پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۲۳۹۲۰
۱۰ تير ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۷
0
با آزاد سازی قیمت ها در این حوزه اصلاحات اساسی صورت می گیرد و در پی آن مدیریت ناکار آمد مصرف سوخت نیز اصلاح می شود.
به گزارش خبرنگار پول نیوز بهینه سازی مصرف در همه کشور های پیشرفته جهان از جمله راهکار هایی است که به مدد آن امکان حل معضلات اقتصادی فراهم می گردد و با مصرف بهینه می توان ، موجب عدم استفاده از راهکارهای غیر اصولی و هزینه بر شد.

در شرایط فعلی بهینه سازی مصرف در حوزه سوخت و حمل و نقل نیز ، می تواند کمک شایان ذکری را به این حوزه نماید برای مثال ، طبق گفته رییس ستاد حمل و نقل و مدیریت مصرف سوخت کشور :  در بخش دراز مدت بايد به نقطه اي رسيده باشيم كه متوسط مصرف سوخت خودرو به پنج ليتر در يكصد كيلومتر كاهش يابد، حال آن كه اين رقم در حال حاضر به طور متوسط 9/8 ليتر است، بنابراين در صنعت خودروسازي بايد تحولات اساسي رخ دهد.

سرنوشت مصرف سوخت در کشور به چند عامل اصلی و اساسی گره خورده است که وسائل حمل و نقل عمومی و فرهنگ استفاده از آن یکی از مهمترین این عوامل است که باید سهم خود را در جابجایی مسافران به طور روز افزون افزایش دهد.

سال گذشته به صورت  ميانگين روزانه 65 ميليون ليتر بنزين مصرف شده است که طی بررسی های مفصل انجام شده و بر اساس طرح هدفمند سازی یارانه ها بتدريج طي يك دوره زماني پنج ساله يارانه‌ پرداختي به سبد انرژي حذف شده و قيمت حامل‌ها واقعي خواهد شد كه به طور مستمر در اين حوزه پيامدهايي را در پي خواهد داشت.

پیامد های حذف حامل های انرژی

در پی نظرات متعدد کارشناسان حوزه انرژی و مسئولان دخیل در این امر پس از هدفمندی یارانه ها و حذف حامل های انرژی بی شک قیمت بنزین افزایش خواهد یافت که این امر خود مشکلات بزررگی را در پی خواهد داشت .

در ضمن باید توجه داشت که با وجود آزاد سازی قیمت ها در این حوزه اصلاحات اساسی صورت می گیرد و با افزایش قیمت ها ، مدیریت ناکار آمد مصرف سوخت نیز اصلاح شده و نابسامانی هایی که چندین سال است در این حوزه وجود دارد با این عمل به سامان خواهد گشت.

اجرای طرح هدفمندی یارانه ها تغییرات اساسی را در توزیع بنزین صورت خواهد داد و بنزین نیز تک نرخی خواهد شد و همچنین بر اساس تصمیمات گرفته شده مسئولان برای قیمت بنزین در نیمه دوم سال جاری قیمت بنزین كمي بيش از قيمت فوم خليج فارس و با احتساب عوارض ماليات و هزينه‌هاي حمل و جابجايي خواهد بود .
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
نظرسنجی
کم ریسک ترین بازار برای سرمایه گذاری کدام است؟
بازار سرمایه
بانک ها
ارز
طلا و سکه
مَسکن
خودرو
هیچکدام
پرطرفدار