کد خبر: ۲۶۰۰۹
۱۶ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۵:۵۷
0
موحدنژاد تصريح كرد: استهلال در ايران با دقت خوبي انجام مي‌شود و در اين زمينه ايران تجربه مناسبي دارد، بنابراين مردم نبايد از اين موضوع كه در برخي از كشورها قبل از ايران اول ماه اعلام مي‌شود، نگران باشند.

               
ايلنا: عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري با استناد به نظرات كارشناسي گروه هاي استهلال، مي‌گويد به احتمال زياد روز پنجشنبه اول ماه رمضان است. او مي‌گويد شهروندان از اينكه در برخي از كشورها ماه رمضان زودتر از ايران اعلام مي شود نگران نباشند و مطمئن باشند كه استهلال در ايران با دقت كافي انجام مي شود. موحد نژاد اضافه كرد متاسفانه ما اطلاع داريم كه در برخي از كشورها افرادي كه تجربه كافي ندارند در زمينه رويت ماه اقدام مي‌كنند و در ديدن ماه دچار تعجيل و توهم مي‌شوند و گزارش‌هايي كه مي‌دهند از دقت كافي برخوردار نيست.

حجت الاسلام علیرضا موحدنژاد اظهار كرد: حدود 120 گروه رصدي با تجهيزات و ابزار لازم براي رصد هلال ماه رمضان در روز سه شنبه، 29 ماه شعبان اقدام مي‌كنند.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری ادامه داد: به طور معمول 29 هر ماه استهلال براي ماه جديد انجام مي‌شود و اگر هلال ماه ديده شد، ماه جديد شروع مي‌شود.

موحدنژاد تصريح كرد: البته نظر كارشناسان رويت اين است كه در روز سه‌شنبه هلال ماه رمضان ديده نمي‌شود و انتظار مي‌رود كه ماه رمضان همان‌گونه كه در تقويم آمده است از روز پنجشنبه آغاز شود، يعني پنجشنبه روز اول ماه رمضان باشد، زيرا كارشناسان معتقدند مشخصات ماه براي ديده شدن در روز سه‌شنبه بسيار كم و ضعيف است و پيش‌بيني آنها اين است كه روز سه‌شنبه هلال ماه رمضان ديده نمي‌شود و ماه شعبان 30 روزه شده و رمضان از پنجشنبه آغاز مي‌شود.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری گفت: استهلال در همه استان‌هاي كشور انجام مي‌شود اما در بعضي از استان‌هاي گروه‌هاي استهلال بيشتري براي رويت ماه وجود دارند.
او گفت: در استان‌هاي خراسان، اصفهان و فارس تعداد گروه‌ها بيشتر است و علت آن هم اين است كه ستاد استهلال در اين استان‌ها سابقه فعاليت بيشتري دارد، بنابراين در اين استان‌ها گروه‌هاي بيشتري براي استهلال شكل گرفته است.

موحد‌نژاد بيان كرد: گروه‌هاي استهلال از افراد علاقه‌مند و همچنين يك نفر از طرف امام جمعه آن شهر تشكيل شده است و گروه‌هاي استهلال زير نظر امام جمعه شهرها فعاليت مي‌كنند و علت آن هم اين است كه گزارش‌هايي كه در رابطه با استهلال داده مي‌شود بايد موثق باشد بنابراين افرادي كه براي رويت ماه مي‌روند بايد افراد قابل اعتمادي باشند. به همين جهت حتما يك نماينده از طرف امام جمعه در گروه حضور دارد.

او ادامه داد: رويت ماه يك كار علمي است بايد كارشناسان حضور داشته باشند كه بتوانند ماه را در جايي كه وجود دارد، رويت كنند و اين كار با استفاده از نرم‌افزارهاي نجومي انجام مي‌شود اما مسئله ديگري كه وجود دارد بحث اعتماد است بايد به فردي كه هلال ماه را ديده است اين اعتماد وجود داشته باشد كه در گفتار خود صادق است، بنابراين در گروه‌هاي رصدي بايد افراد شناخته شده و قابل اعتمادي وجود داشته باشد.

موحدنژاد گفت: از 120 گروهي كه امسال براي رويت ماه فعال شده اند، نيمي از دوربين‌هاي دوچشمي براي رصد استفاده مي‌كنند و حدود 60 گروه نيزتلسكوپ دارند.

موحدنژاد تصريح كرد: استهلال در ايران با دقت خوبي انجام مي‌شود و در اين زمينه ايران تجربه مناسبي دارد، بنابراين مردم نبايد از اين موضوع كه در برخي از كشورها قبل از ايران اول ماه اعلام مي‌شود، نگران باشند.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری توضيح داد: متاسفانه ما اطلاع داريم كه در برخي از كشورها افرادي كه تجربه كافي ندارند در زمينه رويت ماه اقدام مي‌كنند و در ديدن ماه دچار تعجيل و توهم مي‌شوند و گزارش‌هايي كه مي‌دهند از دقت كافي برخوردار نيست، آنها بدون اينكه مطمئن باشند چيزي كه ديده‌اند ماه است و يا چيزهايي كه ممكن است با ماه اشتباه گرفته شود، با اطمينان مي گويند كه ماه را ديده اند و مسئولان آن كشور ها بدون اينكه از شهادت و گواهي اين افراد مطمئن باشند در آن كشورها ماه رمضان، اعلام مي‌كنند.

موحدنژاد تصريح كرد: شهروندان ايراني مطمئن باشند كه در ايران استهلال با دقت كافي انجام مي‌شود و علاوه بر 120 گروهي كه به صورت رسمي براي رصد ماه رمضان فعال شده‌اند، گزارش‌هاي ديگري نيز به صورت پراكنده به ستاد استهلال ارائه مي‌شود كه اين ستاد آنها را ثبت و بررسي مي‌كند. سپس همه گزارش‌ها به خدمت مقام معظم رهبري ارائه مي‌شود اگر ايشان به لحاظ شرعي آنها را معتبر و قابل اعتماد بدانند، آغاز ماه رمضان اعلام مي‌شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: