پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۲۳۹۴۶
۱۰ تير ۱۳۸۹ - ۱۳:۵۷
0
مدیرعامل شرکت سهامی فرش ایران گفت: صادرات فرش دستباف ایران در دوماهه نخست امسال28.37 درصد به ارزش 59 میلیون دلار رشد داشته است.
به گزارش خبرنگار مهر در مشهد، محمدرضا عابد صبح پنجشنبه در حاشیه پنجمین نمایشگاه فرش دستباف مشهد در نشست خبری با خبرنگاران افزود: طبق آماری که از سوی گمرک اعلام می شود به طور میانگین صادرات فرش دستباف سالانه 600 میلیون دلار است.

مدیرعامل شرکت سهامی فرش ایران خاطرنشان کرد: برخی صادرات به صورت غیر رسمی و چمدانی از طریق مسافران و تاجران به کشورهای روسیه ، چین و ژاپن برده می شود.
 
وی تصریح کرد: سالانه پنج میلیون متر مربع فرش دستباف در کشور توسط 900 تا یک میلیون نفر بافنده تولید می شود که 70 درصد از این تولیدات به کشورهای هدف صادر شده و 30 درصد آن در بازارهای داخلی به فروش می رسد.
 
عابد با بیان اینکه روند قانون هدفمند کردن یارانه ها بر صنعت فرش تاثیر گذاشته است، اظهار داشت: برای جلوگیری ازاثرات این قانون بر افزایش قیمت تولید فرش، بحث فرش به عنوان یک کالای خاص و جزو کالاهای نساجی در وزارت بازرگانی پیگیری شده و به تصویب رسیده است.
 
وی همچنین گفت: بر اساس قانون برنامه سوم و چهارم ، موانع تعرفه ای حذف شده و هم اکنون تعرفه واردات فرش دستباف 50 درصد است.
 
مدیر عامل شرکت سهامی فرش ایران گفت: 51 استاندارد در زمینه مواد اولیه و نقش و طرح فرش وجود دارد که در سالهای اخیر با همکاری کارشناسان مورد بازنگری قرار گرفته و در کمیسیون ملی استاندارد درحال بررسی برای تصویب است.
 
وی افزود: شرکت سهامی فرش ایران 50 مرکز تولید فرش دستباف را از نظر کیفیت مشمول ایزو قرار داده و امسال برای رعایت بیشتر مدیریتی و کیفیتی به هزار واحد افزایش می یابد.
 
عابد با بیان اینکه خراسان رضوی با توجه به دامپروری مستعد و وسیعش مواد اولیه را در اختیار دارد گفت: برای تولید فرش دستباف صادراتی 60 درصد مواد خام اولیه از داخل تامین و بین 30 تا 40 درصد آن از خارج از کشور وارد می شود.
 
وی تصریح کرد: آیین نامه ای برای حمایت از تشکل های فرش دستباف تدوین شده تا بتوانیم بازار خوبی در منطقه خاورمیانه داشته باشیم و بتوانیم فرهنگ استفاده از فرش دستباف را در بازار 70 میلیونی داخل نیز رونق دهیم.
 
پنجمین نمایشگاه فرش دستباف مشهد از دهم تیر به مدت پنج روز در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد دایر است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار