کد خبر: ۲۴۸۵۵
۲۶ تير ۱۳۸۹ - ۱۵:۵۰
0
بر اساس اين مصوبه، مراحل پرداخت تسهيلات احداث واحد‌هاي صنعتي و غير صنعتي مسکن مهر به اين ترتيب تعيين شد که تا پايان فونداسيون 15 درصد، پايان اسکلت و سقف 40 درصد، پايان سفت کاري 30 درصد و پايان نازک کاري 15 درصد وام اختصاص خواهد يافت.

کارگروه مسکن در ادامه اقدامات زيرساختي دولت براي رفع مشکل مسکن مردم و به منظور کمک به افزايش سرعت اجراي پروژه هاي مسکن مهر در نقاط مختلف کشور تصميم‌هاي جديدي مانند واگذاري مسکن مهر به کارمندان انتقالي از تهران بدون محدوديت، پرداخت متمم افزايش وام مسکن مهر در هر مرحله ساخت و عدم الزام رعايت الگوي مصرف مسکن مهر در واحدهاي ساخته‌شده در اراضي ملکي اشخاص حقيقي يا حقوقي يا به صورت اضافه اشکوب اتخاذ کرد.


به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دولت، بر اساس تصميم نمايندگان ويژه رئيس جمهور در کار گروه مسکن که در جلسه مورخ 24 خرداد 1389 اتخاذ شده، کارکنان دستگاه‌هاي دولتي که براساس آيين نامه ايجاد تسهيلات جهت شاغلان دولتي متقاضي انتقال از تهران و کلانشهر‌ها به ساير شهر‌هاي کشور (موضوع تصويب‌نامه مورخ 12 شهريور 1386) منتقل مي‌شوند؛ ضمن آنکه از تسهيلات مسکن مهر بهره مند مي‌شوند، از دارا بودن ساير شرايط متقاضيان مسکن مهر معاف مي‌باشند.

از آنجا که طبق ماده 17 آيين‌نامه اعطاي تسهيلات به کارکنان دستگاه‌هاي اجرايي متقاضي انتقال از شهر تهران (مصوب 23 اسفند 1388 هيات وزيران) اعطاي تسهيلات مندرج در مصوبه سال 1386 خروج کارکنان دولت و اصلاحات بعدي آن به مشمولان متقاضي انتقال در سال جاري بلامانع است، از اين رو اعطاي تسهيلات مسکن مهر به تمامي کارمندان انتقالي از تهران تعلق مي‌گيرد و کارکنان يادشده از دارا بودن ساير شرايط متقاضيان مسکن مهر (همچون عدم سابقه دريافت وام مسکن يا زمين دولتي) معاف هستند.

بر اساس اين مصوبه، وزارت مسکن و شهرسازي (سازمان ملي زمين و مسکن) مجاز است واحد‌هاي مسکوني ساخته شده يا در حال احداث متعلق به خود را پس از انتشار دو نوبت آگهي مزايده با فاصله 10 روز و گذشت يک ماه از تاريخ دومين آگهي در صورت عدم وجود متقاضي خريد يا برنده مزايده، ‌به قيمت کارشناسي روز (ولو آنکه از بهاي تمام شده کمتر باشد) و مطابق دستور العملي که توسط هيات مديره سازمان ملي زمين و مسکن تهيه و به تاييد وزير مسکن و شهرسازي خواهد رسيد به فروش برساند. در مواردي که عرصه واحد‌هاي مسکوني ياد شده به صورت حق بهره برداري (اجاره 99 ساله) و اعيان آنها به قيمت کارشناسي روز به واجدان شرايط واگذار مي‌شود، انتشار دو نوبت آگهي و انجام مزايده الزامي‌ نيست.

* * رعايت الگوي مصرف مسکن

طبق تصميم نمايندگان ويژه رئيس‌جمهور، ميانگين زير بناي مفيد واحد‌هاي احداثي در هر پروژه در شهرهاي بالاي يک ميليون نفر جمعيت، 75 متر مربع و در ساير شهر‌ها، 100 متر مربع است. تمامي‌پروژه‌هاي مسکن مهر که در اراضي واگذاري دولتي اعم از انبوه سازي، ‌تعاوني و گروه‌هاي چند خانواري احداث مي‌شوند ملزم به رعايت الگوي مصرف مسکن مي‌باشند. در پروژه‌هاي مسکن مهر که در اراضي ملکي اشخاص حقيقي يا حقوقي و يا به صورت اضافه اشکوب احداث مي‌شوند ضمن استفاده از تسهيلات و يارانه مسکن مهر الزامي ‌به رعايت الگوي مصرف وجود ندارد.

* * تسريع در پرداخت وام

بر اساس اين مصوبه، مراحل پرداخت تسهيلات احداث واحد‌هاي صنعتي و غير صنعتي مسکن مهر به اين ترتيب تعيين شد که تا پايان فونداسيون 15 درصد، پايان اسکلت و سقف 40 درصد، پايان سفت کاري 30 درصد و پايان نازک کاري 15 درصد وام اختصاص خواهد يافت.

پيش از اين بعد از اتمام اسکلت، 30درصد وام مسکن مهر در اختيار سازندگان قرار مي‌گرفت که با مصوبه جديد به 40درصد افزايش يافته تا تسهيلات با سرعت بيشتري به سازندگان اعطا شود.

* * پرداخت متمم وام مسکن مهر در هر مرحله

نماينده ويژه رئيس‌جمهور همچنين با اصلاح تبصره 2 ماده 3 آيين نامه اعطاي تسهيلات مسکن مهر (موضوع تصميم نامه مورخ 23 اسفند 1388 درباره افزايش وام مسکن مهر از 15 ميليون تومان به 20 ميليون تومان) شرط اعطاي متمم مسکن مهر به واحدهاي در حال ساخت «صرفا در مرحله بعد از سفت کاري» را حذف کردند. بدين ترتيب، چنانچه واحدهاي در حال ساخت مسکن مهر که قبلا از تسهيلات مسکن مهر استفاده کرده‌اند با تشخيص وزارت مسکن نياز به تسهيلات تکميلي داشته باشند، تسهيلات تکميلي تا رقم 20 ميليون تومان براي ساخت غيرصنعتي و 25 ميليون تومان براي ساخت صنعتي به آنها پرداخت مي‌شود. با اصلاح صورت گرفته، بانکها ملزم شده‌اند که متمم ناشي از افزايش سقف تسهيلات مسکن مهر به 20 و 25ميليون تومان را پرداخت کنند.

بر اساس اين مصوبه، بانک‌ها مجازند بنا به درخواست بانک مسکن و با رعايت قوانين و مقررات مربوط ضمانتنامه پيش پرداخت براي قرارداد‌هاي مشارکت مدني ساخت مسکن مهر به منظور دريافت 20 درصد از تسهيلات مربوط را صادر و در اختيار سازندگان آنها قرار دهند.

اين مصوبه توسط معاون اول رئيس‌جمهور در تاريخ 23 تير 1389 جهت اجرا ابلاغ شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: