پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۲۴۰۰۴
۱۲ تير ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۸
0
گروهي از دانشمندان با همكاري "فدراسيون ملي نابينايان آمريكا "(NFB) در حال ساخت خودروي جديدي هستند كه امكان رانندگي را براي افراد نابينا فراهم مي‌كند.
به گزارش پول نیوز به نقل از بي‌بي‌سي، اين خودرو كه قرار است نمونه اوليه آن سال آينده به نمايش درآيد، به فناوري ويژه‌اي مجهز شده است كه امكان رانندگي نابينايان بدون كمك گرفتن از افراد بينا را فراهم مي‌كند.

در پروژه ساخت اين خودرو دانشمندان دانشكده فناوري دانشگاه ويرجينيا و متخصصان مركز NFB حضور داشتند و موفق شدند با استفاده از حسگرهاي غيربصري، مسير صحيح را به افراد نابينا نشان دهند. راننده نابينا براي رانندگي با اين خودرو بايد از دستكش‌هاي ويژه‌اي استفاده كند كه به هنگام خروج از مسير به صورت خودكار شروع به لرزيدن مي‌كنند.

ديگر فناوري به كار رفته در اين خودرو شامل جليقه هوشمند مجهز به سيستم لرزاننده مي‌شود كه عكس‌العمل مربوط به سرعت اتومبيل و چرخ‌هاي در حال چرخش را به راننده انتقال مي‌دهد و با فرمان‌هاي صوتي، او را در ادامه مسير راهنمايي مي‌كند.

براي رانندگي با اين خودرو از دوربين‌هاي الكترونيكي هوشمند و حسگرهاي ليزري استفاده مي‌شود و راننده نابينا به واسطه آن‌ها مسير را به راحتي پيش‌روي خود مي‌بيند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار