معجزه اقتصادی آلمان؛ عزم مردمی برای پس‌انداز بیشترپول‌نیوز - پس انداز و سرمایه گذاری  راز موفقیت و بازسازی اقتصاد آلمان پس از جنگ جهانی بود . مردم آلمان کم مصرف کردند و بیشتر پس انداز نمودند و مدیرانشان این پس اندازها را در مسیر سرمایه گذاری ها حرکت دادند.

*عزم مردم آلمان در پس انداز  با هدف توسعه سرمایه گذاری در کشورشان

مردم و فرد فرد آنان خود را در بازسازی کشورشان شریک و عمیقا هم پیمان می دیدند و به اصالت و صداقت سیاست و نظام اقتصادی کشور مطمئن و معتقد بودند. به وضوح می دانستتد آنچه پس انداز می کنند حیف و میل نشده و توسط مسئولین اقتصادی در بازسازی کشورشان بکار خواهد رفت و همین امر یعنی جلب اعتماد فردفرد مردم ، انگیزه اصلی کم مصرف کردن ، پس انداز و سرمایه گذاری دو چندان کرد.

در این دوره افزایش سرمایه گذاری مربوط به معادن ، برق، گاز، آب ، ساختمان و مسکن قابل توجه است. سرمایه گذاری های صنعتی و ساختمانی در ابتدا با ارقام بسیار بزرگ شروع و به تدریج با گذشت زمان از مقدار آنها کاسته شده است.

توزیع نا متعادل درآمدها یکی از پدیده های این دوره است، "الیش" محقق آمریکایی که روند بازسازی را از نزدیک زیر نظر داشته معتقد است بدون این توطیع نامتعادل درآمدها، تجهیز پس اندازها و افزایش سریع آهنگ رشد سرمایه گذاری ها غیر ممکن بوده و رشد کل اقتصاد به وقوع نمی پیوست. به عبارت دیگر در سالهای نخست بازسازی (سه سال) اقتصاد بیشتر تولیدگرا بوده تا اینکه توزیع گرا باشد.

در این دوره دولت با وضع مالیات کمتر به صاحبان درآمدهای بالا امکان پس انداز و سرمایه گذاری آنها را فراهم و پس از بازسازی با وضع ضرایب مالیاتی بالاتر مالیات دریافتی از آنان را افزایش داد.

در این دوره (1951-1953)مجموع سرمایه گذاری ناخالص این کشور رقمی تا حدود ٢٥درصد بوده و  تولید ناخالص ملی و رقم خالص سرمایه گذاری تا ٢ درصد درآمد مردم را به خود اختصاص می داده است.

روند بازسازی آلمان در درجه اول به آن گروه از سرمایه گذاری ها ارتباط داشته که ضریب سرمایه گذاری کمی داشته(مانند صنایع کالاهای صنعتی و کشاورزی) لکن به تدریج به سرمایه گزاری ها به صنایعی با ضریب سرمایه گزاری بالا( ساختمان،صنایع آب و برق و گاز....)نیز منتقل شده اند.

همچنین یکی از عوامل رونق اقتصادی آلمان مربوط به سیاستهای پولی و مالی دقیق و هدفمند این کشور در برهه حساس بعد از جنگ جهانی است. دو سیاست پولی مهم به نام1. اصلاحات پولی در سال ١٩٤٨  2. و دیگری اصلاحات اقتصادی با نظر به نظام اقتصادی اجتماعی بازار.

هدف اصلاحات پولی کاهش حجم پول در جریان و سازمان دادن به آن و کم کردن اعتبارات در دست بخش دولتی و خصوصی بود.

به موجب طرح اصلاحات پولی، پول قبلی(رایشه مارکRM) کنار گذاشته شد و دویچه مارک (DM) آن جایگزین شد.هر فرد عادی آلمانی در روز  ٤ مارک دریافت می کرد و قرارشد چند ماه بعد ٢مارک دیگر هم دریافت کند.وام های بخش خصوصی  بر اساس میزان ١به ١ تبدیل شد و سود بازپرداخت وام گیرندگان  به صندوق تسویه دیون آلمان واریز می شد. همچنین اوراق قرضه و وام های بخش دولتی از بانک ها وسیستم بانکی که معادل ٤ میلیارد مارک رایش بود که همگی باطل شد...

به نظر "اویکن"اقتصاد دان تمام کوشش های بکار رفته برای تحقق یک نظام رقابتی بیهوده می شود مگر اینکه ثبات پولی تا حدی تامین شود لذا سیاست ثبات پولی برای نظام رقابتی در اولویت قرار دارد.کارکرد این طرح عمدتا بر کاهش نرخ تورم از طریق کاهش حجم پول، ایجاد تعادل در تراز پرداخت ها ، رونق تولید و کاهش بیکاری بود.

ترس مردم از تورم و پناه آوردن به ثبات پولی و تنفر از هر نوع دخالت مستقیم دولت در اقتصاد و قیمت ها به نوعی سبب نجات آلمان شد.
منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: