تبیین اهداف و ماموریت‌های بانک قرض‌الحسنه مهر ايرانپول‌نیوز - رئیس هیات مدیره بانک قرض‌الحسنه مهر ایران يکي از اهداف اصلي بانکداري اسلامي، تسهيلات‌دهي و حمايت از اقشار کم‌درآمد جامعه است. اين در حالي است كه بر اساس آمارهاي منتشرشده بيش از نيمي از خانوارهاي ايراني، نتوانسته‌اند از تسهيلات مالي بانك‌ها استفاده كنند. با توجه به اين موضوع اعطاي تسهيلات خرد براي توانمندسازي خانوارها بسيار حائز اهميت است.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، يکي از اهداف اصلي بانک قرض‌الحسنه مهر ايران، بهبود شاخص عملکرد مالي كشور در زمينه عقد قرض‌الحسنه است. بانك قرض‌الحسنه مهر ايران در راستاي اهداف تامين‌شده خود تسهيلات قابل توجهي را به اقشار و خانوارهاي كم‌درآمد اعطا كرده است.

عقد قرض‌الحسنه یکی از عقود رایج در نظام اقتصادی اسلامي است. اين قرارداد عقدي است که به سبب آن بانک به عنوان قرض‌دهنده، مبلغ معيني را طبق شرايط مقرر به اشخاص به عنوان قرض‌گيرنده اعطا مي‌کند. ويژگي اين عقد، در مقايسه با ساير عقود اسلامي، جنبه خيرخواهانه و خداپسندانه آن است. از اين‌رو، در اين قرارداد هرگونه شرط زيادي از سوي قرض‌دهنده نسبت به قرض‌گيرنده، ربا محسوب مي‌شود. اين در حالي است كه يكي از مهم‌ترين چالش‌هاي پيش‌روي بانكداري اسلامي به خصوص در كشوري مانند ايران، موضوع رباست. به دليل ويژگي خيرخواهانه در اين نوع قرض، اين نوع عقد مورد توجه بسياري از كارشناسان اقتصادي و اسلامي در بانكداري است.

قرض‌الحسنه به عنوان رفتاری برخاسته از تعالیم دینی و اسلامي کارکرد ويژه‌اي در جامعه دارد. از نظر مالي، با توجه به نرخ تورم در اقتصاد کشور و از طرف ديگر نرخ سود بالا، بسياري از سپرده‌گذاران از جنبه خيرخواهانه و عام‌المنفعه بودن سپرده قرض‌الحسنه به جنبه اقتصادي آن روي خواهند آورد. اين امر ترويج فرهنگ قرض‌الحسنه را با مشکل رويه روبه‌رو مي‌كند، همچنين در دسترس بودن شعب يا خدمات بانك‌هاي قرض‌الحسنه و سهولت استفاده از تسهيلات قرض‌الحسنه و رفع بوروكراسي‌هاي زائد از ديگر عوامل نهادينه شدن سنت قرض‌الحسنه در سطح جامعه است.

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، از یک‌سو به دلیل کمبود عرضه مناسب تسهیلات خرد به خانوارها و از سوي ديگر، در راستاي جنبه خيرخواهانه براي تامين مالي خانوارهاي کم‌درآمد، پا به عرضه بانكداري بدون ربا گذاشته است. اين بانك حدود يك دهه پيش، با سرمايه اوليه ۱۵ هزار ميليارد ريال و با گسترش و توزيع موزون شعب خود آغاز به كار كرد. اين بانك داراي ۵۳۰ شعبه فعال در ۳۰۸ شهرستان بوده و تعداد حساب‌هاي قرض‌الحسنه نزد بانك به پنج ميليون مي‌رسد.

بر اساس آخرین آمارها تعداد کل تسهیلات اعطایی از ابتداي تاسيس تا پايان نيمه نخست سال جاري به حدود سه ميليون فقره مي‌رسد که ارزش اين تسهيلات حدود ۱۸۰ هزار ميليارد ريال است.

در راستای توسعه اهداف مدنظر، این بانک با انعقاد تفاهم‌نامه‌های حمایتي با نهادهايي نظير وزارت بهداشت، سازمان بهزيستي، سازمان زندان‌ها، کميته امداد خميني (ره) و نيروي انتظامي نقش بسزايي را در تقويت و توانمندسازي اقشار آسيب‌پذير ايفا کرده است. تسهيلاتي که اين بانك در زمينه درمان، اشتغال زندانيان آزادشده، حمايت از دانش‌آموزان بي‌بضاعت و تامين مايحتاج ضروري ارائه كرده، تنها بخشي از اقدامات اين بانك در راستاي اهداف تعيين‌شده محسوب مي‌شود. از سوي ديگر، بانك قرض‌الحسنه در بخش اعطاي تسهيلات مربوط به بخش مسكن نيز فعال بوده و توانسته با ارائه طرح مسكن مهر، شرايطي را فراهم كند كه اقشار كم‌درآمد، بتوانند در آينده نسبت به تهيه و خريد مسكن اقدام كنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: