اقتصادي را تکميل و از اين تعداد 83 درصد افتتاح حساب کرده اند.
سخنگوي کارگروه طرح تحول اقتصادي با اشاره به اينکه اجراي قانون هدفمندکردن يارانه‌ها تاثير زيادي بر معاش مردم و روند توليد در کشور خواهد داشت، از اهداف اصلي دولت براي اجراي اين برنامه که از دو سال گذشته در دستور کار دولت قرار گرفته است را اصلاح مصرف بي رويه انرژي در کشور عنوان کرد که روند توسعه را دچار مشکل کرده است.
وي با تاکيد بر اينکه هدف از پرداخت يارانه‌ها حمايت از مردم به ويژه طبقات پايين و حمايت از توليد است، افزود: بررسي ها نشان مي دهد با روش فعلي پرداخت يارانه‌ها نتوانسته‌ايم به اهداف توسعه اي برسيم چرا که اين روش نه تاثير مثبتي در زندگي مردم داشته و نه قيمت تمام شده توليد را پايين آورده است.

** ميانگين رشد 5/6 درصدي مصرف انرژي در ايران
فرزين با تاکيد بر اينکه پرداخت ناعادلانه يارانه‌ها منجر به اسراف، اتلاف منابع، عدم کارايي و قاچاق شده است، افزود: ميانگين رشد مصرف انرژي در ايران 6.5 درصد در سال است. از ميانگين چهار ميليون بشکه نفتي که روزانه در کشور توليد مي شود در زمان حاضر يک ميليون و 700 هزار بشکه آن در داخل مصرف و مابقي صادر مي شود.
سخنگوي کارگروه طرح تحول اقتصادي با اشاره به اينکه ميانگين رشد مصرف انرژي در دنيا دو درصد در سال است، افزود: اگر رشد مصرف انرژي در کشور به همين روش ادامه يابد، در افق سال 1404 بايد همه نفت توليدي را در داخل مصرف کنيم که در آن صورت نفتي براي صادرات نخواهيم داشت.
فرزين با اشاره به اينکه با ادامه رشد مصرف کنوني گاز در کشور در آينده واردکننده اين محصول خواهيم بود، تاکيد کرد برنامه دولت حذف يارانه‌ها و يا آزادسازي قيمت ها نيست.
به گفته وي در روش فعلي هرکس که بيشتر مصرف کند، بيشتر از يارانه استفاده مي کند ازاين رو دولت درصدد اصلاح روش پرداخت يارانه‌هاست تا پرداخت يارانه به مصرف وصل نباشد.
وي تصريح کرد قانون هدفمندکردن يارانه‌ها حاصل يک سال مذاکره کارشناسان دولت و نمايندگان و راي مثبت دو سوم نمايندگان مجلس است.

** قيمت هم به مصرف کننده و هم به توليدکننده علامت مي دهد
فرزين با تاکيد بر اينکه قيمت يک کالا فقط کاربرد مالي ندارد، گفت: قيمت هم به مصرف کننده و هم به توليدکننده علامت مي دهد. اسراف ناشي از سياستهاي نادرست اقتصادي است و با قيمت گذاري نادرست، اسراف را روش زندگي مردم کرده ايم.
وي افزود: هدفمندشدن يارانه ها به توليدکننده علامت مي دهد به سمت بهينه سازي حرکت کرده و کالايي توليد کند که مصرف انرژي کمتري داشته باشد.
فرزين با انتقاد از روش فعلي پرداخت يارانه‌ها در کشور گفت: تفاوت قيمت فرآورده هاي نفتي در داخل کشور با کشورهاي همسايه منجر به قاچاق اين محصولات شده به گونه اي که حجم قاچاق آن از مواد مخدر هم بيشتر شده است.
وي با بيان اينکه حتي با وجود پرداخت يارانه و قيمت پايين نهاده‌هاي توليد از جمله انرژي قيمت تمام شده محصولات ما از کشور ترکيه بالاتر است، تصريح کرد با اصلاح قيمت ها علائم اصلاح شده و جلوي اسراف گرفته مي شود.
سخنگوي کارگروه طرح تحول اقتصادي در ادامه درخصوص نحوه توزيع منابع حاصل از اجراي طرح گفت: 60 درصد از اين منابع بطور مستقيم به مردم بازگردانده مي شود، 30 درصد به توليد کنندگان داده مي شود و 10 درصد باقيمانده راهم دولت که مصرف کننده انرژي است استفاده خواهد کرد.
فرزين با تاکيد بر اينکه دولت کسي را مجبور به انصراف از دريافت يارانه نمي کند، افزود: افراد غني در جامعه نيازي به اين پول ندارند و مي توانند تعادل زندگي خود را برقرار کنند.
وي با اشاره به اهميت جلب اعتماد مردم در اجراي چنين طرحهاي بزرگي از ائمه جماعات خواست با اطلاع رساني و روشنگري دولت را مساعدت کنند تا کساني که نياز ندارند را از دريافت يارانه ها منصرف نمايند.
فرزين در عين حال اطمينان داد دولت به گونه اي عمل خواهد کرد که طبقات پائين نه تنها بيش از منابعي که در اختيارشان است هزينه اي به آنها تحميل نشود، بلکه به افزايش رفاه آنها منجر شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: