پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

فاصله 150 درصدی دستمزد کارگران از سبد معیشتپول‌نیوز -عضو کارگری شورای عالی کارگفت:قدرت خرید کارگران نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و اگر بخواهیم رقمی در این باره اعلام کنیم، مشخص می‌شود که دستمزد فعلی ۱۵۰درصد نسبت به هزینه‌های سبد معیشت که شامل حداقل‌هاست، عقب‌ماندگی دارد.

فرامرز توفیقی، عضو کارگری شورای عالی کار با اشاره به دستمزد سال97 افزود: جلسات هم اندیشی کارگران در کمیته مزد بیشتر هم‌اندیشی برای ارتقای سطح قدرت خرید کارگران نسبت به سال‌های گذشته بود.

وی ادامه داد: با بررسی‌های انجام شده، قدرت خرید کارگران نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و اگر بخواهیم رقمی در این باره اعلام کنیم، مشخص می‌شود که دستمزد فعلی 150درصد نسبت به هزینه‌های سبد معیشت که شامل حداقل‌هاست، عقب‌ماندگی دارد.

رئیس کارگروه مزد شوراهای اسلامی کار معتقد است:کارفرمایان باید بپذیرند که بیش از آن چیزی که رقم تورم اعلام می‌شود، رقمی برای افزایش دستمزد کارگری اضافه کنند تا شاید در درازمدت بخشی از عقب‌ماندگی‌های مزد کارگری جبران شود.

وی در ادامه به بررسی های متعددی درباره حقوق و دستمزد اشاره کرد و گفت:تجمیع تورم از سال 89 تا آخر 95 حدود 301.3درصد است که از زمان آغاز هدفمندی یارانه ها(آذر ماه 1389) محاسبه شده است.

توفیقی ادامه داد: افزایش دستمزد در همین بازه 108 درصد و افزایش دستمزد در همین بازه بصورت تجمیعی130.66درصد بوده است که محاسبه عقب ماندگی مزدی نشان می دهد.

تاثیر میانگین خانوار بر قیمت سبد

رئیس کارگروه مزد شوراهای اسلامی کار اظهار داشت: در سال 1389 میانگین خانوار 3.7نفر و در سال 1395 این میانگین 3.33 نفر بوده است لذا برای همسان سازی داریم.

319.054=1180500.307 تومان به ازای هر نفر که در سال 95 میشود 961.354 هزار تومان به ازای هر نفر که با میانگین 3.33 نفری می شود:

961,354*3.3= 3172468 تومان ، که بسیار نزدیک به محاسبات بانک مرکزی است که رقم 3275000تومان را اعلام نموده اند. این اختلاف 3.23 درصدی محاسبات با ارقام بدست آمده بدلیل تغییر سال پایه در بازه های 1390 و 1395 بوده است که مقدار 3.23 درصد نرخ تورم را غیر واقعی کاهش داده است. همان بحثی که بر روی تغییر سال پایه داریم.

وی اظهار داشت: لذا می بینیم این اختلاف فاحش در هزینه تمام شده برای بقای جامعه کارگری حداقلی با دستمزد حداقلی نیاز به اتخاذ تصمیم دارد و قدرت طبقه دستمزدبگیر هرگز یارای کوچکتر شدن سفره خود را نه تنها ندارد، بلکه هرگونه فشاری می تواند تبعات جبران ناپذیری برارکان خانواده و اجتماع همانند زلزله به بار بیاورد.

رئیس کارگروه مزد شورای اسلامی کار ادامه داد: پس باید با راهکاری مدبرانه و در بازه ای تعریف شده ضمن سعی بر نگاه داشتن قدرت خرید جامعه در حالت کنونی نسبت به ترمیم این شکاف و کاهش قدرت خرید در مدت زمانی معین اقدام نمود تا شاهد شکوفائی صنعت، خانواده، جامعه و حرکت به سمت پویائی باشیم.
منبع: تسنیم
برچسب ها: دستمزد ، اقتصاد ، پول نیوز
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.