کد خبر: ۲۴۲۲۶
۱۴ تير ۱۳۸۹ - ۱۶:۰۵
0
همواره در دولت یکی از سئوالات بنده از آقای صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی این است که برق بوشهر چه زمانی به شبکه تحویل داده می شود. وی نیز قول داده است تا وزارت نیرو بتواند شهریورماه امسال از برق هسته ای بهره مند شود.
 مهر: وزیر نیرو با بیان اینکه 1000 مگاوات برق بوشهر براساس وعده مسئولان سازمان انرژی اتمی در شهریورماه و به صورت پلکانی وارد مدار می‌شود، گفت: وزارت نیرو علاوه بر شناسایی وزراتخانه‌ها و دستگاههای دولتی پرمصرف، به برخی وزرا تذکر داده است.

مجید نامجو امروز در یک نشست مطبوعاتی در خصوص به مدار آمدن نیروگاه بوشهر گفت: همواره در دولت یکی از سئوالات بنده از آقای صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی این است که برق بوشهر چه زمانی به شبکه تحویل داده می شود. وی نیز قول داده است تا وزارت نیرو بتواند شهریورماه امسال از برق هسته ای بهره مند شود.

وزیر نیرو افزود: به طور قطع 1000 مگاوات برق بوشهر به صورت کامل در شهریورماه تحویل داده نخواهد شد و ورود برق این نیروگاه هسته ای، به صورت پلکانی خواهد بود.

دولتی های پرمصرف را می شناسیم

نامجو در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا برای همکاران خود در دولت نیز قطعی برق در نظر گرفته اید، گفت: وزارت نیرو توانست هفته گذشته، 2 ساعت از وقت هیئت دولت را برای استماع گزارش وضعیت آب و برق اخذ کند، اگرچه هر وزیر تنها 20 دقیقه فرصت دارد تا در هیئت دولت، گزارش ارایه کند.

وی اظهار داشت: وزرا نیز برنامه ها را به دقت گوش کردند و قول دادند تا دستگاههای زیرمجموعه خود را به سمت مدیریت مصرف هدایت کنند، البته گزارش وزارت نیرو مورد توجه وزرا، معاونان رئیس جمهور، معاون اول و رئیس جمهور قرار گرفت و جمع بندی هایی نیز ارایه شد.

به گفته این عضو کابینه دهم، مبحث برق در کشور زیربنایی است و اگر به آن توجه نشود، به طور قطع مشکلات عدیده ای بروز خواهد کرد.

نامجو در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه برخی دستگاههای دولتی از کولرهای گازی استفاده می کنند، گفت: اسامی دولتی های پرمصرف مشخص است اما قطعا از وزیر نیرو درخواست نمی کنید که نام آنها را بازگو کند، البته وزارت نیرو در تذاکراتی به وزرا این موضوع را با آنها درمیان گذاشته است.

وی اظهار داشت: اگر موضوعی مبنی بر اسراف و اتلاف برق از سوی دستگاههای دولتی و وزارتخانه ها مشاهده شود، وزارت نیرو به آن وزارتخانه تذکر خواهد داد. در این میان این وزارتخانه خود سعی کرده است تا الگویی به لحاظ مصرف بهینه انرژی برای سایر وزارتخانه ها باشد.

نامجو در خصوص روشن ماندن تجهیزات روشنایی در برخی از معابر در ساعات روز گفت: به طور قطع این اشکالات به لحاظ فنی بروز کرده است و اگر مردم موردی را مشاهده کردند که در روز، معابر روشنایی دارد، با شماره تلفن 121 در زمینه برق و 122 برای آب تماس حاصل کنند و مراتب را گزارش دهند.

وی تصریح کرد: یکی از راههای کنترل برق ادارات، قیمت برق است. بر همین اساس نیز طبق پیشنهادی که وزارت نیرو مطرح کرده است، قیمت تمام شده از ادارات دولتی اخذ می شود و با توجه به محدودیت در بودجه های جاری دولت و وزارتخانه ها، به طور قطع آنها باید برای اینکه سهم کمتری از بودجه خود را به آب و برق اختصاص دهند، مصارف خود را بهینه سازی کنند.

وزیر نیرو گفت: شرکتهای توزیع برق در سراسر کشور نیز آماده ارایه مشاوره های فنی به ادارات و دستگاههای دولتی برای بهینه سازی مصارف هستند.

1200 میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت بدهی ها

این عضو کابینه دهم در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر دریافت مابه التفاوت قیمت تمام شده و تکلیفی برق در سال جاری گفت: در سال 88، نمایندگان مجلس با تصویب بندی در بودجه مبنی بر پرداخت مابه التفاوت قیمت تمام شده و تکلیفی برق به وزارت نیرو مخالفت کردند و بر این اساس وزارت نیرو توانست در روزهای پایانی سال 88 معادل 4 هزار میلیارد تومان اعتبار را برای پرداخت به پیمانکاران و مطالبات صنعت برق مصوب کند که از این رقم، 400 میلیارد تومان آن از دولت به طریقی دریافت شد.

وی ادامه داد: امسال نیز 1200 میلیارد تومان یارانه در بودجه در نظر گرفته شده که تاکنون 500 میلیارد تومان از آن، دریافت شده است و امیدواریم مابقی آن را نیز دریافت و به پیمانکاران و طلبکاران از صنعت برق، دریافت کنیم.

صدور برق ایران به عراق متوقف نشد

وی تصریح کرد: صدور برق ایران به عراق متوقف نشده است، بلکه در مقطعی از زمان که به دلیل گرمای بی سابقه هوا در استانهای جنوبی کشور، اختلالاتی حادث شد، وزارت نیرو طبق پروتکل های موجود، میزان برق صادراتی به عراق را کاهش داد ولی به صورت مجدد، صادرات برق ایران به عراق از سر گرفته شده و هم اکنون نیز مشکلی وجود ندارد.

این عضو کابینه دهم گفت: اینکه برخی رسانه ها مطرح می کنند که ایران به دلیل مطالبات عراق، برق را قطع کرده، کذب محض است و این یک توهین بزرگ به مردم یک کشور است اگر به جای مطالبات، یک خدمت عمومی که همه مردم آنرا دریافت می کنند را قطع کرد.

کم آبی گریبانگیر 600 هزار نفر

وی شهرهای مشکل دار به لحاظ آب، گفت: هم اکنون برخی از شهرهای کشور با مشکل کمبود آب مواجه هستند که به صورت سنواتی نیز با مشکل مواجه بوده یا روستاهایی هستند که تازه به شهر تبدیل شده اند.

وزیر نیرو افزود: جمعیت این شهرها در مجموع کمتر از 600 هزار نفر است که به صورت نوبت بندی، آب را در اختیار دارند و برای ساعاتی که از نعمت آب برخوردار نیستند، آب ذخیره می کنند. البته قرار است که وزارت نیرو در یک طرح ضربتی همانند برق دار کردن تمامی روستاهای بالای 20 خانوار، مشکل آب را در این شهرها برطرف کند.

وی در خصوص مشکل آب در استان قم گفت: شهر قم از سد پانزده خرداد تغذیه می شود که این سد هم اکنون نسبت به سال قبل، آب کمتری را دارد. به نحوی که مجموع آب موجود پشت این سد هم اکنون، 19 میلیون مترمکعب است. این عدد نگران کننده به شمار می رود. البته از حداکثر این ظرفیت بهره برداری خواهد شد.

این عضو کابینه دهم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ممکن است با برداشت این میزان آب، به تاسیسات سد لطمه ای وارد شود، گفت: همکاران من به صورت مرتب این بحث را مانیتورینگ می کنند و مراقب هستند تا لطمه ای به تاسیسات سد وارد نیاید. در این راستا جای هیچگونه نگرانی نیست.

نامجو گفت: برای حل این مشکل شرکت آب و فاضلاب در حال حفر 10 حلقه چاه هستند تا چاههای کشاورزی را به شبکه آب شرب شهری وصل کنند. این موضوع برای اولین بار در کشور صورت می گیرد. ضمن اینکه در کنار این طرح، موضوع انتقال آب از سرشاخه های دز به قم نیز در دستور کار است. وزیر نیرو از مردم قم درخواست کرد تا مصارف بی رویه انجام ندهند.

جمع آوری انشعابات غیرمجاز برق

وی با بیان اینکه در دو سه سال گذشته حدود یک میلیون انشعاب غیرمجاز در کشور وجود داشته است، گفت: وزارت نیرو با برنامه منسجمی که در این رابطه تدارک دیده است، تعداد این انشعابات غیرمجاز را به 150 هزار انشعاب تقلیل داده است که البته این رقم هنوز هم زیاد است و با یک طرح ضربتی در حال کاهش آن هستیم.

نامجو در خصوص تاثیرات منفی وجود انشعابات غیرمجاز در کشور گفت: انشعابات غیرمجاز تاثیر منفی بر روی شبکه برق کشور دارند و ممکن است در مراودات ایران با سایر کشورهای همسایه که همواره شبکه برق کشور را شبکه ای مطمئن می دانند، تاثیرگذار باشد.

وی افزود: انشعابات غیرمجاز مشکلاتی را در فرکانس شبکه برق کشور ایجاد می کنند که این برای شبکه برق کشور مطلوب نیست و از پایداری آن ممکن است بکاهد.

افزایش تولید برق از انرژیهای نو به 2100 مگاوات

به گفته این عضو کابینه دهم، هم اکنون تنها 100 مگاوات از ظرفیت شبکه برق کشور توسط انرژیهای نو تامین می شود، در حالیکه طبق برنامه ریزیها قرار بر این است که تا پایان دولت دهم، این رقم به 2100 مگاوات برسد. بر این اساس وزارت نیرو باید منابعی را دریافت کند تا بتواند مشوق ها برای سرمایه گذاران در این بخش را افزایش دهد.

نامجو افزود: در حال حاضر، وزارت نیرو برق را به قیمت 130 تومان به ازای هر کیلووات ساعت به صورت تضمینی بلندمدت از تولیدکنندگان خریداری می کند. ضمن اینکه برای دستیابی به این اهداف باید مشوق های زیادی در نظر گرفته شود. البته در حال مذاکره با بانکها برای دریافت تسهیلات هستیم.

برق صنایع

وی اظهار داشت: برنامه خوبی برای مدیریت مصرف برق صنایع در نظر گرفته شده است که بر اساس آن، بتوان از صنایع کشور برای مدیریت مصارف در تابستان استفاده کرد. البته در این راستا برای صنایع جوایزی نیز در نظر گرفته شده است.

وزیر نیرو گفت: برنامه این است که تا سقف 2 هزار مگاوات بتوان مصارف را مدیریت کرد که البته صنایعی نیز بخشی از تامین این رقم خواهند داشت.

پیش بینی 41 هزار مگاوات در پیک

نامجو گفت: پیش بینی ما رسیدن به پیک 41 هزار مگاواتی در سال جاری است که بر این اساس پیش بینی می شود که با اعمال مدیریت مصرف بتوان 2 هزار مگاوات را مدیریت کرد. براین اساس پیش بینی نیاز مصرف اصلاح شده 39 هزار و 600 مگاوات است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: