پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۲۳۹۷۱
۱۰ تير ۱۳۸۹ - ۱۶:۰۹
0
معاون بهداشتي وزارت بهداشت گفت: سلامت نبود بيماري نيست بلكه فرد سالم كسي است كه از رفاه، آسايش، نشاط و روابط اجتماعي مناسب برخوردار باشد.
 فارس، عليرضا مصداقي نيا امروز در مراسم هم انديشي سلامت اجتماعي در تالار حركت شهرداري تهران،افزود: موضوع سلامت از بيماري جداست و فرد سالم كسي نيست كه بيمار نباشد بلكه فرد سالم كسي است كه از رفاه، آسايس، نشاط اجتماعي و ديگر پارامترهاي سلامت اجتماعي برخوردار باشد.

وي ادامه داد: ما فردي را مي‌توانيم سالم بدانيم كه از رفاه نسبي برخوردار باشد، سلامت جسمي خوب است اما كافي نيست و فردي سالم است كه محيط زندگي سالم و با نشاط داشته باشد، اين تعريفي است كه سازمان‌هاي بين‌المللي هم آن را تأييد كرده‌اند.

معاون وزير بهداشت اضافه كرد: جامعه هم به عنوان يك موجود زنده مي‌تواند از همين تعريف برخوردار شود، جامعه سالم جامعه‌اي است كه در آن مردم از اعتماد به نفس برخوردارند، روابط صحيح و نوعدوستي بين مردم وجود دارد و اخلاق و ارزش‌هاي ديني در جامعه حاكم است، اگر بي اخلاقي در يك جامعه حاكم باشد، آن جامعه سالم نيست. ارزشهاي ديني مي‌تواند يك جامعه را سالم نگه دارد.

مصداقي نيا گفت: امروز مجموعه اين بحث‌ها در مبحثي به نام عوامل اجتماعي موثر بر سلامت يا SDH در دنيا به شدت مورد بحث است، اين بحث البته 2 جنبه دارد يكي جنبه مادي، مالي و قابل اندازه گيري قضيه است و ديگري مباحث روحي، رواني، معنوي و اخلاقي است كه شاخص‌گذاري و اندازه‌گيري آنها مشكل‌تر است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تأكيد كرد: براي برقراري شاخص سلامت معنوي و اخلاق در جامعه بايد به طور عميق فرهنگ سازي كرد و تلاش كرد تا ارتباطات صحيح در جامعه برقرار شود.

وي گفت: مديريت بسياري از اين مفاهيم كه در حوزه سلامت اجتماعي تعريف مي‌شود در حيطه اختيارات وزارت بهداشت نيست. براي برقراري سلامت اجتماعي در جامعه نيازمند همكاري بين بخشي بين سازمان‌هاي مختلف از جمله حوزه علميه، وزارت ارشاد، قوه قضاييه، شهرداري‌ها، سازمان حفاطت محيط زيست، وزارت كشور و دستگاه‌هاي اجراي ديگر هستيم.

مصداقي نيا اضافه كرد: زماني مي‌توانيم به اين اهداف نائل شويم كه همكاري نزديكي بين صاحبنظران، اساتيد دانشگاه، حوزه علميه و مردم با سياستگذاران و مجريان كشور برقرار شود، بايد بتوانيم مردم را هم از اهميت اين مباحث آگاه كنيم، اگر مردم آگاه شوند مي‌توانيم به سلامت اجتماعي و هر هدف ديگر در جامعه دست يابيم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
نظرسنجی
کم ریسک ترین بازار برای سرمایه گذاری کدام است؟
بازار سرمایه
بانک ها
ارز
طلا و سکه
مَسکن
خودرو
هیچکدام
پرطرفدار