کد خبر: ۲۴۱۹۶
۱۴ تير ۱۳۸۹ - ۱۲:۱۵
0
روزنامه فايننشال تايمز نوشت بحران مالي 2008 از بخش مسكن آمريكا آغاز شد و به سيستم بانكي اروپا گسترش يافت و اكنون نيز به نظر مي رسد اروپا مجبور به پيروي از آمريكا براي حل بحران سيستم بانكي و مالي خواهد بود.
به گزارش فارس اين روزنامه در ادامه افزود ، پس از ماهها مقاومت در برابر فشار آمريكا اكنون به نظر مي رسد سيستم بانكي اروپا براي حل بحران خود راهي جز پيروي از نسخه آمريكايي نخواهد داشت . ولي سوال اساسي اين است كه آيا نسخه آمريكا براي حل بحران بانكي اروپا كارايي لازم را خواهد داشت و منجر به حل بحران مالي اروپا خواهد شد ؟

يك كارشناس ارشد بانكي اروپا گفت ، ميزان اعتماد مردم اروپا به سيستم مالي و بانكي به شدت كاهش يافته است . اين در حالي است كه تنش در روابط آمريكا و اروپا بر سر كاهش كسري بودجه و ادامه اجراي سياستهاي محرك مالي و پولي در كوتاه مدت به شدت رو به افزايش است .

در حالي كه آمريكا خواستار ادامه اجراي بسته هاي محرك مالي در سراسر جهان به خصوص اروپا است كشورهاي اروپايي كه با افزايش بدهي و كسري بودجه روبرو هستند سياست كاهش هزينه هاي بودجه را در پيش گرفته اند . سيستم بانكي اروپا با بدهي 442 ميليارد يورويي روبرو است و بدترين بحران در بانكهاي جنوب اروپا مشاهده مي شود .

ارزش سهام بانكهاي اروپايي پس از وقوع بحران مالي در يونان و گسترش آن به اسپانيا و پرتغال به شدت كاهش داشته است . بيش از 1100 بانك اروپايي با بدهي 442 ميليارد يورويي روبرو هستند و بايد بدهي خود را به بانك مركزي اروپا بازپرداخت كند . تضعيف بخش بانكي اروپا به معناي كاهش قدرت وام دهي به بخش خصوصي و شركتهاي كوچك خواهد بود و اين مساله موجب توقف رشد و رونق اقتصادي اروپا خواهد شد .

بر اساس نسخه آمريكايي بانكهاي اروپايي بايد با اجراي طرح تست استرس ميزان آمادگي خود را در مقابل وقوع بحران هاي بزرگ مالي ارزيابي كنند .

ژان كلود تريكت رييس بانك مركزي اروپا نيز تاكيد كرد كاهش كسري بودجه و اجراي اصلاحات ساختاري به كمك رشد اقتصادي اروپا خواهد امد و رونق اقتصادي اروپا را تقويت خواهد كرد . وي افزود اجراي اصلاحات ساختاري در سيستم پولي و مالي اروپا نيز موجب بازگشت اعتماد به اقتصاد اروپا خواهد شد .

وي گفت اجراي برنامه هاي رياضت اقتصادي در اروپا نه تنها موجب كاهش كسري بودجه خواهد بلكه تاثير زيادي در افزايش اعتماد اقتصادي در كشورهاي اروپايي خواهد داشت . به نظر من افزايش بدهي و كسري بودجه در اروپا به ضرر رشد اقتصادي خواهد بود . ما در شرايطي هستيم كه بايد خيلي با دقت بودجه كشورهاي اروپايي را مديريت كنيم . افزايش رشد اقتصادي اروپا مشروط به اجراي اصلاحات ساختاري اقتصادي است . البته من فكر نمي كنم اروپا با بحران اقتصادي ديگري روبرو شود . تضمين رشد اقتصادي اروپا در بلند مدت مستلزم اجراي اصلاحات اقتصادي و كاهش كسري بودجه و بدهي هاي دولتي است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: