کد خبر: ۲۵۸۷۰
۱۳ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۴:۱۳
0
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران بر ایجاد و گسترش تشکل های تجاری ایرانیان خارج از کشور تاکید کرد و گفت: این سازمان آمادگی کمک به ایجاد این تشکل ها را دارد و همانند تشکل های تجاری در داخل کشور باید تشکل های تجاری در خارج از کشور نیز تشکیل شود.
به گزارش پول نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان توسعه تجارت ایران، بابک افقهی در پانل بانک، بیمه و تجارت دومین همایش بزرگ ایرانیان مقیم خارج از کشور هدف از ایجاد و گسترش تشکل های تجاری ایرانیان خارج از کشور را  تقویت و تسهیل امور تجاری ایران با دیگر کشورها ذکر کرد.

وی افزود: از جمله انتظارات سازمان توسعه تجارت ایران از ایرانیان خارج از کشور ، تلاش برای ایجاد نمایندگی شرکت های بزرگ و معتبر صادراتی ایران در بازارهای هدف،  بازاریابی و معرفی محصولات صادراتی ایران در بازارهای هدف ، همکاری با شرکتهای ایرانی برای تاسیس شرکتهای دوملیتی در کشورهایی همچون مالزی، ارمنستان، قبرس، ترکیه و سایر کشورهای همجوار ایران و تاسیس شعبه آنها در ایران و  اعتبار سنجی  و معرفی طرف های تجاری شرکت های ایرانی بمنظور گسترش معاملات تهاتری و پایاپای با کشورهای هدف صادرات و واردات  است.

 معاون وزیر بازرگانی،کمک به حل مشکلات بانکی و نقل و انتقالات ارزی  واردکنندگان و صادرکنندگان ایرانی ، همکاری با کارخانجات کشور در راستای واردات ماشین آلات، تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز و گشایش اعتبارات اسنادی مربوط به موارد فوق با توجه به محدودیتهای بین المللی موجود  را از دیگر انتظارات سازمان از ایرانیان خارج از کشور عنوان کرد.

وی تصریح کرد: ایرانیان خارج از کشور باید فرصتهای تجاری و سرمایه گذاری داخل کشور بویژه مناطق آزاد را به طرف های خارجی بمنظور جذب سرمایه گذاری در کشور منعکس کنند.

افقهی ، همکاری موثر ایرانیان دارای تابعیت کشورهای خارجی را در تبادل دوجانبه اطلاعات تجاری در راستای توسعه تجارت خارجی ایران با کشورهای طرف معامله موثر دانست.

وی اظهار داشت: تجّار و بازرگانان ایرانی مقیم خارج از کشور از ناوگان کشتیرانی ج.ا.ایران برای حمل کالاهای وارداتی و صادراتی استفاده کنند.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران بر عضویت و حضور فعال تجّار ایرانی مقیم خارج از کشور در شوراها و اتاق های مشترک بازرگانی ایران و سایر کشورها تاکید کرد و گفت: حضور فعال بازرگانان، سرمایه گذاران و بنگاههای اقتصادی مربوط به ایرانیان صاحب سرمایه، امکانات و ارتباطات مناسب مقیم خارج از کشور در هیات های تجاری و کمیسیون های مشترک اقتصادی ایران و کشورهای هدف در توسعه صادرات کشور موثر است.

وی با بیان اینکه کشورهای دیگر از توانمندی های ایران اطلاعات و شناخت صحیحی ندارند افزود: ایرانیان خارج از کشور باید با اطلاع رسانی و بکار گیری روش های تبلیغاتی در کشورهای خارجی برای اثبات حقانیت ایران و معرفی محصولات ایرانی از طریق  شبکه های تلویزیونی و NGOهای خارجی طرفدار ج.ا.ایران  اقدامات لازم را به عمل آورند و خارجی ها را با کالاهای باکیفیت ایرانی آشنا کنند.

افقهی از ایرانیان خارج از کشور خواست تا  صرافی ها را در کشورهای همجوار  برای  ایجاد شبکه مکانیزه صرافی ها در کشورهای مذکور، مناطق آزاد ایران ، سرزمین اصلی و جنوب شرقی آسیا در راستای تسهیل در نقل و انتقالات ارزی و جایگزینی آنها با شبکه بانکی معرفی کنند.

وی، شناسایی و تعامل با مشتریان خارجی مورد اعتماد و ایجاد فرصتهای جدید برای طرفهای تجاری ایران در بخشهای مختلف تولید، حمل و نقل، تجارت، صنعت و خدمات را از دیگر انتظارات سازمان توسعه تجارت از ایرانیان خارج از کشور عنوان کرد.

معاون وزیر بازرگانی ادامه داد: ایرانیان خارج از کشور باید در طرح ها و پروژه های زیرساختی صادراتی استان ها نظیر احداث و توسعه سایت نمایشگاه های بین المللی ريال پایانه های صادراتی و ... مشارکت فعال و سرمایه گذاری کنند.

وی بر جلب مشارکت بنگاه های اقتصادی کشورهای هدف برای شرکت در نمایشگاه های بین المللی ایران تاکید کرد و اظهار داشت: ایرانیان خارج از کشور باید در جهت کمک به ساماندهی هیات ها و تورهای تجاری برای بازدید از نمایشگاههای بین المللی و تخصصی که در داخل کشور برگزار می شود اقدامات لازم را به عمل آورند.

افقهی بر جلب مشارکت بنگاههای اقتصادی کشورهای هدف برای شرکت در نمایشگاههای بین المللی ایران و  بسترسازی جهت حضور فعال شرکت های ایرانی در نمایشگاههای معتبر بین المللی در خارج از کشور تاکید کرد.

وی افزود: به منظور توسعه مبادلات تجاری جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها ایرانیان خارج از کشور باید اقدام به تبادل دو جانبه اطلاعات و فرصت های مربوط به رویدادهای مهم نمایشگاهی ایران و سایر کشورها  کنند.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، برگزاری همایش های تخصصی و نمایشگاههای اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور توسط تشکل های تجاری ایرانیان را در  فروش کالاهای ایرانی موثر دانست و افزود: همچنین باید نمایشگاه بزرگ توانمندی های اقتصادی،تجاری، سرمایه گذاری و فنی ایرانیان خارج از کشور در تهران به منظور معرفی ظرفیتهای  ایرانیان خارج از کشور ، شناسایی و معرفی زمینه همکاریهای مشترک با آن ها در بخش های مختلف به بنگاهها و فعالان اقتصادی داخل کشور، برگزار شود.

وی، بر مشارکت ایرانیان خارج از کشور در تاسیس و سرمایه گذاری بانک های جدید و ایجاد شعب بانک های خارجی  در مناطق آزاد کشور تاکید کرد و گفت: ایرانیان خارج از کشور باید در ایجاد شعب بیمه های خارجی و بورس های بین المللی در مناطق آزاد می توانند مشارکت فعال داشته باشند.

افقهی با بیان اینکه باید سهام بانک بین المللی مناطق آزاد ( بانک های مستقل ) به ایرانیان خارج از کشور واگذار شود اظهار داشت: ایرانیان خارج از کشور نیز می توانند از طریق تسهیلاتی که از سوی سازمان های مناطق آزاد برای سرمایه گذاری به آنان ارایه می شود در  اجرای پروژه های عمرانی، زیرساختی، صنعتی، تجاری، نفت، گاز، پتروشیمی، آموزشی، اقامتی، رفاهی، توریستی، حمل و نقل، بهداشتی و درمانی استفاده کنند.

وی، ایجاد دفاتر تجاری در مناطق آزاد کشور با ارایه تسهیلات و مشوقهای مناطق مذکور،  تاسیس شعب و نمایندگی شرکت های معتبر بین المللی  در مناطق آزاد کشور، مشارکت در برگزاری نمایشگاههای اختصاصی کشورهای خارجی در این مناطق با ارایه تسهیلات و تخفیفات مناطق مذکور، سازماندهی و اعزام هیات های تجاری و سرمایه گذاری به مناطق آزاد را از دیگر انتظارات سازمان توسعه تجارت ایران از ایرانیان خارج از کشور عنوان کرد.

افقهی بر استفاده از ظرفیت ها و تسهیلات مناطق آزاد در زمینه صادرات مجدد (RE-EXPORT) به کشورهای همسایه، CIS  و کشورهای حوزه خلیج فارس توسط  ایرانیان خارج از کشور تاکید کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از صدور 9 مجوز و 11 موافقتنامه تاسیس پایانه های صادراتی در استان های مختلف کشور خبر داد و گفت:   زیرساخت های صادراتی که مجوز یک ساله دریافت کردند شامل صندوق توسعه صادرات فرآورده هاي نفتي ايران (استان هرمزگان)، پایانه صادراتی گل و گیاه دزفول، پایانه صادراتی گل و گیاه ( استان مرکزی محلات)، پایانه صادراتی محولات کشاورزی زنجان( استان زنجان) و ...  است.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران  استراتژی دولت را توسعه زیرساخت های صادراتی عنوان کرد و گفت: توسعه خطوط منظم کشتیرانی کشور و پرداخت 50 درصد از هزینه حمل و نقل دریایی توسط دولت در صادرات کالاهای ایرانی و شناخت آن در بازارهای هدف موثر خواهد بود.

وی، قرار گرفتن ایران در محدوده مناطق نفت خیز جهان از جمله حوزه نفتی خزر و خلیج فارس، داشتن مرز خشکی و دریایی با 15 کشور جهان، قرار گرفتن در مرکزیت جغرافیایی کشورهای عضو همکاری های اقتصادی اکو، قابليت دسترسي ايران به آب هاي آزاد مهم منطقه نظير خليج فارس، درياي عمان و درياي خزر و قرار داشتن در محل تلاقي دو كريدور از سه كريدور بزرگ دنيا : كريدور شمال - جنوب و  شرق- غرب را از مزیت های ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد.

افقهی در بخش دیگری از سخنان خود نقش سازمان های توسعه تجارت در دنیا را،  ترویج و توسعه صادرات ذکر کرد و گفت: سازمان توسعه تجارت در ایران متولی تجارت خارجی در صدور کالا و خدمات نقش موثری دارد.

وی ادامه داد: سازمان توسعه تجارت ایران با رویکردهای بازار محور،  کالا محور ، خدمات محور ، بهبود فضای کسب و کار و ارایه تسهیلات مناسب برای سهولت امر تجارت در جهت توسعه صادرات غیرنفتی گام برداشته است.

وی با اشاره به رشد صادرات جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته افزود: میزان صادرات ایران در سال 2003 ، 34 میلیارد دلار بود که این رقم در سال 2008 به 106 میلیارد دلار رسید که بیش از 3 هزار و 400 قلم کالا به بیش از 360 کشور صادر شده است.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران ، 83 درصد کالاهای وارداتی به کشور را شامل کالاهای سرمایه ای و واسطه ای و سهم کالاهای مصرفی از واردات را 13 درصد ذکر کرد و گفت: چون کشورمان در مرحله نوینی از رشد صنعت و تولید است نیازمند ورود ماشین آلات ، تجهیزات و مواد اولیه تولید است و کالای عمده وارداتی به کشور در سال گذشته طلای خام بوده است.

وی با اشاره به رشد 150 درصدی صادرات غیرنفتی در برنامه چهارم توسعه اظهار داشت: حجم بالای سرمایه گذاری و حمایت مستقیم دولت از صادرات غیرنفتی سبب شده تا میزان صادرات غیرنفتی از اهداف پیش بینی شده در برنامه چهارم توسعه جلوتر رود.

افقهی ، عراق را عنوان نخستین شریک صادراتی ایران در سال گذشته ذکر کرد و گفت: این کشور 20 درصد از سهم صادرات غیرنفتی کشورمان را به خود اختصاص داده و میزان صادرات ایران به این کشور 2/4 میلیارد دلار بوده است.

وی از رشد 28 درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی در 4 ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد و گفت: حجم قراردادهای خدمات فنی و مهندسی در مدت یاد شده به  940 میلیون دلار رسیده است.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: پیش بینی برنامه چهارم توسعه برای صدور خدمات فنی و مهندسی 10 میلیارد دلار بوده که در این مدت 7/10 میلیارد دلار تحقق پیدا کرده است.

وی میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی تا پایان سال جاری را 5/3 میلیارد دلار ذکر کرد و اظهار داشت: با اجرای پروژه های فنی و مهندسی توسط شرکت های ایرانی بر اساسٍEPCF ، تامین مالی پروژه ها ، کاهش سهم سپرده گذاری نقدی جهت اخذ ضمانت نامه های ارزی ،  در نظر گرفتن مبالغی در غالب وجوه ارائه شده وتخصیص آن به سیستم بانکی از سوی دولت به عنوان سرمایه در گردش ، تنخواه ارزی و ... از تسهیلات ارایه شده به صادرکنندگان است.

افقهی در خاتمه هدف از برگزاری پانل بانک، بیمه و تجارت را بیان وضعیت تجارت خارجی کشور ، ظرفیت این بخش و استفاده بهینه از پتانسیل ها و توانمندی های ایرانیان خارج از کشور ذکر کرد.‏
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: