کد خبر: ۲۴۱۸۷
۱۴ تير ۱۳۸۹ - ۱۱:۱۷
0
تصمیم بانک مرکزی در خصوص جمع آوری چک پول های 50 و 100 هزار تومانی در حال حاضر در این بانک به بن بست خورده است .
پول نیوز – با توجه به قول مساعد رییس کل بانک مرکزی در خصوص انتشار اسکناس های 10 هزار تومانی و جمع آوری چک پولها ، هنوز این بانک تصمیم قطعی در این خصوص اتخاذ ننموده است و نظرات ضد و نقیضی در این حوزه به چشم می خورد .

به گزارش خبرنگار پول نیوز انتشار اسکناس های 10 هزار تومانی در حالی از سوی بانک مرکزی صورت گرفت که ، محمود بهمنی خبر از جمع آوری چک پول های 50 و100 هزار تومانی داد ، تصمیمی که در حال حاضر در بانک مرکزی برنامه ای برای آن وجود ندارد.

بر این اساس زمزمه های جمع آوری چک پول ها از زمانی رونق گرفت که هر بانک به سهم خود اقدام به انشار این چک پول ها با نام بانک خود نمود ، عملی که بدون پشتوانه پولی توسط بانک ها صورت می گرفت ؛ که البته مقابله به مثل بانک مرکزی را نیز در پی داشت.

در این زمان بود که بانک مرکزی طی یک برنامه به بانکها دستور داد، که از انتشار چک پولهای خود جلوگیری نمایند، و بدین ترتیب انتشار چک پولهای بدون پشتوانه متوقف و ساماندهی شد.

پس از توقف انتشار چک پول ها از جانب بانک های مختلف ، بانک مرکز اقدام به انتشار چک پول های خود نمود عملی که به دلیل نبود اسکناس درشت در جامعه انجام گرفت ، و البته مدتی بعد بنابر اعلام ریس کل این بانک به مرور انتشار آن متوقف شد .

پس از انجام این اقدامات چک پولهای 50 هزار تومانی در اردیبهشت ماه سال 87 وارد بازار شد. در همین زمان طهماسب مظاهری رئیس کل وقت بانک مرکزی اعلام کرد که چک پولهای 100 هزار تومانی این بانک نیز وارد بازار خواهد شد.

حال با گذشت از این دوره ، بانک مرکزی با استدلال جمع آوری چک پول ها و اسکناس های از رده خارج اقدام به چاپ 10 هزار تومنی ها نمود .

هم اکنون با گذشت چندی از رونمایی 10 هزار تومنی ها هنوز برنامه مشخصی برای جمع اوری چک پول ها در بانک مرکزی به چشم نمی خورد و دبیر کل بانک مرکزی اعلام نموده است هنوز برنامه خاصی برای خروج این چک پول ها از سیستم پولی کشور ندارد. 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: