کد خبر: ۲۵۵۶۰
۰۹ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۸
0
رييس سازمان امور مالياتي گفت: سال گذشته سهم اصناف از درآمدهاي مالياتي 4.6درصد بود که بايد اين ميزان افزايش يابد.
 
ايرنا: "علي عسکري" در نشست خبري که در محل سازمان امور مالياتي برگزار شد با ارايه عملکرد سازمان امور مالياتي به پرسش هاي خبرنگاران در مورد نحوه وصول اظهارنامه هاي مالياتي در تيرماه امسال پاسخ داد.
وي گفت : ميزان ماليات اصناف با توجه به ظرفيتي که در اقتصاد کشور دارند قابل پذيرش نيست. بخش خدمات به قيمت جاري حدود 47درصد توليد ناخالص داخلي را بر عهده دارند که 30درصد آن از سوي بخش مشاغل و اصناف است.
عسکري ياداور شد : از 23هزار و 400 ميليارد تومان ماليات اخذ شده در سال گذشته هزار و 100 ميليارد تومان آن از سوي صنوف تامين شد.
وي ادامه داد: به طور طبيعي اين ميزان ماليات اندک است و با توجه با هماهنگي هايي که با اصناف کشور و همچنين توافقاتي که انجام خواهد شد ميزان ماليات اين قشر در سال آينده تغيير خواهد کرد.
عسکري گفت : اقتصاد نظير يک زنجير است که موضوع هاي توليد ،توزيع و مصرف بايکديگر انسجام دارند. درصورتي که اقتصاد با رکود و يا رونق مواجه شود اين رکود و يا رونق براي همه اقشار مختلف جامعه است .
وي افزود : سال گذشته تا حدودي رکود و همچنين مضيقه هاي بين المللي در اقتصاد کشور بود. ماليات هاي مستقيم 102 درصد محقق شد اما ماليات هاي مشاغل 77 درصد تحقق يافت.
رييس سازمان امور مالياتي در مورد ماليات حقوق بگيران بخش هاي عمومي و خصوصي گفت:حقوق بگيران دو بخش ياد شده هشت درصد ماليات کشور را تامين مي کنند که حدود 2 برابر اصناف کشور است.
وي افزود : حقوق بگيران بخش عمومي هزار ميليارد تومان ماليات مي پردازند . از 105هزار ميليارد تومان بودجه عمومي کشور حدود 40درصد حقوق و مزايا است که اين ميزان به طور تقريب 40هزار ميليار تومان است.
عسکري خاطرنشان کرد : از ميزان 40هزار ميليارد تومان هزار ميليارد تومان ماليات پرداخت مي شود.
وي در مورد سهم اصناف در توليد ناخالص داخلي گفت: توليد ناخالص داخلي به قيمت جاري 350هزار ميليارد تومان است که مشاغل 30درصد آن را بر عهده دارند. سهم 30 درصد ياد شده 120هزار ميليارد تومان مي شود اما اصناف با اين سهم چشمگير فقط هزار و 100 ميليارد تومان ماليات پرداخت مي کنند.
عسکري افزود: بنابراين حقوق بگيران از 40هزار ميليارد تومان ، هزار ميليارد تومان ماليات مي پردازند اما اصناف از 120هزار ميليارد تومان توليد ناخالص داخلي فقط هزار و 100 ميليارد تومان ماليات پرداخت مي کنند که بايد سهم آنها در پرداخت ماليات حداقل سه برابر حقوق بگيران افزايش يابد.
وي ابرازاميدواري کرد که اصلاح مالياتي در سال آينده صورت گيرد تا هر گروه اجتماعي بر اساس توانمندي خود ماليات بپردازد.
رييس سازمان امور مالياتي تاکيد کرد: در صورتي که اصناف از صندوق فروش استفاده کنند در اين خصوص شفاف سازي صورت خواهد گرفت . سازمان امور مالياتي کيت هايي را تهيه کرده است که در صورتي که اصناف در صندوق هاي فروش خود قرار دهند تمام عمليات خريد و فروش در آن نگاشته خواهد شد و در اين خصوص شفاف سازي صورت مي گيرد.
وي در مورد فرار مالياتي گفت: فرار مالياتي در بسياري از ديگر کشورها هم مشاهده مي شود . به طور يقين هرچه ميزان شفافيت در ماليات کاهش يابد، فرار مالياتي افزايش خواهد يافت.
به گفته عسکري هم اکنون پرونده هايي در سازمان امور مالياتي وجود دارد که برخي از موديان مالياتي چند سال است از پرداخت ماليات امتناع کرده اند.
وي تاکيد کرد: سازمان امور مالياتي براي اخذ ماليات بايد مجهز باشد. متاسفانه به دليل عدم استخدام در بخش دولتي نمي توان نيروهاي فارغ التحصيل دانشگاهي در زمينه هاي مالي را به کار گمارد از اين رو سازمان امور مالياتي نيروي انساني مورد نياز براي موديان مالياتي را در اختيار ندارد.
عسکري در مورد ثبت نام هاي مالياتي در بندهاي " الف" ، "ب" و "جيم" گفت: براي بند" الف "122هزار نفر از صنوف، براي بند "ب" 430هزار نفر و مراجعه کنندگان بند"جيم" با برآوردهاي سازمان امور مالياتي نزديک بود.
به گفته وي به طور عام ماليات دهندگان خرد کمتر از افرادي که بايد ماليات بيشتري بپردازند شکايت مي کنند و براي پرداخت ماليات هماهنگ هستند.
رييس سازمان امور مالياتي در مورد ماليات از واحدهاي مسکوني خالي افزود: پرداخت ماليات از اين واحدها در سال 81 حذف شده بود .در حال حاضر هم هنوز به اجماع نرسيده ايم.
وي همچنين در مورد ظرفيت سهم ماليات در بودجه عمومي کشور خاطرنشان کرد : بر اساس برآوردهاي آماري ، ظرفيت اقتصاد کشور در خصوص جذب ماليات 12تا 15درصد توليد ناخالص داخلي مي تواند افزايش يابد . اين سهم هم اکنون اندکي بيش از هفت درصد است و مي توان سهم ماليات را تا 50هزار ميليارد تومان افزايش داد.
به گفته وي بايد موضوع پرداخت ماليات در جامعه فرهنگ سازي شود . هم اکنون سهم ماليات در بودجه عمومي کشور 25درصد است و 75درصد ديگر از فروش نفت و ساير فرآورده ها تامين مي شود.
عسکري در مورد مصارف ماليات افزود : بخشي از اين ميزان در هزينه هاي جاري دولت، بخشي درطرح هاي عمراني و بخش ديگري هم در عملکردهاي دارايي و مالي دولت نظير بازپرداخت اوراق مشارکت و قرض هاي خارجي هزينه مي شود.
وي يادآور شد که در کشورهاي پيشرفته 70تا 80 درصد بودجه عمومي کشور از طريق اخذ ماليات تامين مي شود و در کشورهاي اروپايي 25تا 45درصد تامين درآمدهاي مالياتي از طريق ماليات بر ارزش افزوده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: