کد خبر: ۲۵۶۳۸
۱۰ مرداد ۱۳۸۹ - ۰۸:۴۳
0
بر این اساس، 10 هزار و 652 مگاوات نیروگاه با قیمت پایه مجموعا 86 هزار و 472 میلیارد ریال به زودی واگذار خواهند شد.

مهر - قیمت پایه ارزیابی 12 نیروگاه کشور برای واگذاری به بخش خصوصی را منتشر کرد که برهمین اساس، 10 هزار و 652 مگاوات نیروگاه با قیمت پایه مجموعا 86 هزار و 472 میلیارد ریال به زودی واگذار می‌شود.

هیئت عالی واگذاری در جلسه ای که با حضور وزیر نیرو برگزار شد، قیمت پایه ارزیابی 12 نیروگاه کشور را برای واگذاری به بخش خصوصی مصوب کرد.

بر این اساس، قیمت پایه ارزیابی سازمان خصوصی سازی برای نیروگاه شهید منتظری به ظرفیت 1600 مگاوات، 10 هزار و میلیارد و 600 میلیارد ریال در هیئت واگذاری مصوب شد که بر این اساس، خریدار می تواند 15 درصد مبلغ اعلام شده را به صورت نقد و مابقی را در اقساط 8 ساله بپردازد.

قیمت پایه ارزیابی نیروگاه 800 مگاواتی تبریز نیز 7 هزار و 626 میلیارد ریال مصوب شده است که 15 درصد آن نقد و مابقی آن با اقساط 8 ساله توسط خریدار پرداخت خواهد شد.

براساس تصمیم هیئت واگذاری، قیمت پایه نیروگاه 328 مگاواتی مشهد، هزار و 750 میلیارد ریال برآورد شده است که براساس مصوبه این هیئت، خریدار باید 15 درصد آنرا به صورت نقد و مابقی را در اقساط 7 ساله پرداخت کند.

همچنین سازمان خصوصی سازی قیمت پایه نیروگاه بینالود به ظرفیت اسمی 28 مگاوات را 373 میلیارد ریال برآورد کرده بود که خریدار باید 20 درصد آن را نقد و مابقی را در اقساط 5 ساله بپردازد.

ارزیابی هیئت عالی واگذاری، قیمت پایه نیروگاه 714 مگاواتی قم را 4 هزار و 578 میلیارد ریال تعیین کرده که خریدار می تواند 15 درصد آنرا نقد و مابقی را در اقساط 8 ساله بپردازد. همچنین ارزیابی ها برای نیروگاه 1624 مگاواتی منتظر قائم عدد 14 هزار و 710 میلیارد ریالی را نشان می دهد که براساس تصمیم هیات عالی واگذاری خریدار می تواند 10 درصد را نقد و مابقی را در اقساط 10 ساله بپردازد.

ارزیابی سازمان خصوصی سازی برای نیروگاههای 600 مگاواتی توس و 349 مگاواتی خوی نیز، به ترتیب اعداد 5 هزار و 940 میلیارد ریالی و 2 هزار و 256 میلیارد ریالی را نشان می دهد که خریداران باید 15 درصد مبلغ را نقد و مابقی را در اقساط 8 ساله بپردازند.

هیئت واگذاری همچنین قیمت پایه نیروگاه کرمان به ظرفیت اسمی یکهزار و 912 مگاواتی را 14 هزار و 996 میلیارد ریال تعیین کرده است که خریدار می تواند 10 درصد آنرا نقد و مابقی را 8 ساله پرداخت کند، ضمن اینکه قیمت پایه نیروگاه گیلان نیز به ظرفیت یکهزار و 306 مگاوات معادل 10 هزار و 747 میلیارد ریال تعیین شده است که خریدار باید 15 درصد را نقد و مابقی را 8 ساله بپردازد.

قیمت پایه نیروگاه یکهزار و 35 مگاواتی فارس معادل 10 هزار و 320 میلیارد ریال برآورد شده است که 10 درصد نقد و 90 درصد در اقساط 8 ساله پرداخت خواهد شد، همچنین قیمت پایه نیروگاه 360مگاواتی لوشان نیز، 2 هزار و 576 میلیارد ریال برآورد شده که 15 درصد آن نقد و مابقی در اقساط 8 ساله پرداخت خواهد شد.

بر این اساس، 10 هزار و 652 مگاوات نیروگاه با قیمت پایه مجموعا 86 هزار و 472 میلیارد ریال به زودی واگذار خواهند شد.

در این میان، مجری طرح خصوصی سازی صنعت برق نیز با تائید تصویب قیمت پایه ارزیابی 12 نیروگاه با ظرفیت اسمی 10 هزار و 600 مگاوات، گفت: قیمت پایه ارزیابی، مجموعا بیش از 86 هزار میلیارد ریال در هیئت واگذاری به تصویب رسیده است.

سیدحسین عبدالخالق زاده در گفتگو با مهر گفت: قیمتهای پایه ارزیابی این نیروگاهها که توسط کارشناسان رسمی سازمان خصوصی سازی انجام شده بود، در هیئت عالی واگذاری با حضور وزیر نیرو و معاون برق و انرژی این وزارتخانه مطرح و پس از بررسی و بحث در مورد ویژگی های هر کدام از این نیروگاهها، در نهایت قیمت پایه ارزیابی بیش از 86 هزار میلیارد ریال به تصویب رسید.

مجری طرح خصوصی سازی صنعت برق افزود: به دلیل ارزش بالای این نیروگاهها، جهت ایجاد رقابت بیشتر در شرایط پرداخت بخش نقد و اقساط آنها تسهیلات بیشتری مدنظر قرار گرفته و با توجه به قیمت پایه و وضعیت تولید انرژی برق آنها، بخش نقدی بین 10 تا 20 درصد و مدت زمان اقساط آنها از 5 تا 10 سال به تصویب رسید.

وی تصریح کرد: براساس توافق بعمل آمده، واگذاری 4 نیروگاه بینالود، مشهد، خوی و منتظر قائم در مرحله اول اعلام می شوند.

به گفته عبدالخالق زاده، براساس نظر هیئت عالی واگذاری، به کارکنان شاغل در نیروگاهها سهام ترجیحی تعلق می گیرد، ضمن اینکه شرکتهای مدیریت تولید برق مرتبط با این نیروگاهها که نگهداری و بهره برداری از آنها را به عهده دارند نیز، همزمان به خریداران نیروگاهها واگذار می شوند.

این مقام مسئول در وزارت نیرو خاطرنشان کرد: نحوه واگذاری اعم از مزایده یا فرابورس و جزئیات شرایط نیز توسط سازمان خصوصی سازی طی روزهای آتی آگهی خواهد شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: