پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

نائب رئیس اتاق ایران و چین:
کد خبر: ۲۵۳۴۴۶
۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۸
0
سازمان تجارت جهانی به عنوان بزرگترین سازمان اقتصادی جهان، که ۱۶۴ عضو دارد و تنها اقتصاد قدرتمندی که پشت در این سازمان مانده است و به عضویت این سازمان درنیامده ایران است.
تجار ایرانی پشت در WTO مانده‌اندپول نیوز-سال‌هاست پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های فعالان اقتصادی تبدیل شده است. WTO رویایی است که محقق شدن آن می‌تواند پنجره‌ای جدید و روشن به سوی تجارت فرامرزی ایران باز کند. اما به نظر می‌رسد کلاف پیچیده‌ای از مشکلات مسیر رسیدن به این رویا را ناهموار کرده است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ، با اشاره به اینکه، اراده ای برای حضور در بازار جهانی در میان مسولین مشاهده نمی‌شود،  در این باره می‌گوید: « با توجه به وضعیت اقتصادی، هیچ آمادگی و رغبتی از سوی مسوولان و فعالان اقتصادی برای عضویت در سازمان تجارت جهانی وجود ندارد.»

مجیدرضا حریری،  با اشاره به عدم عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی توضیح داد:  سازمان تجارت جهانی به عنوان بزرگترین سازمان اقتصادی جهان، که ۱۶۴ عضو دارد و تنها اقتصاد قدرتمندی که پشت در این سازمان مانده است و به عضویت این سازمان درنیامده ایران است.
این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه عضویت در سازمان تجارت جهانی پروسه‌ای زمانبر است، اظهار داشت : نباید تصور کرد که پروسه الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی با سرعت پیش خواهد رفت اگرچه میانگین زمان مذاکرات کشور‌های مختلف برای الحاق به سازمان جهانی تجارت حدود ۷ سال بوده است.

او  با اشاره به مخالفت‌های برخی از کشور‌ها برای ورود ایران به این سازمان ادامه داد: ساختار سازمان تجارت جهانی بدین گونه است که برای ورود عضو جدید، نیاز به اجماع در سازمان وجود دارد و مخالفت‌های پیدا و پنهان آمریکا باعث عدم عضویت ایران در این سازمان اقتصادی شده است.
این عضو اتاق بازرگانی، با اشاره به اینکه، اراده ای برای حضور در بازار جهانی در میان مسولین مشاهده نمی‌شود، تصریح کرد:با توجه به وضعیت اقتصادی، هیچ آمادگی و رغبتی از سوی مسوولان و فعالان اقتصادی برای عضویت در سازمان تجارت جهانی وجود ندارد.
او افزود: به دلیل عدم حضور ایران در سازمان تجارت جهانی کالا‌های ایرانی برای صادرات با تعرفه‌های ۲۰ درصدی مواجه می‌شوند، این درحالی است که کشور‌های عضو این سازمان، بدون وضع این تعرفه‌ها، تجارت می‌کنند و کالای خود را با قیمت مناسب تری به بازار‌های جهانی ارائه می‌کنند.

حریری در پایان، با بیان اینکه نبود ایران در سازمان تجارت جهانی صادرات کالا را تحت تاثیر قرار خواهد داد، گفت: صادرات نفت وپتروشیمی منبطق بر نرخ جهانی است و تعرفه‌ای به آن‌ها گذاشته نمی‌شود، اما برای صادرات کالای غیر نفتی، ظرف چند سال آینده با این روند، با مشکل روبه رو خواهیم شد.

برچسب ها: تجارت ، پول نیوز
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.