January 2021 27 / چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
کد خبر: ۲۳۹۸۲۴
۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۹
0
یک کارشناس پولی و بانکی در یادداشتی که برای پول نیوز ارسال کرده است در تحلیلی از کارنامه دولت یازدهم می گوید مثبت شدن رشد اقتصادی و کاهش تورم، دو دستاورد مهم 4 سال گذشته بوده اند.
دکتر کرباسیان مدیریت تحول و تعقلپول‌نیوز - در یک ارزیابی منصفانه بايد اذعان کرد که عملکرد و کارنامه دولت یازدهم در مدیریت اقتصادی با در نظر گرفتن وضعیت و شرایطی که اقتصاد کشور در سال 92 داشت، قابل قبول قلمداد كرد. در 4 سال گذشته تورم را که می رفت کل اقتصاد را ببلعد، کنترل شد. رشد اقتصادي كه روند منفي و نزولي را طي مي كرد به بالاي 5 درصد رسيد، از نوسانات ارزي كه اقتصاد را با نااطميناني شديد مواجه كرده بود، جلوگيري شد.

 امروزه نکته ای که به روشنی برای کارشناسان اقتصادی روشن شده این است که دیگر نمی توان با استراتژی های گذشته قدم بلندی در مدیریت اقتصادی در سطح كلان برداشت و ایجاد تحول به ضرورتی انکار ناپذیر تبدیل شده است. در این میان انتخاب صحیح، هوشمندانه و حساب شده رييس جمهور برای سپردن سکان مديريت اقتصاد کشور به دست شخصی توانمند، با کارنامه ای درخشان و كارآمد می تواند نقطه قوت کابینه دوازدهم باشد. دكتر مسعودکرباسیان در چند سال اخیر در گمرک منشاء کارهای بزرگ از جمله دستاورد قابل ستایشي نظير استقرار سيستم هاي مدرن در گمرك، افزايش درآمدهاي اين بخش و همچنين مثبت شدن تراز تجاری ایران پس از 4 دهه که این مهم نيز بدون  دستاوردهاي بخش گمرک و مدیریت مطلوب  آن ممكن نبود. 

بررسي روندها و رويه ها، بازمهندسی و ایجاد تحول در فضای اقتصادی کشور و دمیدن روح جدید در کالبد اقتصاد به خوبي نمايان ساخته و آنرا به امری ضروری تبدیل كرده است. این امر بدون شناخت عملی و علمی از گذشته نمی تواند برای اقتصادکشورثمربخش باشد و در صورت اقدام بدون بررسی و آسیب شناسی دقیق می تواند ضمن ناکارآمد ساختن ساختارهای کنونی، ساختارهای غیر موثر را نیز حاکم سازد. براین اساس تفکری می تواند پیشبرد اهداف اقتصادی را رقم زند که دارای عمق استراتژیک، با نگاه تاریخی به روند ها و رویه های اقتصادی و شناخت از ظرفيت و توانمندي هاي کشور باشد این مهم با توجه به روحیه تحول خواه کرباسیان که در گمرک این امر را به اثبات رسانده است، می تواند سرآغاز تغییرات اساسی و کلیدی باشد. بايد در نظر داشت كه اقتصاد کشور گردنه های نظیر: عبور از رکود و ایجاد رونق، ایجاد تحول در نظام بانکی، سامان دهی نظام مالیاتی کشور و از همه مهمتر بستر سازی برای سرمایه گذاری در پیش روی قطار اقتصادی کشور هستند، برای توفیق در این بخش ها ضرورت حضور و وجود مدیری توانمند و با تجربه برای کشور بیش از هر زمانی احساس می شود.

کرباسیان در دوره مدیریت خویش بدون حاشیه در برنامه های اقتصادی خود افزایش شفافیت عملکردها، ایجاد رابطه هم افزا و استفاده از ظرفیت و قابلیت سایر بخش ها، بهبود فضای کسب وکار و ... را مد نظر قرار داده است که هر یک از این بخش ها می توانند خود سرآغاز تحولات کلان با پیامدهای گسترده و فراگير باشند و از همه مهمتر اجرای این سیاست ها می تواند بستر و شرایط لازم و کامل را برای سیاست و رویکردهای اقتصاد مقاومتی مهیا سازد.

دكتر امير صفري / كارشناس اقتصادي و بانكي

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: