کد خبر: ۲۴۸۷۹
۲۷ تير ۱۳۸۹ - ۰۸:۵۸
0
يك كارشناس اقتصادي با اشاره به ضعف اطلاع‌رساني دولت در توجيه جوانب طرح هدفمندي يارانه‌ها براي مردم و اقناع كارشناسان گفت: دولت مي‌تواند مردم را نسبت به آثار تورم قانع و تاكيد كند كه تورم به شكل حاد بوجود نخواهد آمد.
ميدرزي در گفت‌و‌گو با فارس با اشاره به اينكه انتظارات مردم در افزايش تورم با اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها مؤثر است، اظهار داشت: مردم با اطلاع از اينكه دولت قصد افزايش يارانه انرژي‌‌ها را دارد انتظار بالارفتن تمام قيمت‌ها در سطح جامعه را دارند.

وي يكي از راهكار‌هاي رفع ابهامات در خصوص افزايش تورم را روشن كردن اهداف قانون هدفمند كردن يارانه‌ها از طريق رسانه ها و صدا و سيما دانست و افزود: دولت با دعوت از موافقان و مخالفان اين طرح در صدا و سيما مي تواند مردم را نسبت به آثار تورم قانع و تاكيد كند كه تورم به شكل حاد بوجود نخواهد آمد.

وي افزود: دولت در حالي پبش‌بيني مي‌كند كه تورم با اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها 15 درصد افزايش پيدا مي‌كند كه محققان و اقتصاددانان از افزايش 60 درصدي تورم خبر مي‌دهند كه البته استدلال هيچ‌يك از طرفين مشخص نيست.

اين كارشناس اقتصادي با بيان اينكه دولت بايد مضرات و منافع اين طرح را كاملاً براي مردم بازگو كند، تصريح كرد: روشنگري در اين طرح موجب مي‌شود مردم به دليل كسب منافع حاصل از اين طرح حاضر به تحمل افزايش تورم و هزينه‌ها شوند.

* گسترش بازارهاي رقابتي يكي از راه‌كارهاي كاهش قيمت‌هاست

ميدرزي يكي از راهكارهاي كاهش قيمت را ايجاد رقابت قبل از آزاد كردن قيمت‌ها دانست و خاطرنشان كرد: در دوره‌هاي گذشته دولت در بسياري از صنايع پيش از افزايش قيمت، بازار رقابتي را بوجود آورد كه همين امر باعث كاهش قيمت‌ها شد.

وي با اشاره به عملكرد دولت در دوره هاي قبل نسبت به صنعت مخابرات، تصريح كرد: دولت پيش از افزايش قيمت، رقابت را در زمينه تلفن همراه افزايش داد و اين رقابت باعث كاهش قيمت شد سپس دولت نظارتش را از اين صنعت برداشت كه در نتيجه اين اتفاق هيچ ضرري به مردم وارد نشد.

اين كارشناس مسائل اقتصادي ايجاد رقابت پيش از تعيين قيمت را در مورد صنايع اجرايي دانست و گفت: به طور مثال در صنعت خودرو ابتدا بايد آن را از انحصار درآورد تا قيمت خودرو كاهش يابد سپس اگر قيمت بنزين افزايش يافت، اين هزينه از محل كاهش قيمت خودرو جبران شود.

به اعتقاد وي، برنامه دولت به گونه‌اي است كه قصد خارج نكردن صنعت خودرو از انحصار و افزايش دادن قيمت بنزين را دارد كه اين امر سياست درستي نيست.

وي استفاده دولت از ابزارهاي غيراقتصادي براي كنترل تورم از جمله نظارت بر افزايش قيمت كالاها را به دليل گستردگي بازار امكان پذير ندانست و اظهار داشت: دولت تا كنون نتوانسته به تعرفه كالاهاي ضروري از نان تا قيمت تعرفه پزشكان كه در هيات دولت به تصويب مي‌رسد نظارت كافي داشته باشد؛ بنابراين سياست مذكور سياست چندان مؤثري نيست.

* افزايش تورم به افزايش نرخ ارز منجر مي‌شود

ميدرزي اثرات رقابت بعد تعيين قيمت را بسيار مؤثر دانست و ادامه داد: در 10 سال گذشته در صنعت هواپيمايي رقابت شديدي بوجود آمده بود و اين رقابت موجب افزايش اندك قيمت بليط هواپيماها شده است كه در بسياري از بخش ها نيز اينگونه بوده است.

وي سياست دولت در تغيير قيمت ها را با اجراي طرح هدفمند كردن يارانه ها نادرست دانست و تصريح كرد: اين سياست موجب افزايش تورم در كشور مي شود و اين تورم براي كشور خطر دارد.

اين كارشناس اقتصادي از تأثير مستقيم افزايش تورم در تغيير نرخ ارز گفت و خاطرنشان كرد: با افزايش تورم نرخ ارز نيز افزايش مي يابد و موجب افزايش بيشتر تورم مي شود كه بايد توجه داشت تغييرات نرخ ارز تبعات بسياري دارد و ممكن است مشكلاتي كه در ابتداي دهه 70 در ايران رخ داد دوباره تكرار شود.

ميدرزي تورم ساليانه را جداي تورم اجراي طرح هدفمند كردن يارانه ها دانست و عنوان كرد: همه پيش‌بيني‌ها از جمله پيش‌بيني دولت اين است كه تورم اجراي طرح بيش از تورم موجود است.

وي به ارقام تورم اعلام شده از سوي دولت اشاره كرد و گفت: دولت اعلام كرده اكنون 9 درصد تورم وجود دارد كه 15 درصد نيز به دليل اجراي طرح تحولات اقتصادي به آن اضافه مي شود كه در نتيجه 24 درصد تورم بوجود مي آيد.

به گفته وي، نظر مخالفين اجراي طرح اين است اكنون 9 درصد تورم وجود دارد و حداقل 30 درصد نيز به دليل اجراي طرح هدفمندكردن يارانه ها به آن افزوده مي شود كه موجب ايجاد تورم 40 تا 70 درصد مي‌شود.

اين كارشناس اقتصادي گفت: مخالفان اجراي هدفمندي يارانه‌ها، ‌سياست دولت در اجراي اين قانون را كاملاً نادرست مي دانند و راهكاري نيز براي آن وجود ندارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: