پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۲۵۱۰۰
۳۰ تير ۱۳۸۹ - ۱۶:۱۵
0
وی گفت: نباید در بحث استفاده از شاخصهای مطرح شده دچار افراط و تفریط شویم چرا که اتکای محض به یک شاخص همان قدر ما را از اهداف اصلی دور می کند که عدم توجه به آن.
یک کارشناس فناوری اطلاعات با بیان اینکه اگر چشمانمان را به روی برخی واقعیتها ببندیم و عقب ماندگی در سطح تکنولوژی را نادیده بگیریم موفق نخواهیم شد تاکید کرد نباید کشور گرفتار افراط و تفریط در شاخصها شود.

مهدی روحانی نژاد در گفتگو با مهر با بیان اینکه ملاک مرکز آمار ایران در اعلام ضریب نفوذ 11 درصدی اینترنت افرادی هستند که روزانه با اینترنت کار می کنند گفت: این در حالی است که ملاک وزارت ارتباطات مربوط به افرادی می شود که آشنایی حداقلی با اینترنت دارند که این معیار یک سوم جمعیت کشور را شامل می شود.

وی با بیان اینکه معیار وزارت ارتباطات را در اعلام ضریب نفوذ 35 درصدی اینترنت افرادی تشکیل می دهند که حداقل در طول 6 ماه یکبار از اینترنت استفاده کرده اند گفت: حتی اگر این ملاک برای شاخص ضریب نفوذ درنظر گرفته شود بازهم ضریب نفوذ اینترنت کشور پایین است.

این کارشناس با تاکید بر اینکه هیچکس تکنولوژی را نفی نمی کند افزود: از دیدگاه اتحادیه جهانی مخابرات، مبنای ضریب نفوذ اینترنت دسترسی به اینترنت باند پهن است که از این حیث ضریب نفوذ اینترنت در کشور ما کمتر از 5 درصد است و در این بخش خیلی عقب مانده ایم.
 
روحانی نژاد با بیان اینکه شاخصهای بین المللی در حوزه فناوری اطلاعات باید از دو دیدگاه مورد بحث قرار گیرند اضافه کرد: شاخصهایی که مبتنی بر تکنولوژی از حیث مسائل فنی آن است از دیدگاه مسئولان کشور نیز حایز اهمیت و مورد قبول است اما در بحث شاخصهایی که برخی موارد فرهنگی، اقتصادی و سیاسی فناوری اطلاعات را شامل می شود اختلاف نظراتی وجود دارد.
 
وی با اشاره به برخی مقوله های فرهنگی مربوط به فناوری اطلاعات از جمله شفافیت اطلاعات که در آن شاخصهای مدنظر مسئولان کشور متفاوت از شاخصهای جهانی است گفت: از حیث زیرساختهای تکنولوژی تعاریف کشور ما با آنچه که در شاخصهای بین المللی ارائه می شود یکسان است.
 
این کارشناس فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه تعاریف در ارزیابی شاخصها متفاوت است گفت: شاخصهای بین المللی مربوط به پایه های تکنولوژی قابل استناد است اما پارامترهایی که فناوری اطلاعات را از دیگر حوزه ها و مباحث غیرفنی آن مورد ارزیابی قرار می دهد قابل استناد نیست و با شاخصهای دولت در برنامه پنجم توسعه متفاوت است.
 
وی گفت: نباید در بحث استفاده از شاخصهای مطرح شده دچار افراط و تفریط شویم چرا که اتکای محض به یک شاخص همان قدر ما را از اهداف اصلی دور می کند که عدم توجه به آن.
 
روحانی نژاد معتقد است که اگر چشمانمان را به روی برخی واقعیتها ببندیم و عقب ماندگی در سطح تکنولوژی را نادیده بگیریم موفق نخواهیم شد.
 
وی اضافه کرد: دلیل اختلاف مسئولان در ارزیابی شاخصهای بین المللی نسبت به شاخصهای داخلی مربوط به پهنای باند بین المللی می شود چرا که مسئولان کشور ما معتقدند که با استفاده از ابزاری همچون اینترنت ملی نیازی به فضای دسترسی به خارج از کشور نخواهد بود و دیگر نیازی نیست که شاخص پهنای باند بین الملل در حد استانداردهای جهانی باشد.

این کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات با تاکید بر اینکه اتحادیه جهانی مخابرات، پهنای باند بین الملل کشورها نسبت به میزان جمعیت آنها را سرانه پهنای باند محسوب می کند ادامه داد: مسئولان کشور در این بخش معتقدند که ما نیازی به دسترسی به پهنای باند نداریم چرا که با وجود اینترنت ملی دیگر نیازی به محتوای خارجی نخواهد بود.
 
روحانی نژاد با اشاره به تاکید دولت به دسترسی کاربران به اینترنت باند پهن گفت: دولت در کارگروه فاوا برای اهداف برنامه پنجم توسعه، دسترسی به اینترنت باند پهن 512 کیلوبیت در ثانیه را برای کاربران پیشنهاد داده است اما پیشنهاد مجلس شورای اسلامی در این برنامه، دسترسی به اینترنت 256 کیلوبیت است. این امر نشان می دهد که دولت هیچ محدودیتی برای سرعت اینترنت در ذهن خود ندارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
نظرسنجی
کم ریسک ترین بازار برای سرمایه گذاری کدام است؟
بازار سرمایه
بانک ها
ارز
طلا و سکه
مَسکن
خودرو
هیچکدام
پرطرفدار