کد خبر: ۲۴۶۹۸
۲۳ تير ۱۳۸۹ - ۰۸:۲۳
0
سومین حضور وزیر اقتصاد در مجلس طی هفته‌های اخیر، باز هم به پاسخ دادن به سوالی درباره نحوه اجرای اصل 44 قانون اساسی مربوط بود که برای سومین بار شمس‌الدین حسینی موفق شد با توضیحات خود نمایندگان را قانع کند.
دنیای اقتصاد- وزير اقتصاد دیروز براي دومين بار در مورد واگذاري سهام شرکت مخابرات مورد سوال واقع شده بود و با وجود آنكه الیاس نادران، احمد توكلي و امین حسین رحيمي (سوال‌کنندگان اصلی) پاسخ حسيني را قانع‌كننده ندانستند، نمايندگان در مجموع پاسخ وي را قانع‌كننده تشخيص دادند.

مجلس با 113 راي موافق، 71 راي مخالف و 10 راي ممتنع پاسخ شمس‌الدين حسيني را قانع‌كننده دانست تا باز هم سخنگوی اقتصادی دولت از قدرت سخنوری خود در اقناع نمایندگان مجلس مطمئن شود. او هفته گذشته هنگامي‌که برای پاسخ دادن به سوالی درباره اعمال نفوذ دولت در شرکت‌های سهام عدالت به مجلس رفته بود، الیاس نادران را چنان قانع کرد که او ترجیح داد سوال خود را از وزرای دیگر دولت پیگیری کند.

حسینی: اصل 44 نگفته انحصار را واگذار نکنید
حسيني در ابتداي توضيحات خود در جلسه علنی دیروز مجلس گفت: 50 درصد سهام به علاوه يك سهم مخابرات، براساس مصوبه هيات واگذاري كه وزير اقتصاد رییس آن است، واگذار شده است.
وي در پاسخ به سوال ديگري در ارتباط با علت عدم عرضه سهام مخابرات در سطح بين‌المللي، اظهار داشت: ما بنا داشتيم بازاريابي بين‌المللي انجام دهيم. اما به دلايل و ملاحظات بين‌المللي، اعلام شد كه از گرفتن شريك خارجي اجتناب شود.

اين درحالي است كه بورس كشور ما نيز هنوز بين‌المللي نشده است و هيچ كدام از سهام ما به شكل بين‌المللي عرضه نشده است. وزیر اقتصاد همچنين در ارتباط با علت رد صلاحيت يكي از رقبا در زمان فروش سهام مخابرات گفت: در حوزه‌هايي كه نهادهاي امنيتي مباحثي را مطرح مي‌كنند و كتبا به ما مي‌نويسند، ما اجراي امر خواهيم كرد. در مورد سهام مخابرات نيز به درخواست يكي از نهادهاي امنيتي، يكي از رقبا از عرصه رقابت حذف شد. به گفته حسيني، ارزش كل سهام واگذار شده مخابرات هفت هزار و 500 ميليارد تومان بوده است كه 20 درصد آن، معادل 1562 ميليارد تومان در تاريخ مورد توافق به شكل نقد واريز شده و به خزانه رفته است.


به اعتقاد وزیر اقتصاد، سهام مخابرات نه به ستاد اجرايي فرمان امام و نه به سپاه فروخته نشده؛ بلكه به شركت‌هاي تابعه آنها فروخته شده كه مجاز به فعالیت اقتصادي هستند. وزير اقتصاد با بيان اين‌كه ملاحظات و احتياط‌هاي لازم در عرضه سهام مخابرات صورت گرفت، خاطرنشان كرد: شوراي رقابت هم بعد از چهار ماه رسيدگي به اين موضوع رسما اعلام كرد كه در واگذاري سهام هيچ رويه‌ رقابتي زير پا گذاشته نشده است.

حسيني اضافه كرد: سوال من اينجا است كه كجاي قانون اصل 44 آمده كه اگر در بخشي انحصار وجود داشته باشد، نبايد انحصار را واگذار كرد. به هر حال انحصار طبيعي قابل شكستن نيست و مخابرات هم از مصاديق انحصار طبيعي است. اگر انتقاد شما مبني براين است ‌كه‌اين شركت‌ها توان مالي ندارند پاسخ اين است كه آنها قسط اول و دوم خرید سهامشان را داده‌اند، اما اگر مي‌گوييد اين شركت‌ها نبايد در معاملات شركت كنند بگوييد منع قانوني آنها چيست؟ اينها در اقتصاد ايران فعاليت مي‌كنند و وقتي مي‌خواهند به صورت شفاف در بورس حضور پيدا كنند آيا مي‌خواهيم با آنها برخورد كنيم؟

وزير امور اقتصادي با انتقاد نسبت به عدم پذيرش نظر شوراي رقابت در خصوص واگذاري سهام مخابرات خاطرنشان كرد: اگر نظر مجلس اين است كه بنياد تعاون سپاه و ستاد اجرايي در اقتصاد شركت نكنند و يك نهاد عمومي غيردولتي باشند، بايد گفت كه اين نياز به قانون‌گذاري دارد.
نادران: زیر پای سپاه پوست خربزه گذاشته‌اند

اما الیاس نادران که به نمایندگی از سه نماینده سوال کننده در جلسه دیروز مجلس سخن مي‌گفت، در توضیح سوال خود تصریح کرد: قبل از ورود به‌اين بحث باید خطاب به آنهایی که مي‌خواهند از‌اين موضوع برداشت سیاسی یا صنفی کنند بگویم بیش از 9 سال از بهترین‌ ايام عمرم را در سپاه گذرانده‌ام و از ‌اين بابت خرسندم و به آن افتخار مي‌کنم. اما از مرداد ماه سال گذشته (زمان فروش سهام مخابرات) پوست خربزه‌اي زیر پای سپاه و ستاد اجرایی فرمان امام گذاشته شده که باید مراقب آن بود.

اين عضو كميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به سخنان حسینی كه گفته بود در معامله مخابرات نبايد شريك خارجي گرفته شود، گفت: ايرانسل نيز به همين شكل واگذار شد و اين شركت كه در حوزه مخابرات مشغول است و مسائل امنيتي نيز دارد، شريك خارجي داشته است. در نتيجه چنين منعي براي عدم وجود شريك خارجي وجود نداشته است. اين نماينده مجلس افزود: اينكه 50 درصد سهام مخابرات كشور را بدون حضور رقیب، به يك شركت واگذار كنيم و بعد بگوييم به شكل رقابتي و در بورس واگذار شده است، خنده‌دار است.

نادران افزود: دولت در اجراي سياست‌هاي كلي اصل 44 عزم خود را نشان نداده است و هنوز يك شركت اجازه رقابت با شركت‌هاي دولتي را پيدا نكرده است و در واگذاري‌ها نيز شرايطي به وجود آمده كه ناامني ايجاد مي‌كند. اين عضو فراكسيون اصولگرايان خطاب به حسيني كه معامله مخابرات را انحصاري ندانسته بود، گفت: مگر انحصار شاخ و دم دارد؟ اينكه كسي بدون استناد علمي اين معامله را انحصاري نداند، درست نيست. وي ادامه داد: 50 درصد سهام مخابرات كشور را به يك كنسرسيوم داده‌ايد؛ اين درحالي است كه اعضاي هيات‌مديره آن طي يكسال عوض نشده كه گويا‌ اين عدم تغییر جزو شروط ضمن عقد بوده است!

نادران گفت: هنگامي كه شركت‌هاي خريدار سهام مخابرات، مستقيما به فرماندهي سپاه و ستاد اجرايي فرمان امام متصل هستند؛ نمي‌توان گفت كه اين شركت‌ها غيردولتي هستند. چون با اين كار شرايطي فراهم شده كه سرمايه‌گذاري خصوصي در حوزه مخابرات به معناي واقعي صورت نخواهد گرفت؛ چرا که سرمایه‌گذاران احساس امنیت نمي‌کنند.

نماينده تهران از درخواست خود از وزير اقتصاد براي اعلام ميزان ماليات پرداختی اين شركت‌ها در سال‌هاي 83، 85 و 86 ياد كرد و گفت: قصد داشتيم بدانيم كه اين شركت‌ها چقدر گردش مالي دارند. اما وقتي سوال شد، گفتند كه اين شركت‌ها به جايي متصل هستند كه منابع مالي فراوان دارند! اما اطلاعات مالیاتی آنها جزو اسرار شرکت‌ها است و نمي‌توانیم آنها را فاش کنیم.

وي با اشاره به بررسي‌هاي كميسيون ويژه نظارت بر اصل 44 مجلس خاطرنشان كرد: اين كميسيون معامله سهام مخابرات را «صوري» تلقي كرده، كه يك رقابت ميان بنياد تعاون سپاه و بنیاد تعاون بسيج بوده است. وي ادامه داد: 50 درصد سهام مخابرات به كنسرسيومي ارائه داده شده كه از لحاظ سياسي قدرتمند است و مشخص نيست كه چگونه مي‌خواهيد بر آن حاكميت داشته
باشيد.
نادران نيز تدبير رهبري را در مورد سياست‌هاي كلي اصل 44 عدم تبديل انحصار دولتي به غير دولتي دانست و گفت: شما تركيبي از بنياد تعاون سپاه و ستاد اجرايي فرمان امام درست كرده‌ايد كه رقابت را حذف مي‌كند. وي از حسيني پرسيد: قصد داريد مسائل امنيتي را تا چه سطحي از تصدي‌گري داخل كنيد؟ من با فعاليت‌هاي اقتصادي سپاه و ستاد اجرايي فرمان امام مخالف نيستم، اما شما در واگذاري سهام ايجاد ناامني كرده‌ايد. نادران در پايان گفت: با توجه به پاسخ‌هاي داده شده در كميسيون و مشورت با ديگر سوال‌كنندگان (توكلي و رحيمي)، پاسخ وزير را قانع‌كننده نمي‌دانم. با‌ اين حال، پس از اظهارات نادران، پاسخ وزير به راي گذاشته شد كه نمايندگان پاسخ وي را قانع‌كننده دانستند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها
نیازمندیها