کد خبر: ۲۵۰۸۰۹
۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۵
۳
هنگامی که کودک پس انداز کردن را یاد می گیرد، قلکش را با سکه هایش پر می کند و می آموزد که چگونه آن را به خوبی مدیریت کند ، وقتش رسیده تا یاد بگیرد چگونه از بانک استفاده کند و یک حساب پس انداز برای خودش داشته باشد تا بتواند پول هایش را در یک حساب بانکی پس انداز کند و شاهد رشد آن باشد. هیچ گاه تصور نکنید هنوز برای افتتاح حساب بانکی و آموزش ارزش پس انداز پول به کودک تان زود است.

آنچه درباره افتتاح حساب پس انداز برای کودکان باید بدانیدپول‌نیوز -  البته پیش از گشایش حساب و آشنا کردن کودک با امور بانکداری باید نکاتی را مورد توجه قرار داد و برخی مفاهیم را به زبان ساده برای وی شرح داد. این مطلب می تواند راهنمای خوبی برای والدینی باشد که قصد آموزش امور بانکی به فرزند خود را دارند.


تعریف حساب پس انداز

حساب پس انداز، حسابی است که دارنده آن طی قراردادی پول خود را در یک محدوده زمانی در اختیار بانک قرار می دهد تا بانک با آن کار کند و سودی نیز به صاحب حساب بدهد.


حمل پول نقد یا نگهداری آن در خانه خطراتی را به همراه دارد. اما حساب پس انداز بانکی این امکان را به شما می دهد که وجوه نقدی خود را ایمن نگاه دارید و هر گاه نیاز داشتید آن را پس بگیرید. پول نقد همیشه شما را وسوسه می کند تا بیشتر خرج کنید. اما یک حساب پس انداز کمک می کند که وجوه نقدی خود را کنار بگذارید و به اهداف تان برسید.


 یکی از مزیت های این نوع حساب بانکی، دسترسی آسان به پولتان است. شما به راحتی می توانید پول را از حساب خود بردارید یا به حساب دیگری انتقال دهید. شما در هر لحظه از زمان می توانید از طریق دستگاه های خودپرداز پول برداشت کنید یا قبض هایتان را بپردازید یا وجهی را انتقال دهید.


حداقل سن برای افتتاح حساب پس انداز

شرایط باز کردن حساب پس انداز در بانک های مختلف با هم متفاوت است. اما با کمی جست وجو می توانید یک حساب پس انداز که با برنامه ها و اهداف شما و کودکتان همخوانی داشته باشد پیدا کنید. از آن جا که اغلب بانک ها دارای حساب های پس انداز ویژه کودکان هستند، سن دیگر یک محدودیت برای افتتاح حساب بانکی به شمار نمی آید.

والدین می توانند حتی برای نوزاد خود نیز یک حساب پس انداز باز و هدایای او را در آن حساب نگهداری کنند. اما این حساب تا سن ۱۲ سالگی کودک به نام والدین و اختیارات این حساب بانکی با آنان است. زیرا از نظر قانونی کودک زیر ۱۸ سال مجاز به امضای مدارک و فرم های بانکی نیست.

 اما از سن ۱۲ سالگی کودک می تواند به نام خود حساب پس انداز افتتاح کند. البته حق برداشت و انتقال پول باز هم با والدین است. اما پس از رسیدن به 15 سالگی هم می تواند به نام خود حساب باز و هم از حساب خود پول برداشت کند. زمانی که فرد به سن ۱۸ سال رسید والدین می توانند نام خود را برای همیشه از روی حساب بانکی بردارند.


برنامه هایی برای کودکان

از بانکی که می خواهید در آن جا حساب باز کنید، درباره خدماتی که به کودکان ارائه می دهد، بپرسید. برای مثال برخی بانک ها قلکی به کودک می دهند تا برای پس انداز پول هایش تشویق شود. همچنین یک دستگاه شمارشگر پول نیز در سالن بانک در اختیار مشتری قرار می دهند تا کودک بعد از پر شدن قلک، پول های خود را بشمارد. خدمات اضافی از ابزارهای ارزشمند آموزش هستند.

نرخ سود حساب پس انداز

حساب های پس انداز برای این که شما را به پس انداز پول ترغیب کنند، هر ماه مبلغی را به عنوان سود به حساب بانکی شما واریز می کنند. نرخ سود به شرایط اقتصادی و تمایل بانک به رقابت با بانک های دیگر بستگی دارد. بانک ها ساختارهای متفاوتی در باب سود دهی دارند‌. قبل از افتتاح حساب، به نرخ سودی که به حساب پس انداز تعلق می گیرد نگاهی بیندازید.

اگر هدف از افتتاح حساب پس انداز کودک، کنار گذاشتن پول برای مدت زمانی طولانی است، برای مثال هزینه های دانشگاه یا ازدواج یا سرمایه شغلی آینده، پس بهتر است حساب پس اندازی داشته باشید که سود آن با نرخ تورم هماهنگ باشد. چرا که اگر به این مهم توجه نکنید و پول را سال ها بدون توجه به رقم سود دهی نگه دارید، ممکن است در گذر زمان، پول ارزش خود را از دست بدهد. اما اگر هدف کودک تنها یافتن مکانی موقت برای پس انداز پول است، دیگر نرخ تورم جزو فاکتورهای اصلی به حساب نمی آید.

مدارک لازم برای افتتاح حساب

از آن جا که تا سن ۱۲ سالگی، فقط والدین کودک صاحب اصلی حساب پس انداز به شمار می آیند، هنگام افتتاح حساب باید مدارک زیر را همراه خود داشته باشند: اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی، شناسنامه و گواهی تولد نوزاد (در صورت افتتاح حساب برای نوزاد)، تکمیل فرم افتتاح حساب و حداقل مبلغ در نظر گرفته شده از سوی بانک برای افتتاح حساب.

حال به معرفی برخی از حساب های پس انداز بانکی ویژه کودکان و نوجوانان می پردازیم و بهترین بانک برای افتتاح حساب کودکان رابه شما معرفی می کنیم تا راهنمای عملی موثرتری برای والدین باشد.


بانک صادرات: سپرده سرمایه گذاری تامین آتیه کودکان و نوجوانان

هدف بانک صادرات از این طرح تامین آتیه کودکان و ایجاد سرمایه مطمئن برای تهیه نیازهای زندگی آینده آنان از قبیل تهیه جهیزیه ، تامین هزینه تحصیلات عالی ، ازدواج و ....است. این طرح از یک تا 20 سال ادامه می یابد و سرمایه قابل توجهی در اختیارشان قرار می دهد. در این طرح نرخ سود مطابق با نرخ سود سپرده های بلند مدت مصوب بانک مرکزی در هر دوره تعیین می شود. سود، به صورت ماهانه محاسبه و به حساب پس انداز اضافه می شود. برداشت پول از حساب یا مسدود کردن حساب تا زمان رسیدن کودک به سن قانونی از سوی والدین امکان پذیر است. حداقل مبلغ برای افتتاح حساب 100 هزار تومان است.


بانک کشاورزی: حساب پس انداز کودک و نوجوان

این حساب برای تشویق کودکان و نوجوانان به پس انداز کردن طراحی شده است. افتتاح حساب برای کودکان زیر ۱۲ سال توسط والدین صورت می گیرد و امکان افتتاح حساب و برداشت از حساب برای نوجوانان بالای ۱۵ سال بدون نیاز به حضور والدین وجود دارد.


بانک تجارت: طرح قلک طلایی

این حساب برای تامین آینده کودکان و نوجوانان مانند پوشش هزینه های تحصیلی، ازدواج، مسکن و سرمایه اشتغال برای آینده طراحی شده است. مبلغ سرمایه گذاری اولیه در بانک تجارت 200 هزار تومان است که در یک بازه زمانی پنج ساله در حساب گذاشته می شود.


بانک آینده: حساب پس انداز امید آینده

این حساب برای دانش آموزانی که در سنین ۷ تا ۱۸ سال هستند طراحی شده است. این طرح ساده ترین مفاهیم بانکی و پس اندازی را از طریق آموزش به این گروه از دانش آموزان به صورت ابتدایی و با زبان کودکانه توضیح می دهد. دانش آموزان با گرفتن یک هدیه 10 هزار تومانی از سوی بانک، صاحب یک‌ حساب پس انداز بانکی رایگان خواهند شد. گروه سنی بالای ۱۵ سال علاوه بر حساب بانکی،یک کارت بانکی متصل به حساب را به طور رایگان دریافت می کنند. دانش آموزان بالای ۱۲ سال با در دست داشتن مدارک شناسایی و کارت دانش آموزی و تکمیل فرم ها می توانند در هر یک از شعب بانک آینده برای خودشان حساب باز کنند.


بانک ملی: حساب آرزو

این طرح یک حساب کوتاه مدت برای کودکان زیر ۱۸ سال است که والدین می توانند آن را باز کنند. دارندگان این حساب می توانند به عضویت کانون جوانه های بانک‌ ملی ایران در بیایند و علاوه بر بهره‌مندی از سود این حساب از امکانات سایت نظیر آموزش مفاهیم بانک و پول و اقتصاد، بازی های مرتبط با این حوزه، مسابقات و ... استفاده کنند و امتیاز بگیرند.


بانک مسکن: طرح آتیه طلایی و مسکن جوانان

حساب پس انداز مسکن جوانان یکی از انواع حساب های سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت است که صاحب حساب می تواند با رعایت برنامه سپرده گذاری که توسط بانک مسکن ارائه شده ، در بلند مدت از مزایا و تسهیلات ویژه این حساب برخوردار شود. افتتاح حساب همانند دیگر حساب ها توسط والدین صورت می گیرد و با واریز حداقل مبلغ ماهانه سپرده گذاری آغاز می شود.منبع:خراسان

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: ۳
نظرات بینندگان
ناهید
Iran, Islamic Republic of
22:12 - 1398/09/16
مادر بزرگ یا پدر بزرگ چگونه میتوانند برای نوه عزیزشان حساب باز کنند؟
ناهید
Iran, Islamic Republic of
22:12 - 1398/09/16
مادر بزرگ یا پدر بزرگ چگونه میتوانند برای نوه عزیزشان حساب باز کنند؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
14:35 - 1399/04/16
عمه چگونه میتواند برای بچه برادرش که کوچک هست حساب باز کند
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: