کد خبر: ۲۴۵۹۹
۲۱ تير ۱۳۸۹ - ۱۶:۵۶
0
اینکه کسانی بنشینند و بگویند فلان گروه حکمیت کنند، این یعنی دور زدن قانون اساسی، پاسدار وحدت بودن یعنی اختلاف سلیقه‌ها را باور کردن و در عین اختلاف سلیقه همدیگر را متهم نکردن.

ایلنا: عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تاكيد كرد: وحدت با پذیرش عملی ولی فقیه شکل می‌گیرد، اینکه کسانی بنشینند و بگویند فلان گروه حکمیت کنند، این یعنی دور زدن قانون اساسی، پاسدار وحدت بودن یعنی اختلاف سلیقه‌ها را باور کردن و در عین اختلاف سلیقه همدیگر را متهم نکردن.

آیت‌الله سید احمد خاتمی در جمع اقشار مختلف مردم گلپایگان حضرت محمد(ص) را پیامبر رحمت و مهربانی دانست و اظهار داشت: از صدر اسلام تاکنون دشمنان توطئه‌ها و نقشه‌های مختلفی علیه پیامبر گرامی اسلام کشیدند، اما روز به روز حضرت محمد(ص) پرآوازه‌تر می‌شود و نام مقدس ایشان در سراسر جهان با افتخار برده می‌شود.

این استاد حوزه علمیه قم، با بیان اینکه امروز موج اسلام خواهی و خیزش بیداری اسلامی سراسر جهان را فراگرفته است، تصریح کرد: در سالیان اخیر نیز برای تخریب چهره پیامبر گرامی اسلام کاریکاتورهای موهنی علیه این شخصیت کشیده و آن را در سراسر جهان پخش کردند، اما به اهداف شوم خود دست نیافتند.

وی در ادامه با اشاره به پیام‌های مکتب اهل بیت(ع) و اسلام ناب، جاذبه شخص پیامبر را یکی از عوامل مهم جاذبه این مکتب دانست و با بیان اینکه امروز بیش از هر زمانی به اخلاق در برخوردها و مناسبات اجتماعی نیاز داریم ، تاکید کرد: یک مساله انسان را خیلی رنج می‌دهد و آن این است برخی از بداخلاق‌ترین‌ها که در عمل بدترین رفتار را با مردم داشتند، مرثیه اخلاق سر می‌دهند و این بدترین ظلم به اخلاق است.

خاتمی ادامه داد: اینکه کسانی که خود اخلاق ‌ستیز هستند و با انقلاب اسلامی و مردم درافتاده‌اند و بدترین تهمت‌ها را به دروغ به نظام می‌زنند و بعد مرثیه اخلاق سر می‌دهند، این خیلی بد است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خطاب به این افراد تاکید کرد: اگر واقعا دلتان به حال اخلاق می‌سوزد، چرا با حقوق ملت این گونه غیر‌اخلاقی برخورد می‌کنید، این انقلاب همه چیز و جان مردم است، مردم هستی خود را در انقلاب اسلامی گذاشته‌اند، حال که به اهداف و مقاصدتان نرسیده‌اید، حاضرید به خاطر یک دستمال قیصریه را به آتش بکشید؟

عضو مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: اگر پیام اخلاق را می‌خواهید، باید اخلاقی رفتار کنید، رفتار اخلاقی این است که رای مردم را بپذیرید و احترام مردم را حفظ کنید و از اخلاق سوء استفاده نکنید.

خاتمی، پیام دیگر مکتب اهل بیت(ع) را پیام آگاهی ذکر و با اشاره به اهمیت مقوله حجاب و عفاف در کشور تصریح کرد: من به مسؤولان رسانه ملی گفتم، اگر می‌خواهید برای حجاب و عفاف کاری بکنید، باید سراغ ساخت فیلم و سریال مناسب بروید و با تولید آثار هنری مطلوب، برکات حجاب و تبعات ناگوار بدحجابی را برای مردم تبیین کنید.

وی با بیان اینکه اصول اخلاقی جای مسامحه و تساهل نیست، مساله حجاب و عفاف را نماد اسلام خواهی دانست و تاکید کرد: این مساله از موضوعات فرعی نیست و ما به وضوح می بینیم برخی از افراد می خواهند با رواج بدحجابی به دین دهن‌کجی کنند و در این شرایط جای کوتاه آمدن نیست و ما به فضل الهی کوتاه نخواهیم آمد.

این استاد حوزه علمیه قم، با ابراز تاسف از مشاهده مظاهر بدحجابی و بی حجابی در برخی از شهرهای کشور و اماکن مختلف ابراز داشت: باید توجه داشت برخی‌ها از کوتاه آمدن سوء‌استفاده می‌کنند و جری می‌شوند، این مساله بسیار خطرناک است و به فضل الهی ملت ایران همراه با علما و مراجع، اجازه نخواهند داد، دشمنان به اهداف شیطانی خود دست یابند و ما از دین و اصول ارزشی و دینی‌مان کوتاه نیامده و نخواهیم آمد.

عضو مجلس خبرگان رهبری، پیام دیگر مکتب اهل بیت(ع) و اسلام را اعتدال دانست و با بیان اینکه در این دین افراط و تفریط جایی ندارد،گفت: متاسفانه امروز ما در عرصه سیاسی کشور، گاهی شاهد افراط و تفریط ‌و تند روی و کندروی‌هایی هستیم، در حالی که باید توجه داشت شاخص ما در اعتدال، مواضع حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری است.

آیت‌الله خاتمی یادآور شد: تندروی و کندروی هردو، عاقبت بسیار بدی برای نظام اسلامی دارد و ما در انقلاب اسلامی مشاهده کرده‌ایم که تندوری‌ها و کندروی‌های منجر به سقوط شده است.

وی گفت: مقام معظم رهبری طرفدار عملکرد قانونی هستند و هیچ فردی تحت هیچ عنوانی ولو با انگیزه مقدس حق قانون‌شکنی ندارد، زیرا قانون‌شکنی هرج و مرج می‌آورد و هرج و مرج هم از جمله منکرات است که باید از آن اجتناب کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: امام راحل و مقام معظم رهبری روی احترام سه قوه تاکید کرده اند، قوای ثلاثه از نهادهای نظام هستند، همچنین شورای نگهبان قانون اساسی نیز از ارکان و نهادهای نظام است و باید حریم این نهادها حفظ شود.

وی اضافه کرد: اگر فردی به یک مجری در قوه مجریه انتقاد دارد، یا به مصوبه‌ای در مجلس انتقاد دارد و یا به حکمی در دستگاه قضا اعتراض دارد، نباید به گونه‌ای رفتار کرد که اصل این قوا زیر سؤال برود.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: البته این را هم باید بدانیم که حرمت امامزاده را باید متولی آن حفظ کند، قوای سه گانه باید طوری عمل کنند که زمینه تندروی و کندروی‌ فراهم نشود، قوا باید در خط مقدم ولایت قرار بگیرند و اهل شنیدن انتقاد باشند، اگر انتقاد را درست دیدند، سعی کنند آن عیب را برطرف کنند و اگر هم انتقاد را درست ندیدند، توضیح بدهند؛ این درست نیست تا یک نفر به ما انتقاد کرد، بیائیم و با حرف‌های درشت و نامناسب پاسخ او را بدهیم.
وی بیان داشت: ما همراه با رهبری قوا را تایید می‌کنیم، انتقاد سازنده نیز باید باشد، زیرا جامعه بدون نقد سازنده مرده است و باید توجه داشته باشیم که پیام مکتب اسلام، پیام اعتدال و میانه روی است.

عضو خبرگان رهبری، عدالت را پیام دیگر مکتب اسلام و اهل بیت(ع) دانست و با بیان اینکه عدالت‌طلبی بدون نهادینه شدن فرهنگ عدالت در جامعه ممکن نیست و تنها یک شعار است ابراز کرد: انبیا و اولیاء الهی به گونه‌ای عمل ‌کردند که فرهنگ عدالت نهادینه شد.

وی ادامه داد: اگر قرار است عدالت در جامعه اجرا شود، ابتدا باید فرهنگ آن نهادینه شود، جامعه باید فرهنگ عدالت را از نان شب هم ضروری‌تر بداند، در این صورت عدالت خودبخود نهادینه خواهد شد، اگر کسی که ذی‌نفوذ است توصیه غیر‌قانونی نکند و آن فردی هم که مسؤول است توصیه نپذیرد، عدالت در جامعه جاری خواهد شد.

خاتمی همچنین در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه چهاردهم خردادماه تاکید کرد: ایشان در این خطبه و همچنین در پیام‌های خصوصی که به برخی از چهره‌های سیاسی داده‌اند، این نکته را متذکر شده‌اند که در نوشته‌های خود انصاف داشته باشید، اینکه هرچه دلتان خواست راجع به هرکس حتی دشمن تان بنویسید درست نیست، تخریب به هر قیمتی بی‌عدالتی است، پیام عدالت، پیام انصاف است که موجب ائتلاف و الفت بیشتر جان ها می شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، اسلام را دینی آسان توصیف کرد و با بیان اینکه اسلام دین سخت گیری بر بندگان نیست خاطرنشان کرد: در عین حال که اسلام دین آسانی است، اما تساهل و تسامح به معنای غلط آن مورد تایید نیست.

خاتمی، تساهل و تسامح بر سر اصول انقلاب اسلامی را غیر قابل پذیرش دانست و تاکید کرد: کسی نباید بر سر اصول انقلاب سهل‌انگاری کند و کوتاه بیاید، این موضوع با دین سازگار نیست، چون پیامبر گرامی اسلام نیز بر سر اصول با کسی کوتاه نیامد.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: ایراد اساسی ما به برخی از دولتمردان سابق این بود که احساس می کردیم در عرصه سیاسی تساهل و تسامح دارند و می خواهند به غرب نزدیک شوند.

خاتمی افزود: کار به جایی رسیده بود که رییس‌جمهور اسبق آمریکا به صراحت از یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری ذکر خیر می‌کند و می گوید او می‌توانست با غرب تعامل داشته باشد و این تساهل سیاسی و کاری بسیار خطرناک است.

استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد: اگر آن روند ادامه داشت، انقلاب از بین ‌رفته بود، ولی بحمدلله مردم به صحنه آمدند و جلوی انحراف گسترده را گرفتند.

وی وحدت را از دیگر پیام‌های مکتب اهل بیت و دین اسلام دانست و با تاکید بر اینکه وحدت نیازمند شاخص و محور‌است،گفت: امروز مقام معظم رهبری ولی فقیه زمان که ولایت و مشروعیت ایشان از ولایت ائمه اطهار(ع) است، محور و شاخص وحدت در جامعه هستند.

خاتمی ادامه داد: وحدت با پذیرش عملی ولی فقیه شکل می‌گیرد، اینکه کسانی بنشینند و بگویند فلان گروه حکمیت کنند، این یعنی دور زدن قانون اساسی، پاسدار وحدت بودن یعنی اختلاف سلیقه‌ها را باور کردن و در عین اختلاف سلیقه همدیگر را متهم نکردن.

این استاد حوزه علمیه قم، آزادی و کرامت را از دیگر پیام‌های جاویدان اسلام و مکتب اهل بیت(ع) برشمرد و با انتقاد از نگاه ابزاری غرب به مساله آزادی و حقوق بشر ابراز داشت: در جامعه بظاهر دمکراسی غرب، رسانه‌های آنها بشر را به اسارت کشیده‌اند، اما اسلام به مردم و بشر آزادی واقعی و کرامت انسانی داده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: