بنابر گزارش گمرک،
کد خبر: ۲۵۶۷۹
۱۰ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۴:۱۹
0
واردات کشورمان در چهار ماهه نخست سال جاری در مجموع به 18 میلیارد و 449 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 31/17درصد افزایش یافته است.
حجم صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی در چهار ماهه ابتدای سال جاری با رشد بیش از 21 درصدی به 9 میلیارد و 145 میلیون دلار رسید، این در حالی است که حجم واردات کالاها به کشور در همین مدت با رشد بیش از 17 درصدی به 18 میلیارد و 449 میلیون دلار افزایش یافت.

به گزارش پول نیوز، گمرک ایران در گزارشی اعلام کرد: در چهارماهه نخست سالجاری صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی به 9 میلیارد و 145 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 32/21 درصد افزایش یافته است. وزن این میزان صادرات غیرنفتی 20 میلیون و 620 هزار تن بود که به لحاظ وزن نیز 21/22 درصد رشد داشت.

در مدت یاد شده صادرات غیرنفتی کشورمان بدون احتساب میعانات گازی به 7میلیارد و 771 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 44/31 درصد رشد نشان می ‌دهد.

همچنین وزن صادرات غیرنفتی بدون احتساب میعانات گازی به 18 میلیون و 557 هزار تن رسید که در مقایسه با سال قبل 63/36 درصد رشد داشته است.

واردات

براساس گزارش دفتر آمار و فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران واردات کشورمان در چهار ماهه نخست سال جاری در مجموع به 18 میلیارد و 449 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 31/17درصد افزایش یافته است.

وزن این میزان کالای وارداتی درچهار ماهه نخست سال جاری 14 میلیون و 724 هزار تن بود که از این نظر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 69/10 درصد کاهش داشت.

اقلام عمده صادراتی

در چهار ماهه نخست سال جاری پروپان مایع شده عمده‌ترین کالای صادراتی کشورمان بود. سهم این کالا از صادرات غیرنفتی کشورمان در مدت یاد شده 471 میلیون دلار بود و 6 درصد از کل صادرات غیرنفتی به این کالا اختصاص داشت.

پلی اتیلن گرید فیلم با 424 میلیون و 500 هزار دلار دومین کالای عمده صادراتی کشورمان بود و 5/5 درصد از ارزش کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داد.

جایگاه بعدی نیز به سایر گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده اختصاص دارد که سهم این کالا از صادرات غیرنفتی در این مدت به 362 میلیون و 700 هزار دلار رسید. قیر نفت نیز با245 میلیون و200 هزار دلار در رتبه چهارم قرار گرفت. بوتان مایع شده در رتبه پنجم قرار گرفت و سهم این کالا در این مدت به 243 میلیون دلار رسید و در مجموع 3 درصد از ارزش کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داد.

در مجموع سهم کالاهای یاد شده از صادرات غیرنفتی در چهار ماهه اول سالجاری 48/22 درصد از ارزش کل صادرات غیرنفتی بوده است.

صادرات از محل تجارت چمدانی

مرزنشینان در چهار ماهه اول سال جاری در مجموع 20 میلیون و 900 هزار دلار انواع کالا به روش تجارت چمدانی صادر کردند که این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از حیث ارزش 23/22 درصد افزایش داشت.

وزن صادرات از محل تجارت چمدانی نیز در این مدت به 22 هزار تن رسید که از این نظر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با 64/36 درصد افزایش همراه بود.
 
عمده‌ترین خریداران کالای ایرانی

در چهارماهه نخست سال جاری چین با واردات یک میلیارد و 308 میلیون و 540 هزار دلار انواع کالای ایرانی عمده‌ترین واردکننده کالا از ایران بود. در این مدت 84/16 درصد از کل صادرات غیرنفتی کشورمان به کشور چین اختصاص داشت.

عراق با خرید یک میلیارد و 250 میلیون دلار انواع کالای ایرانی، دومین کشور بزرگ واردکننده کالا از ایران بود. سهم عراق از کل صادرات غیرنفتی ایران در این مدت به 16 درصد رسید. امارات متحده عربی بایک میلیاردو 39 میلیون دلار در جایگاه سوم قرار گرفت و تنها 37/13 درصد از کل صادرات غیرنفتی کشورمان به این کشور اختصاص یافت.
 
براساس این گزارش هند با 581 میلیون و 260 هزار دلار و افغانستان با 352 میلیون و 530 هزار دلار رتبه‌های چهارم و پنجم را به خود اختصاص دادند.
 
اقلام عمده وارداتی
 
در چهار ماهه نخست سال جاری بنزین عمده‌ترین کالای وارداتی کشورمان بود و با اختصاص 31/5 درصد از کل ارزش واردات و4/9 درصد از وزن، جایگاه نخست را به خود اختصاص داد. طلای خام برای مصارف غیر پولی با 64/4 درصد سهم ارزشی در جایگاه دوم قرار گرفت و شمش از آهن و فولاد غیر ممزوج با 63/3 درصد سهم از ارزش، رتبه سوم را به خود اختصاص داد.
 
کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران

در مدت یاد شده امارات متحده عربی08/30 درصد از کل ارزش واردات کشورمان را به خود اختصاص داد و به عنوان بزرگترین کشور صادرکننده کالا به ایران در رتبه نخست جای گرفت.

چین با 92/8 درصد سهم ارزشی رتبه دوم را به خود اختصاص داد و کشور آلمان نیز با 51/8 درصد در رتبه سوم جای گرفت. کشورهای کره و ترکیه نیز به ترتیب 35/6 درصد و10/6 درصد از ارزش کل واردات ایران را به خود اختصاص دادند و در رتبه‌های چهارم و پنجم قرار گرفتند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: