کد خبر: ۲۴۷۶۰
۲۴ تير ۱۳۸۹ - ۰۸:۲۶
0
در حالی که شمس‌الدین حسینی، سخنگوی اقتصادی دولت از اجرای قانون یارانه‌ها از اول مهر ماه خبر داده است اما محمد رضا فرزین، سخنگوی کارگروه طرح تحول اقتصادی دولت سه روز پس از این خبر اعلام کرد که قانون یارانه‌ها لزوما از اول مهر اجرا نخواهد شد.
دنیای اقتصاد- حسینی در پایان جلسه هیات دولت در روز یکشنبه هفته جاری و در جمع خبرنگاران از اجرای قانون یارانه‌ها از اول مهر ماه سخن گفت که خبر آن هم از سوی خبرگزاری‌هایی چون ایرنا خبرگزاری رسمی دولت، خبرگزاری فارس و واحد مرکزی خبر نیز مخابره شد. اما دیروز فرزین در اظهارنظری جدید اعلام کرد: ممكن است اول مهرماه زمان تقويمي مناسبي براي اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها نباشد، هر چند تصميم دولت اين است كه قانون را در نيمه دوم سال اجرا كند.

در این میان محمد رویانیان رییس ستاد مدیریت حمل‌و‌نقل و مصرف سوخت کشور هم اخبار غیر‌رسمی درباره سرنوشت بنزین پس از اجرای قانون یارانه‌ها را صحیح ندانست و گفت؛ قیمت 800 یا 900 تومانی برای بنزین تکذیب می‌شود.

سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی دولت خبر جديد را اعلام کرد:
تغيير زمان اجرای قانون یارانه‌ها
 فرزين: اجرای هدفمندی یارانه‌ها الزاما از اول مهر نخواهد بود
 رویانیان: اخبار منتشره درباره نحوه توزیع بنزین پس از اجرای قانون یارانه‌ها و قیمت 900-800 تومانی درست نیست

 سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت در آخرین اظهار نظر درباره زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد که به دلیل همزمانی مهرماه با پایان ماه مبارک رمضان و نیز آغاز بازگشایی مدارس، احتمالا اجرای قانون به زمان دیگری در همان نیمه دوم سال موکول خواهد شد‌. همزمان سردار رویانیان، رييس ستاد مديريت حمل و نقل و مصرف سوخت كشور نیز اخبار منتشره درباره نحوه توزیع بنزین پس از اجرای قانون یارانه‌ها و قیمت 900-800 تومانی بنزین را تکذیب کرد و آغاز اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را الزاما از اول مهرماه ندانست.

محمدرضا فرزین‌، معاون وزیر اقتصاد و سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی در گفت‌و‌گو با خبرگزاري فارس گفت‌: ممکن است آغاز مهرماه زمان تقویمي ‌مناسبی برای اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها نباشد، اما تصمیم دولت بر این است که قانون را در نیمه دوم سال اجرا کند. وی در پاسخ به این سوال که ممکن است اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها از نیمه دوم سال به دلایلی از جمله همزمان شدن با ماه مبارک رمضان و آغاز فصل تحصیلی و افزایش هزینه‌ها با تاخیر مواجه شود، گفت: دولت سفت و سخت در پی اجرای قانون است و جلسات کارگروه طرح تحول به طور منظم برگزار می‌شود.

از سوی دیگر، سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی دولت در گفت و گو با خبرگزاري مهر در حاشیه جلسه علنی مجلس شورای اسلامي‌با بیان اینکه طرح هدفمندی یارانه‌ها در نیمه دوم سال اجرا خواهد شد‌، اعلام کرد که تاریخ آغاز اجرای طرح الزاما اول مهرماه نخواهد بود.

‌اظهارات فرزین درباره تاخیر در اجرای قانون یارانه‌ها اما در حالی مطرح مي‌شود که پیش از این شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه هیات دولت درباره زمان مشخص اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها گفته بود طرح هدفمند شدن یارانه‌ها از ابتدای مهر سال‌جاری اجرا خواهد شد. با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی نیمه اول سال 89 و زمان آغاز اجرای قانون یارانه‌ها که همواره از سوی دولتمردان نیمه‌دوم سال عنوان شده است گمانه‌زنی‌ها درباره چگونگی و زمان اجرای این قانون بالا گرفته است.

با وجود آنکه مرحله اول اجرای قانون یارانه‌ها در برخی از استان‌های کشور با اعلام شماره حساب از سوی خانوارها کلید خورده و مسوولان برآورد کرده‌اند که این مرحله تا پایان تابستان به طول خواهد انجامید، اما در عین حال همزمانی مهرماه با شروع مدارس و نیز پایان ماه رمضان دلیلی بر آن شده تا احتمالا طرح با تاخیر بیشتری اجرا شود‌.

پیش‌تر تا قبل از آنکه زمان اجرای قانون یارانه‌ها از سوی رییس جمهور نیمه دوم سال اعلام شود ابهامات زیادی در این باره وجود داشت به گونه‌ای که برخی نمایندگان مجلس که از زمان تصویب قانون در مجلس منتظر اجرای آن بودند، اما با پایان یافتن سال 88 گمان کردند که اجرای قانون به ابتدای سال 89 موکول شده است. این در حالی بود که با شروع سال جدید، دولت با مجلسیان بر سر تفسیر قانون و میزان درآمد حاصل از اجرای قانون به اختلاف برخورد‌.

تا آنجا که مجلسیان زمان اجرای قانون را از ابتدای سال 89 مي‌دانستند، اما دولتمردان آن را وابسته به نظر دولت و میزان آمادگی براي اجرای طرح اعلام کردند. در این زمینه، حسینی وزیر اقتصاد و سخنگوي اقتصادي دولت درباره زمان اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها تصريح كرد: اجراي قانون آغاز شده و تصويب اساسنامه‌ سازمان هدفمند كردن يارانه‌ها و فعاليت ستادهاي اجرايي به منزله‌ آغاز اجرا است، اما اينكه اصلاح قيمت‌ها و بازتوزيع منابع ناشي از هدفمند كردن يارانه‌ها چه زماني انجام خواهد شد، به نظر مجلس درباره تفسير قانون بستگی دارد. دولت قائل به اثربخشي اجراي اين قانون در عين حفظ قدرت خريد مردم و پشتيباني از بنگاه‌هاي توليدي است كه با 20 هزار ميليارد تومان در يك سال اين شرايط فراهم نمي‌شود.

او ادامه داد: ما از مجلس سوال كرديم كه اگر بازتوزيع اين 20 هزار ميليارد تومان در دوره‌ كوتاه‌تري انجام شود قابل قبول است كه آنها جواب مثبت دادند. موضوع ديگر درباره‌ ماليات سوخت بود و سوال ما اين بود كه آيا اين ماليات را مي‌توان برگرداند كه پاسخ مجلس اين بود كه خالص وجوه مدنظر است.

به این ترتیب پس از رفع ابهامات میان مجلس و دولت‌، مجلس موافقت كرد دولت كار يكساله را در 9 ماه به انجام رساند و زمان اجرای قانون به دولت سپرده شد‌. سرانجام پس از گمانه‌زنی‌های فراوان
ريیس جمهور در ارتباط زنده تلویزیونی با مردم استان کهكیلویه و بویراحمد در یاسوج برای اولین بار اعلام کرد که قانون هدفمند کردن یارانه‌ها بزرگ‌ترین طرح اقتصادی 50 سال اخیر است که از نیمه دوم امسال اجرا مي‌شود‌. اگرچه از محتواي اظهارات رييس‌جمهور، برداشت اينكه طرح از ابتداي نيمه دوم يا اينكه در خلال ماه‌هاي آن آغاز خواهد شد مشخص نبود، اما وی گفت که مقدمات اجرای این طرح به سرعت در حال انجام است و پس از تکمیل اطلاعات خانوارها، حساب‌های بانکی افتتاح و 2 ماه قبل از شروع طرح، پول‌ها به حساب افراد واریز مي‌شود که امیدواریم این طرح عواقب سوء نداشته باشد.

اگرچه فرزین در آخرین اظهار نظر درباره اجرای هدفمندی یارانه‌ها گفته است که زمان اجرا الزاما از اول مهر نخواهد بود؛ با این وجود همچنان ابهامات جدی در خصوص زمان اجرای قانون یارانه‌ها به قوت خود باقی است.

رويانيان‌: حذف سهميه‌بندي بنزين نه مهر ماه، بلكه در نيمه دوم امسال
در همین حال رویانیان رييس ستاد مديريت حمل و نقل و مصرف سوخت كشور که پیش‌تر اعلام کرده بود از ابتدای مهرماه بنزین به صورت تک نرخی فروخته خواهد شد‌، اخبار منتشره درباره نحوه توزیع بنزین پس از اجرای قانون یارانه‌ها و قیمت 900-800 تومانی بنزین را تکذیب کرد و گفت: سهميه‌بندي بنزين نه از مهر ماه، بلكه در نيمه دوم امسال برداشته خواهد شد.

به گزارش ایرنا‌، وی روز سه‌شنبه در حاشيه ملاقات مردمي با مردم مشهد در گفت‌و‌گو با خبرنگاران افزود: زمان دقيق برداشته شدن سهميه‌بندي بنزين و قيمت بنزين در آن زمان توسط سخنگوي دولت يا سخنگوي اقتصادي دولت يا سخنگوي كارگروه تحول اقتصادي دولت اعلام خواهد شد و بقيه سخنان گمانه زني است. وي تاكيد كرد:هم اكنون هيچ قيمتي براي بنزين آزاد در آن زمان به خصوص قيمت ۸۰۰ و۹۰۰ تومان را تاييد نمي‌كنم.

به گفته رویانیان‌، پس از آزادسازي قيمت بنزين، اگر ذخيره سوخت بنزين با قيمت يارانه‌اي در كارت‌هاي سوخت خودروها مانده باشد قابل استفاده با همان قيمت است. رويانيان گفت: فرصت دولت براي آزادسازي قيمت بنزين پنج سال نيست‌، بلكه اين زمان براي آزادسازي قيمت كل حامل‌هاي انرژي در نظر گرفته شده است و نه فقط بنزين، ولي اين كه آزادسازي در چند مرحله و چگونه بايد باشد به تشخيص مديريت اجرايي كشور است.

تعویق قانون یارانه‌ها موجب فشار بر مردم است

کاظم دلخوش، عضوکمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در واکنش به اعلام تعویق بیشتر اجرای قانون یارانه‌ها گفت: قانون هدفمندکردن باید در زمان خود اجرایی شود.

دلخوش در گفت‌وگو با پایگاه خبری خبرآنلاین در پاسخ به اینکه آیا تعویق قانون هدفمندکردن یارانه‌ها خلاف قانون است؟ تصریح کرد: در متن قانون زمانی ذکر نشده است. دولت مي‌تواند از سال اول این قانون را همزمان با بندهای دیگر اجرا کند. اما با توجه به آنکه اجرای این قانون به نیمه دوم سال موکول شده بهتر است قانون هدفمند کردن درزمان خود اجرایی شود. وی به تعویق افتادن اجرای این قانون را موجب فشار بیشتر بر مردم دانست و گفت: دولت باید زمینه اجرایی شدن این قانون را هر چه سریع‌تر فراهم کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: