کد خبر: ۲۴۴۰۲
۱۷ تير ۱۳۸۹ - ۰۸:۲۶
0
شوراي پول و اعتبار موظف شد نرخ سود سپرده‌هاي يك ساله را حداقل به ميزان ميانگين تورم سال قبل و پيش‌بيني سال مورد عمل تعيين كند

دنیای اقتصاد - سخنگوي كميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي در تشريح مصوبات روز سه‌شنبه اين كميسيون با اشاره به ادامه بررسي مواد اقتصادي لايحه برنامه پنجم در حوزه بانك و بیمه گفت: در ماده 79 برنامه پنجم، مقرر شد در راستاي توسعه فعاليت‌هاي نظام بانكي كشور در سطح بين‌الملل، بانك مركزي مجاز باشد در چارچوب ضوابطي كه به تصويب شوراي پول و اعتبار مي‌رسد، نسبت به صدور مجوز تشكيل بانك‌هاي مشترك غيردولتي ايراني و خارجي اقدام كند.

به گزارش ايسنا، محمدمهدي مفتح ادامه داد:‌ همچنين بانك مركزي درصد سهام طرف خارجي را هم براساس ضوابط شوراي عالي پول و اعتبار تعيين مي‌كند و براساس همين ضوابط نسبت به صدور مجوز براي ايجاد شعب نمايندگي بانك‌هاي خارجي در ايران و بانك‌هاي ايراني در خارج اقدام مي‌كند. وي با اشاره به تعيين تركيب مجمع عمومي بانك مركزي در ماده 80 برنامه پنجم ادامه داد: بر اين مبنا مجمع عمومي بانك مركزي عبارت خواهد بود از رييس‌جمهور به عنوان رييس مجمع، وزير اقتصاد، معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس‌جمهور و دو وزير به انتخاب هيات وزيران؛ كه از جمله وظايف مجمع عمومي تعيين و تاييد رييس‌كل بانك مركزي است.

نماينده رزن در خانه ملت يادآور شد: بر اين مبنا، رييس‌كل بانك مركزي با پيشنهاد رييس‌جمهور و تاييد مجمع عمومي بانك مركزي و با حكم رييس‌جمهور مشغول به كار مي‌شود و قائم مقام بانك مركزي هم با پيشنهاد رييس‌كل بانك مركزي و تاييد مجمع عمومي بانك مركزي و حكم رييس‌جمهور تعيين و مشغول به كار مي‌شود.
مفتح در ادامه با اشاره به تعيين تركيب اعضاي شوراي پول و اعتبار، خاطرنشان كرد: شوراي پول و اعتبار شوراي مهمي است كه سياست‌گذاري نظام پولي كشور را برعهده دارد و اعضاي اين شورا متشكل از رييس‌كل بانك مركزي، وزير اقتصاد يا معاون وي، معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس‌جمهور يا معاون وي،‌ دادستان كل كشور يا معاون وي، وزير تعاون، پنج كارشناس صاحب‌ نظر پولي، بانكي و اقتصادي غيردولتي با پيشنهاد مشترك رييس‌كل بانك مركزي، وزير اقتصاد و معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس‌جمهور و تاييد رييس‌جمهور هستند.

وي اضافه كرد: علاوه بر اين يك نفر كارشناس متخصص پولي،‌ بانكي و اقتصادي با پيشنهاد مجموعه بانك‌هاي خصوصي و تاييد رييس‌كل بانك مركزي به اين جمع اضافه مي‌شود. همچنين رييس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران و رييس اتاق تعاون هم عضو شوراي پول و اعتبار هستند. همچنين دو نفر نماينده مجلس به عنوان ناظر در شوراي پول و اعتبار از كميسيون برنامه و بودجه و اقتصادي به انتخاب مجلس، عضويت دارند.

تعیین نرخ سود سپرده‌ها حداقل به میزان تورم سال قبل
سخنگوي كميسيون تلفيق در ادامه تصريح كرد: در ماده ديگر مقرر شد كه بانك مركزي بتواند در سال اول سامانه جامع تبادل اطلاعات مشتريان را با مشاركت كليات موسسات پولي و مالي و سازمان امور مالياتي و سازمان‌هاي ارائه دهنده خدمات عمومي، تشكيل دهد. كليه اين سازمان‌ها نيز مكلف هستند، اطلاعات مورد نياز اين سامانه را در اختيار آن قرار دهند و در آن وارد كنند.

نماينده رزن در مجلس گفت: بانك مركزي هم مكلف شد، نسبت به حفظ اسرار حرفه‌اي در خصوص آمار و اطلاعات دريافتي اقدام كند، در حقيقت مسووليت حفظ اسرار حرفه‌اي اين آمار و اطلاعات كه در سامانه جامع تبادل اطلاعات قرار مي‌گيرد، بر عهده بانك مركزي است.

سخنگوي كميسيون تلفيق ادامه داد: در ماده ديگر مقرر شد، بانك‌ها و موسسات اعتباري از سال اول برنامه قبل از اعطاي هرگونه وام و تسهيلات نسبت به اعتبارسنجي و تعيين حد اعتبار مشتريان اقدام كنند و همچنين مكلف هستند تسهيلات را فقط در موارد و طرح‌هايي كه داراي توجيه فني، ‌مالي و اقتصادي باشد، پرداخت كنند.

مفتح با اشاره به مصوبات ديگر كميسيون تلفيق يادآور شد: در مصوبه ديگر مقرر شد، شوراي پول و اعتبار موظف باشد نرخ سود سپرده‌هاي يك ساله را حداقل به ميزان ميانگين تورم سال قبل و پيش‌بيني سال مورد عمل تعيين كند؛ بنابراين در ابتداي سال كه سود سپرده‌هاي يك ساله تعيين مي‌شد، شوراي پول و اعتبار موظف است اين سود را متناسب با تورم سال قبل و تورم پيش‌بيني شده براي سال آينده تعيين كند و همچنين شوراي پول و اعتبار نرخ سود تسهيلات را متناسب با نرخ سود سپرده‌ها و سود مورد انتظار بانك‌ها تعيين كند.

وي در ادامه افزود: همچنين شوراي پول و اعتبار بايد براساس آخرين وضعيت متغيرهاي كلان اقتصادي و چشم‌انداز تحولات اقتصادي در سال پيش رو در ابتداي هر سال نرخ تورم مورد هدف و نرخ رشد نقدينگي را پيش‌بيني كند و سياست‌گذاري‌هاي پولي را براساس تحقق آن نرخ تورم و نرخ رشد نقدينگي انجام دهد.

نماينده رزن در مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان كرد: در ماده ديگري به دولت اجازه داده شد با پيشنهاد مشترك معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس‌جمهور، وزارت اقتصاد و بانك مركزي در قالب بودجه سنواتي بخشي از سود بانك‌هايي را كه به موجب اصل 44 دولتي باقي مي‌مانند و همچنين بيمه ايران را پس از كسر ماليات به عنوان افزايش سرمايه دولت در اين بانك‌ها و بيمه ايران منظور كند و اختصاص دهد. سخنگوي كميسيون تلفيق گفت: بر اين اساس بانك مركزي مجاز شد تا با هدف ثبات نظام پولي كشور و حمايت از سپرده‌هاي خرد، تمهيدات لازم را براي ايجاد صندوق‌هاي غيردولتي تضمين سپرده ايجاد كند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: