کد خبر: ۲۳۸۶۸
۰۹ تير ۱۳۸۹ - ۱۵:۳۳
0
فرهاد دانشجو عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد با تأیید مطرح بودن نامهای برخی وزرای کابینه نهم به عنوان گزینه های تصدی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی از زمان معرفی سه گزینه قطعی ریاست دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد.
  
 مهر، فرهاد دانشجو استاد دانشگاه تربیت مدرس و رئیس سابق این دانشگاه که اخیرا از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عضویت هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی درآمده است درباره کیفیت جلسه هیئت امنای این دانشگاه که اوایل هفته آتی برگزار می شود توضیحاتی ارائه کرد.

فرهاد دانشجو در گفتگو با خبرنگار مهر به آخرین اخبار پیرامون هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی و تعیین رئیس جدید این دانشگاه اشاره کرده است.

گروه حوزه و دانشگاه: دکتر فرهاد دانشجو؛ مضمون دقیق دستور کار اولین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی که با ترکیب جدید برگزار می شود چیست؟

- فرهاد دانشجو: معرفی کاندیداهای ریاست دانشگاه آزاد اسلامی و تصمیم گیری درباره گزینه های ریاست دانشگاه آزاد در دستور جلسه قید شده است.

* فکر می کنید چه گزینه هایی برای تصدی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی بر روی میز هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی قرار خواهند گرفت؟ صرفا گزینه های پیشنهادی هیئت موسس دانشگاه آزاد در جلسه هیئت امنا مورد بررسی قرار می گیرند و یا اعضای هیئت امنا نیز می توانند گزینه هایی پیشنهاد کنند؟
بیش از 10 گزینه در جلسه هیئت امنا مطرح و مورد بررسی قرار می گیرد و در نهایت سه گزینه برای تصدی ریاست دانشگاه آزاد از سوی هیئت امنای دانشگاه به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد می شود

- کاندیداها هنوز مشخص نشده اند. هر عضوی از هیئت امنا احساس کند گزینه ای وجود دارد که صلاحیت تصدی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را دارد می تواند مطرح کند. به نظر می رسد بیش از 10 گزینه در جلسه هیئت امنا مطرح و مورد بررسی قرار گیرد و در نهایت سه گزینه برای تصدی ریاست دانشگاه آزاد از سوی هیئت امنای دانشگاه به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد شود.

* هر چند که عنوان می فرمایید هنوز کاندیداها مشخص نشده اند اما نام جنابعالی (فرهاد دانشجو) در بین گزینه هایی که رسانه ها برای قرار گرفتن در جایگاه ریاست دانشگاه آزاد گمانه زنی می کنند قرار دارد. نظرتان چیست؟

- خودم هم در سایتها ملاحظه کرده ام که برخی بنده را به عنوان یک کاندیدا برای ریاست دانشگاه آزاد معرفی کرده اند. این مهم نیست که آیا امکان دارد در جلسه هیئت امنا به عنوان یک گزینه تصدی ریاست دانشگاه آزاد معرفی شوم یا خیر. برای این که در هر صورت بنده ریاست دانشگاه آزاد را قبول نمی کنم.

*شما چه نامهایی را به عنوان گزینه های مطلوب برای ریاست دانشگاه آزاد اسلامی پیش روی اعضای هیئت امنای این دانشگاه برای بررسی قرار می دهید؟

- هنوز تصمیم نگرفته ام. شاید راجع به همان گزینه هایی که دیگران معرفی می کنند تصمیم گیری کنم.

*منابع آگاه نام آقایان علی احمدی، لنکرانی و سلیمانی سه تن از وزرای دولت نهم که در کابینه دهم بکار گرفته نشدند را مورد اشاره قرار می دهند که گویا قرار است در جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان گزینه های تصدی ریاست دانشگاه آزاد مطرح شوند. اطلاعی دارید؟

گزینه های مطرح برای ریاست دانشگاه آزاد:
1- سلیمانی وزیر ارتباطات دولت نهم
2- علی احمدی وزیر آموزش و پرورش دولت نهم
3- لنکرانی وزیر بهداشت دولت نهم
4- شجاعی فرد
5- میرزاده
6- ولایتی
7- جاسبی
8- فرهاد دانشجو
9- فرهاد رهبر

- دکتر سلیمانی، دکتر علی احمدی و دکتر لنکرانی سه گزینه ای هستند که بنده هم در بین گزینه های بسیار دیگری که مطرح هستند شنیده ام. افراد دیگر مانند دکتر شجاعی فرد، دکتر میرزاده، دکتر ولایتی و حتی دکتر جاسبی نیز از گزینه هایی هستند که ممکن است در جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد به عنوان گزینه های تصدی ریاست این دانشگاه مورد بررسی قرار گیرند.

باید با افرادی که به عنوان گزینه مطرح می شوند نیز تماس گرفته شود و ارزیابی صورت گیرد که آیا خود آنها تمایل به پذیرش ریاست دانشگاه آزاد را دارند یا خیر. نمی خواهیم تصمیم گیری های هیئت امنا بر روی هوا و بر اساس خیال پردازی باشد. باید ابتدا گزینه های مورد بررسی پذیرای این مسئولیت باشند و سپس به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شوند.

* به لحاظ گستردگی دانشگاه آزاد اسلامی ریاست این دانشگاه مسئولیتی خاص به نظر می رسد. چه شخصی اگر رئیس دانشگاه آزاد شود هم دارای تجربه مدیریت علمی دانشگاهی است و هم توانایی مدیریت این گستردگی را دارد؟

- دکتر سلیمانی علاوه بر اینکه پروفسور است و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده دارای سابقه ریاست دانشگاه علم و صنعت ایران و معاونت دانشجویی وزیر علوم نیز است. دکتر شجاعی فر هم پروفسور است و سالها معاون پارلمانی وزیر علوم بوده و رئیس پژوهشکده خودرو است. دکتر علی احمدی نیز رئیس دانشگاه پیام نور بوده که دانشگاه گسترده ای است.

*از دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه تهران به عنوان یک گزینه ریاست دانشگاه آزاد اسلامی نام برده می شود. نظرتان چیست؟

- نام دکتر فرهاد رهبر را نیز به عنوان یکی از گزینه های ریاست دانشگاه آزاد شنیده ام که مطرح شده بود. دکتر رهبر رئیس دانشگاه تهران است. دانشگاه تهران دانشگاه مادر است. اگر دکتر رهبر به عنوان رئیس دانشگاه آزاد انتخاب شود قطعا می تواند موفق شود اما باید دید خود وی چه نظری دارد و این مسئولیت را می پذیرد یا خیر. دکتر فرهاد رهبر از نظر کلی صلاحیت قرارگیری در جایگاه ریاست دانشگاه آزاد را دارد. ضمن اینکه خود دانشگاه تهران هم به وی خیلی نیازمند است.

*آیا این احتمال وجود دارد فردی که ریاست آتی دانشگاه آزاد اسلامی را بر عهده می گیرد فردی باشد که هم مورد قبول گروهی باشد که قریب به سه دهه مدیریت این دانشگاه را در دست داشته و هم مورد قبول گروهی که با اعتقاد به ضرورت اصلاحاتی در سیستم مدیریتی دانشگاه آزاد اقدام به اصلاح اساسنامه آن کرده اند؟

- پروژه دانشگاه آزاد پروژه موفقی در کشور بوده و تعداد زیادی دانشجو درگیر قضیه هستند. بنابراین همه به دنبال این هستند که تصمیمات باعث ارتقای سطح کیفیت دانشگاه آزاد شود لذا هیئت امنای دانشگاه آزاد سعی می کند به دور از هیاهو و با طمئنینه تصمیم بگیرد. بنابراین تا آنجا که بحث انتخاب رئیس دانشگاه آزاد به هیئت امنای دانشگاه برمی گردد هیچ جنجالی نیست. افرادی که به عنوان گزینه ریاست دانشگاه معرفی می شوند مورد بررسی قرار می گیرند و از بین آنها کسانی که امتیاز بیشتر، سابقه و کارایی بیشتری داشته باشند به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی می شوند. حال بعد از این معرفی چه می خواهد بشود دیگر چندان به هیئت امنای دانشگاه ربطی ندارد.

همه به دنبال رشد و اعتلای دانشگاه آزاد هستیم لذا نباید جار و جنجال های سیاسی باعث شود که مسائل پیچیده و دانشجویان متضرر شوند. هر مسئولیتی و هر مقامی یک انتهایی دارد. یک رئیس جمهور 2 دوره 4 ساله کار می کند. روسای دانشگاههای دولتی معمولا 4 سال به 4 سال تعویض می شوند و معدود دانشگاه دولتی وجود دارد که رئیس آن پس از مدت زمان طولانی هنوز مسئولیت داشته باشد. یک زمانی می رسد که انتهای یک مسئولیت است. آدمها نباید خیلی ناراحت و دلواپس باشند که وضعیتی در حال تغییر است بلکه باید اساس را بر پایه خیر گذاشت.
هیئت موسس دانشگاه آزاد باید چهار نفر را به شورای عالی انقلاب فرهنگی یا وزیر علوم به عنوان اعضای هیئت امنا معرفی کنند. اما به هر حال جلسه هیئت امنا با حضور نصف + 1 اعضا رسمیت پیدا می کند

هیچ کدام از اعضای هیئت امنای دانشگاه آزاد که به تازگی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عضویت در هیئت امنای دانشگاه آزاد درآمده اند هیچ حساسیتی حتی بر روی شخص دکتر جاسبی هم ندارند لذا همه افراد را در شرایط مساوی بررسی کنیم. بنابراین اگر قرار باشد رئیس دانشگاه آزاد تغییر کند (که ظاهرا این طور به نظر می رسد) قطعا با احترام و تشکر و قدردانی صورت خواهد گرفت.

رئیس فعلی دانشگاه آزاد و هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد نیز باید سعی کنند به نحوی این تغییر و تحول صورت گیرد که دوستانی که سالها برای دانشگاه آزاد زحمت کشیده اند نیز قدردانی مناسب و درخور شأن آنها صورت گیرد.

به نظر می رسد فضا به سوی فضای دوستی و مهر و محبت برود. به هر صورت تغییری می خواهد صورت گیرد بنابراین بهتر است همه رفتاری از خود نشان دهند که به نحو مطلوب و در راستای اعتلای دانشگاه آزاد باشد.

*بر پایه اساسنامه دانشگاه آزاد که اخیرا در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی باید چهار نفر جهت حضور در جلسه هیئت امنا معرفی کند. این افراد معرفی شده اند؟

تا دو یا سه هفته آتی سه گزینه نهایی جهت تصدی ریاست دانشگاه آزاد از سوی هیئت امنای دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی می شود

 - هیئت موسس باید این 4 نفر را به شورای عالی انقلاب فرهنگی یا به وزیر علوم معرفی کند. به هر حال جلسه هیئت امنا با حضور نصف + 1 اعضا رسمیت پیدا می کند. علاوه بر رئیس فعلی دانشگاه آزاد و 4 عضوی که از سوی هیئت موسس معرفی می شوند، وزرای علوم و بهداشت و رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها و 5 نفری که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین شده اند در هیئت امنای دانشگاه آزاد عضویت دارند. 

*رئیس قطعی دانشگاه آزاد تا چه زمانی مشخص می شود؟

- تا دو یا سه هفته آتی سه گزینه نهایی جهت تصدی ریاست دانشگاه آزاد از سوی هیئت امنای دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی می شود. حال این که شورای عالی انقلاب فرهنگی و روسای قوا و بقیه اعضای این شورای عالی چگونه می خواهند تصمیم بگیرند، دیگر بحث قانون است. 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها
نیازمندیها