نوسانات بهای نفت در میانه دو رخداد اثرگذار بین المللیپول‌نیوز - تغییرات قیمت نفت و انرژی در جهان امروز رابطه مستقیم با تصمیم سازی های سیاسی کشورها و همچنین رخدادهای روزانه دارد. موضوعی که در هفته گذشته تحت تاثیر وقوع توفان هاروی و آزمایش موشکی کره‌شمالی قرار گرفت و باعث شد تا فاصله قیمتی نفت خام آمریکا با نفت خام برنت به بیشترین سطح در دو سال گذشته برسد.

روزنامه های اقتصادی کشور در هفته گذشته موضوع لزوم تقویت بخش صنعت و معدن را مورد بررسی قرار دادند و همچنین درباره اهمیت توجه به رونق در بخش مسکن یادداشت و گزارش هایی را منتشر کردند.

** نوسانات بهای نفت متاثر از تحولات جهانی
روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی با انتشار عنوان «سرگیجه نفت در تضاد نیروها»، آورد: پس از وقوع توفان هاروی در سواحل خلیج مکزیک و توقف فعالیت بخش چشمگیری از پالایشگاه‌های آمریکایی در این منطقه، کاهش تقاضا برای نفت‌خام فشار می‌آورد و مانع از رشد آن می‌شود؛ به‌طوری که کاهش شدت بزرگ‌ترین توفان یک دهه گذشته آمریکا در روز گذشته، کاهش تولید نفت خام در لیبی و کلمبیا تحت‌تاثیر عوامل ژئوپلیتیک و کاهش شاخص دلار نتوانست چندان به بازار نفت کمک کند.

اینها تنها عواملی نبودند که بازار نفت را تحت‌تاثیر قرار دادند؛ آزمایش موشکی کره‌شمالی که با عبور یک موشک از فراز آسمان ژاپن عملیاتی شد، عامل ژئوپلیتیکی بود که در مقابل بازار نفت قرار گرفت. تمام اتفاقات رخ داده در کنار کاهش تقاضا برای نفت خام آمریکا (به علت کاهش فعالیت پالاشگاه‌ها) باعث شد تا فاصله قیمتی نفت خام آمریکا با نفت خام برنت به بیشترین سطح در دو سال گذشته برسد که از نگاه کارشناسان واگرایی نفت‌های شاخص را نشان می‌دهد.

«ضرورت آمادگی اوپک برای آینده»، عنوان یکی از گزارش های روزنامه «جهان اقتصاد» است که در آن می خوانیم: وزیران سازمان کشورهای صادر کننده نفت موسوم به اوپک باید ذهنیت خود را به زودی تغییر دهند، زیرا چرخه بزرگ بعدی انرژی، این کشورها را سخت تر از گذشته تحت تاثیر قرار می‌دهد.

هم اکنون برخی از شرکت‌های بزرگ نفتی خود را برای سناریوی کاهش طولانی مدت بهای نفت آماده می‌کنند. رویال داچ شل اوج گیری تقاضا برای نفت را در دهه 2030 می‌بیند در حالی که عربستان سعودی و دیگر اعضای اوپک هنوز اوج گیری تقاضا را برای دهه‌های 2040 و 2050 پیش بینی می‌کنند.

اوپک باید متوجه شود که تاثیر چرخه بزرگ بعدی به مراتب سخت تر از چرخه کاهش بهای نفت طی سال‌های 1986 تا 2000 خواهد بود. چرا سخت تر خواهد بود؟ نخست، جمعیت کشورهای عضو اوپک طی دهه‌های 1980 و 1990 به شدت افزایش یافته است.

 دوم، پیشرفت‌های تکنولوژیکی بسیاری در این زمان رخ می‌دهد. فناوری‌های جدید در حال گشودن قفل بهره برداری از میدان‌های نفت خام در سراسر جهان هستند؛ خودروهای الکتریکی در دهه‌های آینده جایگزین بسیاری از وسایل نقلیه با موتور احتراقی خواهند شد. سوم، هیچ مشتری بزرگ انرژی ای که بتواند همه را حیرت زده کند (مانند چین در اوایل دهه 2000) در افق آینده به چشم نمی‌خورد.

روزنامه تعادل در گزارشی با انتخاب عنوان «پیوند مجدد پالایشگاه‌های ایران با نفت خزر»، آورد: از سرگیری سوآپ بدون شک ثمره مستقیم برجام است. هرچند علت لغو اولیه سوآپ در سال 2010 ، اختلاف بر سر هزینه‌های انتقال بود، اما 2سال بعد که ایران خواستار برقراری مجدد این معاملات شد به دلیل اعمال تحریم‌ها امکان این کار وجود نداشت. بنابراین طولانی شدن توقف سوآپ ناشی از تحریم‌هایی بود که کشورهای غربی علیه ایران اعمال کرده‌ بودند و برقراری مجدد آن یکی از دستاوردهای برجام به شمار می‌رود. از سرگیری سوآپ نفت‌ خام توسط ایران تاثیرات قابل توجهی در عرصه مراودات انرژی و سیاسی منطقه خواهد گذاشت.

«پس از 7سال وقفه در سوآپ نفت کشور، 360هزار بشکه نفت خام از طریق خط لوله 32اینچی نکا-ساری-ری سوآپ شد». این آمار را روز گذشته فرود عسگری، سرپرست گمرک ایران اعلام کرد تا بدین‌ترتیب شاهد این باشیم که این‌بار حقیقتا سوآپ نفت از بن‌بست 7ساله درآمده است.

** جایگاه راهبردی صنعت و معدن در اقتصاد
صنعت و معدن به عنوان دو بخش مهم اقتصادی به دلیل فراهم بودن سرمایه مورد نیاز برای تداوم فعالیت و همچنین داشتن تنوع بالا از نظر شغلی از ظرفیت بسیار بالایی در ایجاد ارزش‌افزوده و اشتغالزایی برخوردار است. حوزه ای که در دولت یازدهم به پیشرفت های قابل ملاحظه ای دست یافت و راه روشنی را نیز در دولت دوازدهم دنبال خواهد کرد.

روزنامه صمت در گزارشی با انتخاب عنوان «صنایع معدنی در ویترین عملکرد»، نوشت: دولت یازدهم در مدت یک سال گذشته در حوزه صنایع معدنی چه در بخش فلزی و چه در بخش غیرفلزی آن به دستاوردهای قابل‌توجهی رسیده است. در صنایع فلزی به‌ویژه در زنجیره فولاد طرح‌های مهمی به سرانجام رسیده‌اند و شاهد هستیم که با عملکرد دولت این زنجیره روز به روز در حال تکمیل شدن است. در حوزه صنایع معدنی غیرفلزی با وجود رکود بر بازار و مسکن این حوزه نیز توانسته به رشد تولید و صادرات قابل توجهی نسبت به سال‌های قبل برسد.
«تهیه نقشه راه روشن برای توسعه صنعت در روستا» عنوان یکی از گزارش های روزنامه «گسترش صنعت» است که در آن آمد: توسعه اشتغال روستایی همزمان با تصویب برداشت 5.1 میلیارد دلاری دولت از منابع صندوق توسعه ملی از ابتدای سال در دستورکار مسئولان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی قرار گرفته است درحالی که کارشناسان بر شناسایی ظرفیت‌های منطقه‌ای در زمینه ایجاد اشتغال پایدار تاکید دارند و این امر را لازمه تحقق اشتغال روستایی می‌دانند.

 بررسی و شناسایی ظرفیت‌های صنعتی، اقتصادی منطقه‌ای در طرح آمایش سرزمین با جزییات آمده است. با این حال، اجرا نشدن این طرح یکی از عوامل تاثیرگذار بر نرسیدن به اهداف پیش‌بینی شده است.

روزنامه «تعادل» در گزارشی با درج عنوان «ظرفیت‌سازی زنجیره فولاد در دولت یازدهم»، نوشت: در نتیجه اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم ظرفیت‌سازی در زنجیره فولاد به میزان 55میلیون تن و در تولید مس کاتد به میزان 215 هزار تن ایجاد شد.

سرمایه‌گذاری، تکمیل طرح‌ها بر اساس توازن بخشی به زنجیره فولاد و ظرفیت‌سازی در زنجیره مواد معدنی دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم بود. وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه‌ریزی و پیگیری تامین زیرساخت‌های آب و برق و توسعه خطوط ریلی معادن را نیز در دولت یازدهم با برنامه‌ریزی و جدیت قابل توجهی دنبال کرد.

** بازار مسکن در انتظار رونق
بازار مسکن در کنار ارز، طلا، قیمت بنزین و... در اقتصاد ایران اهمیت ویژه ای دارد به این معنی که در هر زمان خیلی از تصمیمات کلان اقتصادی و حتی شخصی ایرانیان تحت تاثیر تغییرات این بازار تعیین می شود. بنابراین حفظ تعادل و ایجاد رونق در این بازار اقتصادی همواره یکی از مهمترین دغدغه های مسوولان کشور را تشکیل می دهد.

روزنامه «تعادل» در یادداشتی با درج عنوان «چند پیشنهاد برای حفظ تعادل بازار مسکن»، نوشت: برای حفظ تعادل منطقی بازار مصرف و تولید مسکن، دولت دخالت عملیاتی در این حوزه کند به نحوی که با برنامه‌ریزی مشترک با مجلس اولا تعریف صریح و روشن از اقتصاد مسکن از جمله در برنامه ششم توسعه ارائه کند.

از طرفی نیز با اجرایی کردن مسکن اجتماعی گامی در تحقق تامین مسکن اقشار عموما اجاره‌نشین کند و مهم‌تر آنکه با برنامه‌ریزی اقتصادی زمینه رشد اقتصادی جامعه را افزایش داده تا این گردش سرمایه در جامعه جاری شده و مردم به‌طور مستقیم و در سایه مشارکت‌های اقتصادی و اشتغال به کار وکسب درآمد از محل تلاش خود بتوانند نیازهای مهم اقتصادی‌شان از جمله تهیه مسکن را با توسل به حمایت‌های تسهیلاتی بانکی و حتی لیزینگ‌های دولتی و نیز بخش خصوصی تهیه کند تا در ادامه و با جلو‌گیری از انباشت متقاضی اجاره‌نشینی راه خانه‌دار شدن خانوارهای مستاجر نیز فراهم شود به نحوی که با ایجاد امنیت اقتصادی در جامعه، امیدواری مستاجران در سایه آن امنیت و برنامه‌ریزی مالی شخصی در تهیه و خرید مسکن اختصاصی خانواده خود به واقعیت تبدیل شود.

«مسکن کم‌درآمدها همچنان دغدغه است»، یکی از عنوان های روزنامه «صمت» بود که در آن می خوانیم: از نگاه کارشناسان، مسکن از نیازهایی است که فقط در کشورهای جهان سوم خلاصه نمی‌شود، بلکه این چالش عمومی درحال‌حاضر به مشکل مشترک تمامی کشورهای جهان تبدیل شده که با اتخاذ رویکردها و سیاست‌های تامین مسکن از طریق تعاونی‌ها بخشی از این معضل مهار و کنترل شده است.

تعاونی‌ها به‌عنوان مسیری که می‌توانند سرمایه‌های خرد مردم را به مسیر تولید و اشتغال هدایت کنند به‌طور قطع می‌توانند نقش پررنگ‌تری در اقتصاد کشور داشته باشند و این مهم منوط به باور مسئولان به بخش تعاون در مرحله نخست و رفع مشکلات و نواقص قانونی و اجرایی تعاونی‌ها در مرحله بعد است.

فروش آپارتمان در تهران با تغییر وضعیت بازار معاملات ملک در میانه تابستان، رکورد زد. مرداد امسال، بیش از 16 هزار و 700 واحد مسکونی در پایتخت فروخته شد که بالاترین حجم معاملات ماهانه در 39 ماه اخیر محسوب می‌شود و از پیشروی بازار تا مرز «رونق» حکایت دارد. عبور معاملات ماهانه از 17 هزار واحد و تکرار آن برای حدود یک فصل، می‌تواند علامت بروز رونق تلقی شود. رشد 23 درصدی فروش ملک نسبت به تیرماه با ریزنوسان ماهانه 0.7 درصد همراه بوده که بیانگر خیز غیرتورمی معاملات است.


منبع: ایرنا
برچسب ها: نفت ، پول نیوز
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
به نظر شما در آینده نزدیک شاخص بورس بهتر خواهد شد؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.