کد خبر: ۲۴۴۳۰
۱۷ تير ۱۳۸۹ - ۱۳:۰۵
0
تاکنون برنامه ای برای اعمال محدودیت در آب و برق نداریم ؛ مردم همکاری کنند.
پول نیوز - با گرم شدن شدید هوا در کشور و بالا رفتن مصرف آب و برق ، به نظر می رسد مراعات الگوی مصرف و دستکم برای مدتی کاستن از مصارف غیر ضرور ، "تنها راه حل موجود" برای عبور از وضعیت کنونی و جلوگیری از بحرانی شدن شرایط است. بر اساس آمارهای هواشناسی ، دمای هوا در تیر ماه امسال ، معادل دمای هوای مرداد سال گذشته است و با این اوصاف ، احتمالاً مرداد ماه بی نظیری از نظر گرما در انتظارمان خواهد بود.

 بنابراین باید با درک صحیح این واقعیت ، تابستان امسال در یک فرایند ملی و اخلاقی ( و فارغ از ادبیات رسمی مانند این که پرمصرف ها جریمه می شوند ، یارانه ها محدود می شوند و نظایر آن ) ، در حد امکان ولو با تبدیل یک لامپ رشته ای به لامپ کم مصرف و حساسیت در جلوگیری از هدر رفتن آب ، کاری کنیم که در گرمای طاقت فرسای تابستان 89 دچار قطعی آب و برق نشویم یا کمتر به این عارضه گرفتار آییم.

فراموش نکنیم که ما در کشوری کم آب زندگی می کنیم و  بخش زیادی از تولید برق مان نیز به آب بستگی دارد . آب هم چیزی نیست که بتوان آن را از خارج خرید و پشت سدها ریخت ، برق تولید کرد یا نوشید بلکه باید همین بضاعت موجود را مدیریت کرد و طبیعتاً بخش عمده ای از این مدیریت هم بستگی به رفتارهای مصرفی ما دارد.

در همین باره وزارت نیرو با انتشار اطلاعیه ای از مردم خواسته است با صرفه جویی مناسب ، این وزارت را در برنامه خود که "عدم اعمال محدودیت" در برقراری مستمر خطوط آب و برق است کمک کنند.
    
 در این اطلاعیه آمده است: این وزارتخانه تمام تلاش خود را برای تامین آب و برق مورد نیاز کشور به کار گرفته و تاکنون برنامه ای برای اعمال خاموشی و محدودیت در آبرسانی پیش بینی نشده است.

به گزارش پول نیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت نیرو، این وزارتخانه روز چهارشنبه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: آغاز فصل گرما در سال جاري از نخستين روزهاي خردادماه و آنهم با درجه حرارت و دماهايي كه در برخي از مناطق كشور در طول 70 سال گذشته بي سابقه بوده است، فرآيند خدمت رساني به مردم كشورمان در زمينه هاي آب و برق را در شرايط حساس و ويژه اي قرار داده است.

در این اطلاعیه تصریح شده است: آنچه مسلم است با وجود حادث شدن زود هنگام فصل گرما، روند تامين آب و برق هموطنان با تلاش همكاران و تلاشگران صنعت آب و برق به نحو مطلوبي صورت مي پذيرد، اما ذكر چند نكته جهت تداوم روند خدمت رساني ضروري است.

این اطلاعیه می افزاید: بالا رفتن قابل توجه دماي هوا كه در برخي مناطق به صورت معنا داري اتفاق افتاده، سبب افزايش قابل توجه ميزان مصرف شده است، به طوري كه در خردادماه سال جاري حدود شش هزار مگاوات بيش از دوره مشابه سال گذشته بر تقاضاي مصرف برق كشور افزوده شده است به گونه اي كه در پيك مصرف سال گذشته كه در 31 تيرماه اتفاق افتاد، حداكثر ميزان مصرف 37 هزار و 722 مگاوات بود در حالي كه در برخي روزهاي گذشته پيك مصرف به حدود 40 هزار و 500 مگاوات رسيده است كه با تلاش همكاران وزارت نيرو اين ميزان برق كه ركورد بي نظيري در تاريخ صنعت برق به شمار مي رود، تامين شده است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: به دليل استفاده بي رويه از وسايل سرمايشي و كولرهاي گازي كه گاه در يك واحد مسكوني شاهد به كارگيري چند دستگاه از آنها هستيم، اوج مصرف برق از ساعت های آغازين شب به ساعت های مياني روز منتقل شده است و اين در حالي است كه تمامي طراحي هاي صنعت برق با هدف تامين برق شبانه روز و با محوريت مديريت پيك شب صورت گرفته و جابجايي زمان اوج مصرف برق از شب به روز مستلزم سرمايه گذاري هاي سنگين در سال هاي آينده است. بنابراين ضرورت دارد ضمن جلوگيري از ورود وسايل سرمايشي فاقد برچسب انرژي يا داراي درجه هاي پايين ميزان مصرف انرژي، در زمينه به كارگيري كولرهاي گازي بر اساس شرايط جغرافيايي، دماي هوا، ميزان رطوبت و مؤلفه هاي ديگر و نيز پيشگيري از ورود وسايل غير استاندارد برقي و سرمايشي از طريق مبادي غيررسمي، اقدام لازم از سوي نهادهاي ذيربط به عمل آيد.

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: افزايش شديد دماي هوا سبب كاهش بازده نيروگاه ها و نيز بروز برخي مشكلات مهندسي و فني در شبكه هاي برق مي شود كه گاه به دليل عمر بالاي برخي از قسمت هاي شبكه برق در مناطق مختلف شهر و يا به دليل بروز حوادث غير مترقبه نظير تصادفات رانندگي، وقوع طوفان و به تازگی ريزگردهايي كه همواره با رطوبت سبب اخلال فرايند طبيعي فعاليت شبكه مي شوند، احتمال خاموشي هاي مقطعي را افزايش مي دهد. طبيعي است در چنين شرايطي با حضور همكاران صنعت برق و يا اطلاع دادن به موقع شهروندان از طريق شماره 121 براي رفع چنين مشكلاتي اقدام مي شود.

وزارت نیرو در ادامه افزوده است: در زمينه مديريت مصرف آب به دليل ماهيت ذاتي اين موهبت الهي و وابستگي چگونگي تامين آن به نزولات جوي و شرايط جغرافيايي و همچنين قرار گرفتن كشورمان در يكي از مناطق خشک جهان، كار بسي حساس تر و بااهميت تر جلوه مي كند. تامين آب به صورت پايدار و سالم و بهداشتي، پس از انجام مراحل گوناگون استحصال و تصفيه بر روي منابع آب زيرزميني و يا نزولات آسماني صورت مي گيرد و طبيعي است شبكه هاي تامين آب شهري ظرفيت مشخصي را دارا هستند و مصرف خارج از قاعده و بي رويه آب كه گاه به دليل افزايش گرماي هوا به صورت قابل توجهي فزوني مي گيرد، سبب بروز مشكلاتي در فرايند آب رساني به مشتركان مي شود.

این اطلاعیه می افزاید: به عنوان نمونه ظرفيت آب رساني به شهروندان تهراني سه ميليون و 200 هزار مترمكعب در روز است كه در طول ساليان گذشته به خوبي تامين شده است، اما در صورت افزايش بي رويه مصرف آب كه در سه ماه نخست سال جاري حدود هشت درصد بيش از سال هاي گذشته اتفاق افتاده است، امكان تامين آب بيشتر از طريق شبكه موجود آب شرب تهران حتي در صورت پر بودن سدهاي حوزه استان تهران ميسور و متصور نيست و لذا مديريت كارآمد و بهينه آب تنها راهكار پيش رو به شمار مي رود.

در بخش پایانی اطلاعیه وزارت نیرو آمده است: با تفضل الهي و با همت همكاران صنعت آب و برق و پيش بيني هاي صورت گرفته هيچگونه برنامه اي براي اعمال خاموشي هاي برق و محدوديت خدمت رساني در بخش آب در سطح وزارت نيرو وجود ندارد و با همراهي و همدلي هموطنان روند مطلوب تامين آب و برق تا پايان فصل گرما و نيز ديگر فصول سال تداوم خواهد داشت و در صورت بروز هر گونه مشكلي، نسبت به رفع آن در كوتاه ترين زمان اقدام خواهد شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: