پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۲۴۶۷۳
۲۲ تير ۱۳۸۹ - ۱۵:۲۹
0
رئیس مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی استان اصفهان گفت: بیش از 70 درصد طلای وارداتی کشور قاچاق است.
به گزارش خبرنگار مهر در اصفهان، غلامحسین حسینی پیش از ظهر سه شنبه در مراسم افتتاحیه چهارمین نمایشگاه بین المللی فلزات گران‌بها، طلا، جواهر، نقره، ساعت، سنگ های تزیینی، ماشین آلات و صنایع وابسته با شااره به اینکه معضل قاچاق به بلای عظیم صنایع کشور تبدیل شده افزود: محصولات و تولیدات طلا از جمله کالاهایی هستند که یکی از بیشترین درصدهای قاچاق کشور را به خود اختصاص می‌دهند.

وی ادامه داد: علاوه بر اثرات سوء اقتصادی و صنعتی بیش از 50 درصد محصولات قاچاق، سلامت و ایمنی مردم را تهدید می‌کنند چنانچه جان مردم را نیز در معرض خطر قرار می‌دهند.

حسینی عدم وجود مرکزی ویژه جهت پالایش مواد اولیه، مصرف گرایی مردم، به روز نبودن سطح تکنولوژی‌های موجود کشور، عدم هماهنگی میان دست اندرکاران این صنعت، گرایش مردم به طرح‌های جدید و ضعف اعتماد مصرف کننده نسبت به کیفیت طلای داخلی را از جمله عوامل افزایش واردات طلای قاچاق به کشور دانست.

وی اظهار داشت: در حال حاضر قاچاق طلا در ایران، این صنعت هزاران ساله را به تسخیر خود در آورده است.

وی ضمن تاکید بر اینکه کیفیت طلای وارداتی همیشه قابل اطمینان نیست، به کشف محموله‌ای در یکی از شهرستان‌های اصفهان طی ماه‌های گذشته اشاره ادامه داد: به عنوان نمونه در این محموله طلای 500 عیار به جای طلای 750 عیار فروخته و مصرف کننده در قبال آن برابر با یک سوم قیمت متضرر می‌شد.

58 درصد پروانه‌های استاندارد طلای کشور متعلق به اصفهان است

رئیس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی اصفهان در ادامه سخنان خود اظهار داشت:‌در حال حاضر در استان اصفهان بیش ازیک هزار و دویست واحد تولیدی کد شناسایی واحد خود را دریافت کرده‌ که این عدد در استان تهران، 850 مورد است.

حسینی ادامه داد: 58 درصد پروانه های استاندارد طلای کشور متعلق به استان اصفهان است که نسبت به دو سال گذشته، بیش از 150 درصد رشد داشته است.

حسینی در بخش پایانی سخنان خاطر نشان کرد: در صورتی که اجرای این طرح به تائید کمیسیون قاچاق استان برسد، مؤسسه استاندارد به تولید کنندگان و سازندگان طلای استان، سه ماه مهلت خواهد داد تا طلاهای قاچاق را از سطح بازار جمع آوری و پس از این مدت، برخوردهای جدی در زمینه مبارزه با قاچاق طلا و جمع آوری مصنوعات بی کیفیت موجود در بازار صورت خواهد گرفت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار