کد خبر: ۲۳۸۹۳۵
۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۶:۵۷
0
پشت پرده غذاهای 5 هزار تومانی و استقبال مردمپول‌نیوز - وقتی جایی شلوغ و پر رفت و آمد است در آنجا مراکزی همچون تهیه غذا، رستوران و فست فود تا دلتان بخواهد به چشم می خورد؛ زیرا در این همهمه جمعیت، کسانی هم یافت می شوند که فرصتی برای غذا خوردن در خانه نداشته و مجبور باشند گرسنگی خود را در این مراکز برطرف کنند.

محدوده میدان انقلاب از جمله مناطق شلوغ و پر رفت و آمد تهران به شمار می آید؛ وجود کتابفروشی ها و دانشگاه تهران موجب شده است تا همواره گروه زیادی از جوانان و دانشجویان نیز به شمار جمعیت این محدوده بیافزایند؛ به همین علت میدان انقلاب را یکی از پر ازدحام ترین نقاط کلان شهر تهران می نامند.

با این تفاسیر نمی توان از سودجویی های برخی از گردانندگان مراکز تهیه غذا غافل ماند؛ این موضوع نه تنها در ایران که در سایر نقاط دنیا نیز وجود دارد اما چشم های ناظران است که می تواند تا حدودی شرایط سودجویی را کنترل کند.

گشت مشترک تعزیرات به همراه نمایندگان دستگاه های نظارتی همواره بازدیدهایی از مراکز مختلف خدمات و عرضه محصولات دارد و امروز(سه شنبه) در بازدید سرزده، محدود میدان انقلاب برای بازرسی بهداشتی و صنفی را برگزید تا به کم و کیف عرضه غذا در این واحدهای صنفی پی برد.

** یک سوال مهم برای ماموران گشت

سوالی مهم برای ماموران گشت مطرح بود و آن اینکه چرا در محدوده انقلاب مانند برخی نقاط پر رفت و آمد تهران، آشپزخانه ها، مراکز تهیه غذا و رستوران هایی دیده می شود که غذاهایی همچون جوجه کباب و کباب را به قیمت های بسیار پایین عرضه می کنند و معمولا در ساعات صرف ناهار و شام مشتریان زیادی دارند؟

قیمت هایی که با یک حساب سرانگشتی همه را متعجب می کند و شاید مشتریان نیز بارها از صاحب و فروشنده غذا، علت ارزان بودن را جویا می شوند و آنان نیز در جواب، حاشیه سود پایین و تعداد فروش بالا را علت ارزانی بیان می کنند.

در برخی از این واحدهای صنفی، چلو جوجه 170 گرمی به قیمت پنج هزار و 500 تومان به فروش می رسد! که زیرقیمت اتحادیه و نرخ متعارف است.

حال این پرسش مطرح می شود که آیا این مراکز واقعا به خاطر فروش بالاتر، اینگونه قیمت شکنی می کنند یا از کیفیت غذا می کاهند؟ فاجعه آنجاست که با بی توجهی به کیفیت و بهداشت، سلامتی مردم را به خطر می اندازند.

این در حالی است که رسول توحیدلو، بازرس اصناف در گشت مشترک تعزیرات در این خصوص به خبرنگار ایرنا اظهار می کند: قیمت اتحادیه چلوجوجه و چلوکباب با توجه به کیفیت مواد اولیه و وزن، متفاوت است اما به طور متوسط قیمت هر پرس چلوجوجه کباب 12 تا 13 هزار تومان و چلوکباب کوبیده حدودا 14 تا 15 هزار تومان است.

**گزارش گشت تعزیرات از 4 واحد صنفی تهیه خوراک


گشت تعزیرات امروز در مجموع از چهار آشپزخانه بازدید کرد که تقریبا موارد تخلف صنفی و بهداشتی مشابهی داشتند.

ماموران گشت مشترک در این گشت با کباب ها و جوجه کباب هایی مواجه شدند که در یخچال های بسیار کثیف و با شرایط و وضعیت بسیار نامطلوب نگهداری می شدند؛ رنگ و بوی این کباب ها و جوجه کباب ها آنقدر نامطلوب و مشمئزکننده بود که همه حاضران جلوی بینی خود را گرفته بودند.

محمد نیازی نماینده سازمان دامپزشکی در این بازرسی گفت: گوشت های واحد صنفی یاد شده فاقد مشخصات است و معلوم نیست که چه زمانی و از کجا تهیه شده است چون صاحب این واحد صنفی از ارائه فاکتور خودداری می کند همچنین براساس ظاهر و بوی نامطلوب به نظر می رسد که گوشت ها فاسد هم باشد بنابراین گوشت ها فاقد مصرف انسانی است و باید معدوم شود.

در این بازدید، در یکی از این آشپزخانه ها گوشت های مرغ در یخچالی که به گفته صاحب مغازه خراب شده است و از دیروز منتظر تعمیرکار هستند، نگهداری می شد، وضعیت این یخچال اسف بار بود.

نماینده دامپزشکی تیم گشت مشترک تعزیرات در این خصوص به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: حوضچه خون در یخچال تشکیل شده است که واقعا مشمئزکننده و تهوع آور است ؛ آنقدر که بوی نامطبوع آن در فضا پخش شده است .

وی افزود: با توجه به اینکه مرغ های داخل یخچال این واحد صنفی دارای تاریخ مصرف است و تاریخ امروز روی بسته ها درج شده است، اما شرایط نگهداری و یخچال مناسب نیست بنابراین دستور مصرف سریع داده می شود چرا که مرغ تازه تنها 72 ساعت در یخچال قابل نگهداری است.

فاطمه عدلی کارشناس بهداشت در این بازدید به خبرنگار ایرنا گفت: شرایط ظاهری، ظروف نگهداری غذا و همچنین یخچال و فریزر این واحد صنفی فاقد شرایط نگهداری مطلوب است به طوری که درجه حرارت یخچال 14 درجه سانتی گراد بالای صفر است این درحالیست که دمای یخچال باید بین صفر تا چهار درجه سانتی گراد باشد همچنین دمای فریزر باید 18 تا 24 درجه سانتی گراد زیر صفر باشد که در این واحد صنفی هفت درجه سانتی گراد زیر صفر است.

وی اظهار کرد: در مورد بار میکروبی و آلودگی مواد غذایی نیاز به نمونه برداری و آزمایشات دقیق است اما با توجه به ظاهر مواد غذایی، بوی نامطبوع یخچال و فریزر، این واحد صنفی اخطار بحرانی دریافت می کند و ظرف 48 ساعت آینده پلمب می شود.

**برخی وجوه مشترک این مراکز


« خورشت های آماده ای که در ظرف های کثیف به صورت یخ زده و قندیل بسته در یخچال قرار دارند»، «وجود غذاهای بدون در، داخل یخچال» و «بطری های حاوی رنگ غذا که به جای زعفران و با عنوان برنج زعفرانی و جوجه کباب و کباب لقمه زعفرانی به خورد مردم داده می شود» از جمله وجوه مشترکی یخچال های این مراکز است.

بهمن حسن بیگی، قاضی تعزیرات و رئیس گشت های مشترک تعزیرات در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: این موارد، تخلف بهداشتی و تقلب در کسب محسوب می شود و در چارچوب نظام صنفی و قانون تعزیرات باید برخورد قانونی با متخلفان صورت گیرد.

**سرویس بهداشتی بدون روشویی کنار آشپزخانه

در یکی از این بازدید ها، متاسفانه کنار آشپزخانه، سرویس بهداشتی قرارداشت که اصلا روشویی در آن تعبیه نشده بود! که به گفته نماینده بهداشت بار میکروبی و آلودگی داشت.

این، فقط تنها مشکل واحد صنفی یاد شده نبود بلکه غذاها به جای اینکه روزانه طبخ شود به مقدار زیادی از قبل تهیه شده بود و در یخچال نگهداری می شد تا به سفارش مشتری گرم شود.
در این خصوص، فاطمه عدلی نماینده بهداشت به خبرنگار ایرنا گفت: خورشت ها و غذاهای رستوران ها و آشپزخانه ها باید به صورت روزانه و تازه تهیه شود؛ غذای پخته شده به صورت منجمد نباید در یخچال نگهداری شود چراکه زمان مصرف باید یخ زدایی شود و این مساله بار میکروبی و احتمال آلودگی غذا را بالا می برد.

عدلی همچنین اضافه کرد: این واحد صنفی به جای زعفران از رنگ غذا استفاده می کند و با توجه به اینکه استفاده از رنگ های غذا در تهیه مواد غذایی از سوی بهداشت و درمان ممنوع اعلام شده است و تنها مراکز صنعتی با حضور مسئول فنی مجازبه استفاده رنگ هستند بنابراین جزو نواقص بحرانی به حساب می آید و این واحد صنفی از سوی بهداشت و درمان اخطار 48 پلمب می گیرد.

**گرفتگی راه فاضلاب یکی از آشپزخانه ها

همچنین راه فاضلاب یکی از آشپزخانه ها گرفته بود و البته همسایگان هم شاکی بودند که وضعیت بسیار نامناسب راه آب باعث تجمع سوسک و موش و موجب اذیت و آزار همسایگان است ضمن اینکه بوی نامطلوب فاضلاب هم آزار دهنده است.

کنار این آشپزخانه ، فست فود فروشی هم قرار داشت که ماموران از آن هم بازدید کردند . در این مغازه ، پیتزای کوچک یک نفره با نوشابه را پنج هزار تومان عرضه می کردند.

بازدید از آشپزخانه پیتزافروشی بسیار سخت بود چراکه با یک بالابر یک نفره اعضای تیم گشت تعزیرات به زیرزمین رفتند که نه تنها دمای آشپزخانه بسیار بالا و نفس گیر بود که مواد غذایی نیز در همان شرایط ، نگاهداری می شد.

خوراک بندری آماده و سس های دست ساز در ظرف های نامناسب قرار داشتند و کاملا مشخص بود که قابل مصرف نیست اما صاحب مغازه می گفت که اینها را صبح برای مصرف روز تهیه کرده است و وجود سوسیس کالباس های یخ زده فاقد مشخصات هم نشان می داد که به صورت فله ای خریداری شده اند.

**مردم ، باز هم داشتند غذا می خریدند!

بر اساس این گزارش در پایان این بازدید مقدار قابل توجهی گوشت، سیخ های کباب و جوجه کباب آماده، سوسیس و کالباس یخ زده فاقد درج هرگونه اطلاعات تولیدی، ماهی های فاسد، سس های یخ زده و تاریخ مصرف گذشته، خورشت های آماده یخ زده، فست فودهای آماده و آبلیموهای بدون تاریخ مصرف و تولید با حضور نمایندگان دستگاه های نظارتی و جلوی در این واحدهای صنفی مقابل چشم مردم معدوم شد.

نکته قابل توجه این بود که باوجود حضور نمایندگان دستگاه های نظارتی و بازدید این واحدهای صنفی اما همچنان مردم در حال خرید غذا بودند و علت انتخاب خود را در وهله نخست، قیمت پایین این آشپزخانه ها عنوان می کردند!

به نظر می رسد علاوه بر بار مسئولیت و نظارت دستگاه های نظارتی که مسئولیت رسیدگی به سلامت و امنیت مردم را برعهده دارند، آموزش و اطلاع رسانی شهروندان نیز بسیار حائز اهمیت است.

** خلاء های قانونی و عدم بازدارندگی جرایم پیش بینی شده

رئیس گشت های مشترک تعزیرات در این بازدیدگفت: مردم امکان بازدید از آشپزخانه های رستوران ها را ندارند و این وظیفه دستگاه های نظارتی است تا با دقت نظر و حساسیت بالا نسبت به امنیت و سلامت مردم، اقدامات لازم نظارتی را انجام دهند.

بهمن حسن بیگی اظهار کرد: متاسفانه به دلیل خلاء های قانونی و عدم بازدارندگی جرایم پیش بینی شده در قانون، امکان ارتکاب و تکرار تخلف بیشتر می شود و این روند نیاز به بازنگری و اصلاح دارد.

حسن بیگی یادآور شد: شهروندان می توانند از طریق سامانه 135 سازمان تعزیرات حکومتی و یا سامانه ١٢٤ سازمان صنعت، معدن و تجارت تخلفات را برای رسیدگی اعلام کنند تا گشت های مشترک تعزیرات حکومتی به همراه دستگاه های نظارتی در اسرع وقت و به صورت سرزده به تخلفات و شکایات رسیدگی داشته باشند.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: