کد خبر: ۲۴۰۹۶۴
۰۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۵
0
آنالیز داده ها و اطلاعات همانند یک گوی شیشه ای عمل می کند. هرچه میزان اطلاعاتی که به دست می آورید بیشتر باشد، مهارت پیش بینی و آینده نگری نیز رشد خواهد کرد

پول نیوز؛ رکسانادانیالی- کسب و کار شما برای آن که بتواند مراحل تکامل خود را با موفقیت هر چه بیشتر طی کند، باید قادر به اولویت بندی صحیح عوامل دخیل در پیروزی باشد. برای دستیابی به این هدف، از جمله مهم ترین فاکتور هایی که می توان مدنظر قرار دارد "مهارت آنالیز اصولی اطلاعات" است. این مهارت موجب افزایش قابلیت کسب و کار در راستای برنامه ریزی بهتر و آینده نگر، کاهش میزان خطا و همچنین افزایش سرعت بهره وری خواهد شد.

اما مهارت آنالیز اطلاعات و داده ها دقیقا چه مفهومی را در بر دارد؟

تصور کنید که به عنوان مدیر یک کسب و کار  می توانید آینده را ببینید! برای مثال یک گوی شیشه ای در اختیار دارید که جمعیت مشتری ها در هر روز و حتی تا شش ماه آینده، علایق آن ها و همچنین تبلیغات مورد پسندشان را نشان می دهد! آیا در چنین شرایطی برنامه ریزی در مورد فعالیت اقتصادی شما و تصمیم گیریهای مرتبط بسیار راحت تر نخواهد بود؟ آنالیز داده ها و اطلاعات نیز همانند یک گوی شیشه ای عمل می کند: بدین صورت که سابقه تمامی مراجعات مشتری ها، خرید محصولات یا دریافت هرگونه سرویس را در یک بازه زمانی معین جمع آوری کرده و به کمک تکنیک های مختلفی که در علم آمار و مدل سازی وجود دارد، آن ها را تبدیل به داده هایی آینده نگر خواهد کرد. اگر این مهارت به درستی مورد استفاده قرار بگیرد، موجب به کاهش چشمگیر رکود و همینطور ایجاد فرصت های بیشتر برای مدیر مجموعه در جهت رسیدگی به سایر بخش های مهم و حیاتی کسب و کار خواهد بود.

مهارت تحلیل اطلاعات؛ دریچه ای به سوی موفقیت کسب و کار

قانون 20/80

قانون 20/80 یکی از مفید ترین قوانین در زمینه مدیریت زمان و زندگی است. نام دیگر این قانون اصل پارتو است که به احترام بنیانگذار آن ویلفردو پارتو اقتصاد دان ایتالیایی نام گذاری شده است. وی برای نخستین بار در سال 1895 این موضوع را در نوشته های خود مطرح کرد. وی کشف کرد که عملاً تمام فعالیت های اقتصادی تابع این قانون هستند به عنوان مثال، مطابق این قانون: هشتاد درصد از نتایجی که شما به دست می آورید نتیجه بیست درصد از فعالیت های شماست. بیست درصد از مشتری های شما هشتاد درصد از کل فروش شما را خریداری می کنند. بیست درصد از تولیدات یا خدماتی که ارائه می دهید هشتاد درصد از سود شما را تامین می کند هشتاد درصد از کل ارزش فعالیت های شما نتیجه بیست درصد آنهاست و الی آخر. این بدان معنی است که اگر در لیست کارهای شما ده مورد فعالیت وجود داشته باشد دو مورد از این فعالیت ها معادل یا حتی بیش از مجموع هشت فعالیت دیگر ارزشمند هستند.

قانون 20/80 به این صورت تفسیر می شود: باید قادر به کشف سودمند ترین ورودی های ممکن برای کسب و کار خود باشید که این 20 درصد به آن اشاره دارد. در مقابل چنان چه 20 درصد تلاش ورودی شما برای کسب و کارتان مفید باشد، 80 درصد زیانی که ممکن است تولید شود به حداقل خواهد رسید و این همان چیزی است که هر کسب و کارب به دنبال آن خواهد بود. "توجه به کیفیت را نسبت به کمیت در اولویت قرار دهید"

بینش رفتاری

مدیر یک مجموعه باید از بینش رفتاری برخوردار باشد. اما این اصطلاح به چه معنا بوده و چه تاثیری بر آنالیز صحیح اطلاعات دارد؟ در واقع باید قادر به تلفیق دو فاکتور مهم باشد تا بینش رفتاری در مهارت های مدیریتی شما متجلی شود؛ نخست ارائه خدمات خلاقانه و مورد پسند مشتری و دوم به کار گیری کارکنان متعهد و سخت کوش که از قابلیت ارزیابی و آنالیز دقیق اطلاعات برخوردار باشند. تنها در این صورت است که تمایل مشتری ها برای رجوع مجدد به کسب و کارتان افزایش چشمگیری خواهد یافت. در صورتی که ابزار آنالیز داده ها را در اختیار نداشته باشید؛ که همان نیرو های متعهد و ماهر هستند، نمی توانید یک کسب و کار آینده نگر را رهبری کنید.

مهارت تحلیل اطلاعات؛ دریچه ای به سوی موفقیت کسب و کار

"هرچه میزان اطلاعاتی که به دست می آورید بیشتر باشد، مهارت پیش بینی و آینده نگری نیز رشد خواهد کرد"

هنوز هم در سراسر دنیا کسب و کار های بیشماری وجود دارند که عمده تصمیم گیری ها به ویژه در حوزه بازاریابی، بر اساس سلیقه و ایده شخصی مدیر مجموعه صورت می گیرد و کاملا واضح است که تصمیم گیری بر مبنای تمایل فردی، با درصد بالایی از خطا رو به رو خواهد بود. این جاست که آنالیز داده ها و بینش رفتاری به یاری کسب و کار خواهد آمد. این تکنیک کمک می کند تا برنامه ریزی ها واقع بینانه و طبق حقایق موجود انجام بگیرد. اما چرا تا این اندازه بر اهمیت آنالیز اطلاعات تاکید می شود؟ زیرا ممکن است عاملی خاص از نظر شما موجب کاهش سطح رجوع مشتری ها شده باشد در حالی که پس از بررسی داده ها مشخص شود که عامل مذکور به هیچ عنوان تاثیر منفی نداشته است.

توصیه های مهم

پیش بینی رخداد های آینده با دقت و صحت بالا ارتباطی کاملا مستقیم با آنالیز داده ای دارد. در یک جمله می توان گفت: هرچه بیشتر، بهتر!

برای دسترسی به حداکثر اطلاعات ممکن، توصیه های زیر را مد نظر قرار دهید:

- برداشت دوره ای داده ها

تنها کسی که از دسترسی بی قید و شرط به کامل ترین اطلاعات برخوردار است، خود شما خواهید بود. در نتیجه پیشنهاد می شود که در بازه های زمانی مشخص، برای مثال هر 3 ماه یک بار وضعیت داده ها را بررسی کرده و آن ها را دسته بندی کنید. مواجه شدن با داده های طبقه بندی شده به مراتب آسان تر از کوهی از اطلاعات خواهد بود!

- کیفیت و کمیت

پرسنلی رسمی برای اداره اطلاعات و جمع آوری آن ها استخدام کنید. هر چه این روند حرفه ای تر دنبال شود، کیفیت و دقت کار شما بالا تر خواهد بود و به استاندارد های مد نظر خود دست خواهید یافت. از طرفی باید کمیت ها مشابه سازی شوند برای مثال نمی توان سرعت بر حسب کیلومتر در ساعت را با سرعت بر حسب مایل در ساعت مقایسه کرد! به همه نکات ریز و درشت توجه کنید.

- عملی ساختن پیش بینی های درست

مدل سازی به شما کمک خواهد کرد تا شرایط کسب و کارتان را پیش بینی کنید اما باید بتوانید بینش رفتاری خود را نیز عملی کنید. افراد توانا و ماهر را به مجموعه اضافه کرده و با دید باز پیش روی کنید. 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.