کد خبر: ۲۵۳۵۶
۰۴ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۰:۴۴
0
مدير کل آموزش و ترويج منابع طبيعي و آبخيزداري کشور گفت : رسوباتي که همه ساله در پشت مخازن سدهاي کشور جمع مي شود سالانه دو هزار ميليارد ريال خسارت به کشور تحميل مي کند.
 
ايرنا: محمد حسين رزاقي اظهار داشت : براثر شخم زدن هاي بي رويه ، تخريب مراتع و عرصه هاي طبيعي و فرسايش خاک سالانه بيش از 238 ميليون متر مکعب رسوب وارد مخازن سدهاي کشور مي شود.
وي گفت : در شرايط حاضر سالانه 15 تا 20 تن در ايران در هکتار فرسايش صورت مي گيرد که اين ميزان در دنيا حدود 10 تا 12 تن است و اين حاکي است که ميزان فرسايش درايران به ميزان دو برابر جهاني است.
وي مساحت مراتع کشور را 86 ميليون هکتار اعلام کرد و گفت : در زمان حاضر 53 درصد از مساحت کل کشور را مراتع تشکيل مي دهد.
رزاقي علوفه بدست آمده از اين ميزان مرتع را سالانه 12 ميليون تن اعلام کرد و افزود : هم اکنون ازاين ميزان مرتع ، تعداد 86 ميليون واحد دامي تغذيه مي کنند.
وي يادآور شد : مراتع موجود و علوفه استحصالي از آن در شرايط کنوني تنها جوابگوي 50 روز از نياز علوفه اي اين تعداد واحد دامي است و اين درحاليست که دام هاي موجود به مدت هفت ماه از اين مراتع استفاده مي کنند که اين امر موجب تخريب روز افزون مراتع کشور شده است.
رزاقي گفت : از مجموع مراتع کشور تنها 14 ميليون هکتار را مراتع خوب تشکيل مي دهند و بقيه عمدتا مراتع متوسط و يا ضعيف در حال تبديل شدن به بيابان است.
وي خاطرنشان کرد : متأسفانه درکشور ما ارزش مراتع و جنگل‌ها در ارزش چوب و علوفه ديده مي‌شود و هنوز ارزش اقتصادي اين منابع شناخته نشده است.
مدير کل آموزش و ترويج منابع طبيعي و آبخيزداري کشورگفت : به طور متوسط 413 ميليارد مترمکعب نزولات آسماني در کشور وجود دارد که 270 ميليارد مترمکعب آن تبخير و تعريق شده و حدود 130 ميليارد مترمکعب از منابع آب تجديد شونده ، مي باشد.
وي متوسط بارندگي درکشور را 250 ميليمتر در سال اعلام کرد و گفت : اين ميزان ، يک سوم متوسط بارندگي در جهان است .
رزاقي ، فقر، تجاوز و تخريب ، عدم توجه ، نا آگاهي ، عدم باور و بي‌اعتمادي مردم را از جمله عوامل تخريب منابع طبيعي برشمرد و گفت : افزايش اعتبار و جذب نيروي انساني ، ادامه وضعيت فعلي ، مشارکت مردم (برپايي نهضتي فراگير) ، واگذاري کارها به مردم و استفاده از ظرفيت‌هاي موجود ، از جمله راهکارهاي مقابله با عوامل تخريب است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: